Sari la conținut
Forum Roportal
Floare de Mai

Stai liniştit, şi eu am trecut prin asta

Postări Recomandate

Poveştile se aseamănă, dar niciodată nu sunt identice. Când cineva îţi spune: ''Stai liniştit, şi eu am trecut prin asta'', trebuie să dai din cap şi să zâmbeşti, pentru că nimeni nu trece prin ce treci tu. Doar momentul e la fel, dar ăsta deja ţine de viaţă. Nimeni nu simte aşa cum o faci tu.

 

De câte ori nu v-a enervat vorba ''trece, mi s-a întâmplat şi mie'' sau altele de genul?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

n-are cum sa te enerveze... pentru ca sincer nimeni nu are cum sa treaca prin ce ai trecut tu. in sensul in care il vrei tu.

 

asa ca depinde doar de atitudine, tre sa-i citesti in ochi, zice cu adevarat ca simpatizeaza cu tine sau doar... o arde prost.

Editat de Zen`
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea am auzit vorbe de genul, asta din cauza ca foarte rar spre deloc ma 'spovedesc' altor oameni.

Pot numara pe degetele de la juma' de mana cate persoane sunt in care am avut/am incredere sa ma pot descarca uneori.

 

Si eu evit să discut cu oamenii care nu sunt foarte apropiaţi de mine. Nu mă destăinui oricui. Dar mi-am amintit de vorba asta, pentru că am citit-o de câteva ori în ultimul timp. Totuşi, trăirile nu sunt aceleaşi deşi de multe ori poveştile se aseamănă.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Replica asta vine din neputinta celuilalt de a spune ceva mai util...cu toate ca intentia e buna. Mie cand mi se zice replica asta, parasesc incinta

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Replica asta vine din neputinta celuilalt de a spune ceva mai util...cu toate ca intentia e buna. Mie cand mi se zice replica asta, parasesc incinta

Sau poate ca celalalt a trecut prin acelasi lucru si, la fel ca tine, a simtit ca sufera mai mult ca orice om, dar acum isi da seama ca nu a fost chiar asa mare smecherie sa depaseasca momentul.

Toti cand suferim avem impresia ca suferinta noastra e cea mai intensa si problemele noastre sunt cel mai greu de rezolvat.. Ma rog, nu sunt diferente asa de mari daca privesti din afara.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma rog, nu sunt diferente asa de mari daca privesti din afara.

 

Asa este, numai ca experientele personale au alta incarcatura afectiva in functie de fiecare persoana in parte. Pentru cineva mai sensibil poate fi o tragedie de proportii ceea ce pe altcineva l-ar lasa aproape rece. Dar obiectiv vorbind, daca dupa un timp ne-am putea detasa si analiza la rece, experiente similare produc efecte nesimilare si devin parte din individualitatea fiecaruia.

De câte ori nu v-a enervat vorba ''trece, mi s-a întâmplat şi mie'' sau altele de genul?

 

Toate trec in cele din urma, si acest gand contine o doza de consolare. Ceea ce este important este sa invatam si sa ramanem cu ceva statornic.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un reper pozitiv poate fi de un real ajutor daca persoana e obiectiva in general si gandeste (macar din cand in cand) la rece. Ii poate demonstra ca are alternative, nu trebuie neaparat sa se arunce pe fereastra. 

 

Mai sunt unii care  tin mortis sa iti spuna ca nu vei iesi la liman. Prefer sa ma agat de exemplul altuia de reusita, chiar daca nu e identic cu al meu.

Editat de RisingPhoenix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nimeni nu simte cum simti tu, dar asta nu inseamna ca simte mai putin autentic decat o faci tu.

Uneori uitam ca suntem doar oameni si ne impiedicam de circumstante. A vedea ca alti oameni au trecut prin esecuri in viata, dar si-au revenit , au luptat si au razbit, numai rau nu iti poate face.

 

Cand ne tinem cu dintii prea tare de originalitatea trairilor noastre, e pentru ca refuzam sa recunoastem ca esecul e doar uman, nu ne face mai deosebiti decat altii. Astfel, fara sa ne dam seama, ne legam de acel esec si de acea durere..mai mult decat e sanatos.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×