Sari la conținut
Forum Roportal
Floare de Mai

Opţionalele în grădiniţe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi mi-am făcut o mulţime de draci, dis de dimineaţă. M-am trezit ajunsă la grădiniţă, că trebuie să semnez nişte declaraţii cu care nu sunt de acord. Ieri s-a discutat la sedinţă despre opţionalele pe care le fac copiii (nu ştiu de ce sunt opţionale dacă ne obligă la cel puţin două).

 

Eu am ales engleza şi pictura, pentru că fii-mea are înclinaţii spre desen, pictură, şi e fascinată de pensulă şi culori. Dansul la ei este egal cu baletul, aşa că majoritatea mamelor de băieţi au ales karate, deşi copila mea s-a plictisit anul trecut făcând acest sport, care de fapt nu se face. E ceva normal până la urmă, cam mici şi nu înţeleg anumite lucruri. 

 

Azi mi s-a spus că trebuie să o dau şi eu la karate, că dacă majoritatea a optat pentru asta, trebuie să o fac şi eu. Nu mi se pare normal ca pe banii mei să se decidă în locul meu. Şi n-am semnat nimic. În grădiniţe opţionalele sunt nule, dar le facem ca să nu se simtă copilul exclus văzând că alţii fac. Sau pentru că şi ei îşi doresc şi sunt încântaţi.

 

La engleză nu a învăţat aproape nimic în 2 ani, am plătit doar ca să am pe ce da banii. Predau şi eu şi ştiu destul de bine cum e cu limbile astea străine. Dacă n-aş face eu cu ea acasă, n-ar ştii că dog e câine. 

 

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste optional pentru ca ai de ales intre mai multe materii, adica ai mai multe optiuni. Bineinteles ca alege majoritatea si.. bineinteles ca este oligatoriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se numeste optional pentru ca ai de ales intre mai multe materii, adica ai mai multe optiuni. Bineinteles ca alege majoritatea si.. bineinteles ca este oligatoriu.

 

Nu mi se pare normal sa te oblige sa alegi ce vrea majoritatea. Pentru că toate astea nu sunt gratis. Daca erau oferite fara a se cere bani, as fi inteles ca nu e cazul sa am pretentii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La gradinita unde am avut copiii nu era nimic obligatoriu; ''optional'' chiar insemna optional, si chiar daca il inscriai il puteai retrage oricand, de la o luna la alta. Mi se pare aiurea sa numesti optional ceva obligatoriu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are gradinita posibilitatea (logistica) sa asigure cursul de pictura?

In mod normal, gradinita realizeaza oferta de optionale, o prezinta la sedinta cu parintii, apoi acestia din urma completeaza un tabel cu alegerea facuta si semneaza.

In realitatea dura a scolii mele, optionalele se fac pentru a asigura catedrele. Astfel, elevi care au limba engleza L1, studiaza franceza la optional. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×