Sari la conținut
Forum Roportal
Mause2k

Vreau sa ma ridic dar nu pot

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare voua forumistilor !
Ma numesc Mause2k dar nu ma supar daca imi spuneti Claudiu si am 44 de ani. Imi place foarte mult street-dance-ul, mersul pe role, desenul manga (nivel incepator-incepator), actoria si improvizatia (maine am curs de improvizatie) precum si vorbitul cu oamenii. Atunci pentru ce scriu ? Scriu aici pentru ca de la un timp (de ieri mai exact) simt ca tot ceea ce fac nu mai are nici un rost. Adica activitatile care altadata imi faceau placere, acum nu mai simt nici o atractie pentru ele. Simt ca totul este degeaba. Dar ce mai vreau sa spun este faptul ca ieri pe la ora 17:00 am fost la o manifestare de fitness in Parcul Tineretului (intr-adevar sunt nascut in Timisoara dar acum locuiesc in Bucuresti de 13 ani pentru ca am ramas doar eu si cu mama mea) si totul a fost OK. De acolo am fost in Oraselul Copiilor si totul a fost OK. Dar din aceasta noapte (nu am visat nimic) am simtit ca nimic nu mai are rost. Imi vine sa plang din nimic. Singurul loc unde ma mai simt bine este Mc Donald si KFC dar numai atunci cand vorbesc cu vanzatoarele. Nu mi-o luati in nume de rau, vreau totusi sa fiu ascultat. Imi vine sa dorm mult dar nu-mi pot permite. Ce mai vreau sa spun este faptul ca nu fumez (m-am lasat de 1 an) si nici nu beau alcool (daca se pune ca beau bere fara alcool). In rest nu fac excese dar totusi nu este normal sa patesc asa ceva (parca simt ca imi vine sa cad undeva si sa nu ma mai scol). Dar totusi ma gandesc ca viata este frumoasa. Poate ma ajutati cu cateva sfaturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai prietena ? Daca nu, ar trebui. Esti activ sexual ? Daca nu, ar trebui.

In rest poate doar treci printr-o faza. Toti trecem prin din astea.

Apropo, mananci des la Mc si KFC sau in general mananci des junk ? Junk-ul deprima. Initial te simti ok, esti satisfacut, ai energie multa, dar dupa aceea vine faza de "down" cand iti scade nivelul de zahar in sange. Asta e o posibilitate, printre altele.

 

In sens filosofic nu stiu ce sa zic, ca nu ma price la a filosofa, dar poate sa fi ajuns subconstient si la un moment in viata cand te intrebi incotro si de ce sau precum spui si tu....ce rost are una si alta. Ai obtinut sau realizat ce ai dorit in viata pana acum ? Esti inconjurat de oameni buni (prieteni, familie) ? Ai partenera ? Ce planuri de viitor ai ? Mid-life crisis ? Cine stie....

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai prietena ? Daca nu, ar trebui. 

In rest poate doar treci printr-o faza. Toti trecem prin din astea.

Apropo, mananci des la Mc si KFC sau in general mananci des junk ? Junk-ul deprima. Initial te simti ok, esti satisfacut, ai energie multa, dar dupa aceea vine faza de "down" cand iti scade nivelul de zahar in sange.

Nu am prietena. Si nu mananc des la Mc si KFC. De obicei la Mc ma duc sa beau un suc de portocale. Iar la KFC mananc numai atunci cand nu ajung acasa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci am eliminat macar chestia cu alimentatia.

 

Sa stii ca pentru unii oameni este important sa aiba pe cineva cu care sa impartaseaca bunele si relele, fericirea si tristetea, sa aiba companie, afectiune, samd. Daca nu esti genul de om singuratic caruia ii place si se simte confortabil singur, poate simti lipsa unei persoane la care sa tii si care sa tina la tine. Speculez...

Cu prietenii cum stai ? Ai prieteni si daca ai, sunt prieteni buni sau doar cunostinte ? Pe plan profesional esti satisfacut ?

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, deci am eliminat macar chestia cu alimentatia.

 

Sa stii ca pentru unii oameni este important sa aiba pe cineva cu care sa impartaseaca bunele si relele, fericirea si tristetea, sa aiba companie, afectiune, samd. Daca nu esti genul de om singuratic caruia ii place si se simte confortabil singur, poate simti lipsa unei persoane la care sa tii si care sa tina la tine. Speculez...

Cu prietenii cum stai ? Ai prieteni si daca ai, sunt prieteni buni sau doar cunostinte ? Pe plan profesional esti satisfacut ?

Om singuratic nu cred ca sunt. Dar prieteni nu am deloc. Iar pe plan profesional ma simt ok. Probabil (in mod sigur) simt lipsa unei persoane la care sa tin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci posibil ca simti astfel pentru ca iti lipsesc doua chestii care pentru multi dintre noi sunt foarte importante: macar un prieten si o persoana draga cu care sa impartasim sentimente. De partea fizica nici nu mai zic, joaca un rol foarte important si ea. 

Posibil ca te simti singur, in ciuda faptului ca iesi in societate. Te simti singur in multime. E unul dintre cele mai cacacioase sentimente care poate afecta mult starea noastra emotionala.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci posibil ca simti astfel pentru ca iti lipsesc doua chestii care pentru multi dintre noi sunt foarte importante: macar un prieten si o persoana draga cu care sa impartasim sentimente. De partea fizica nici nu mai zic, joaca un rol foarte important si ea. 

Posibil ca te simti singur, in ciuda faptului ca iesi in societate. Te simti singur in multime. E unul dintre cele mai cacacioase sentimente care poate afecta mult starea noastra emotionala.

Asta zic si eu ca ma simt singur in multime !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta zic si eu ca ma simt singur in multime !

Incearca sa gasesti oameni care au aceleasi valori cu ale tale.

Cerceteaza mai bine la valorile tale, iar daca nu te-ai gandit inca la ele - incepe sa te gandesti.

Care crezi ca este sensul tau in viata asta? Ce iti face placere sa intreprinzi dintre toate activitatile de zi cu zi?

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incearca sa gasesti oameni care au aceleasi valori cu ale tale.

Cerceteaza mai bine la valorile tale, iar daca nu te-ai gandit inca la ele - incepe sa te gandesti.

Care crezi ca este sensul tau in viata asta? Ce iti face placere sa intreprinzi dintre toate activitatile de zi cu zi?

Sensul meu in viata asta ? Nu il stiu !

Activitatile care imi fac placere ? Sa dansez oriunde ! Mai imi place si sa scriu articole pentru ca am blog (adresa este in semnatura) !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce te opreste sa aderi la o comunitate de dansuri?

Un club de dans amatori, de ex..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×