Sari la conținut
Forum Roportal
Miss Bitch

Bucuresti

Postări Recomandate

2.cain.....ai auzit de parcaje subterane? putem sa avem si copaci....si parcari.

in principiu, e posibil dar constructia de parcaje subterane poate fi ruinatoare, in privinta costurilor implicate in cazul cladirilor vechi. Am vazut in Germania cladiri vechi de 150-200 de ani, sub care s-au construit in anii '70 parcari subterane. Costul si durata lucrarilor au depasit toate estimarile, chiar daca astazi rezultatele sunt remarcabile. Casele de parcare (Parkhaus) clasice, construite ca structura independenta sau incluse in cladiri cu magazine si birouri, reprezinta o solutie pentru zonele centrale, dar zonele cu concentrari mari de blocuri, gen Drumul Taberei, au nevoie de mii de locuri suplimentare de parcare, iar gasirea amplasamentelor pentru acestea e mult mai dificila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am vazut de curand in zona titan ca au micsorat trotuarele si au facut locuri de parcari. arata mult mai aerisit si s-a decongestionat traficul. din pacate sunt foarte putine zone care permit acest lucru. dar am apreciat faptul ca s-au gandit la o solutie.

singura zona pentru care din pacatae nu se prea poate gasi o solutie pentru rezolvarea problemei parcarilor, este centrul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Frank Lloyd Wright.....modelul de oras ideal.

2.de centrul esplanada au auzit...dar e mai usor sa fi carcotas......

3. :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.Frank Lloyd Wright.....modelul de oras ideal.

2.de centrul esplanada au auzit...dar e mai usor sa fi carcotas......

3. :alcoholic:

Aha. :yahoo:

Mesi pentru flori. (totusi, eu tot mai sper ca sunt orhidee.. :spiteful: )

De centrul Esplanada probabil veti auzi sigur peste vreo 10 ani asa, cand primarul Videanu va termina lucrarile la el (pe care apropo, nici nu le-a inceput). :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

asta fiindca da dovada de romanism...adica un deceniu discutii....si o luna munca.

intrebare:ce alta solutie exista in afara de parcajul subteran?

raspuns:bicicleta

eu le prefer pe ambele+ transport in comun

PS.

post-29622-1148552972_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:alcoholic:

Mi-o si imaginez pe Monica Gabor pe bicicleta...sau nu, mai bine pe Virinel. :spiteful:

Hai ca esti chiar tare. Cum sa crezi asa ceva? :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful:

Mi-o si imaginez pe Monica Gabor pe bicicleta...sau nu, mai bine pe Virinel. :yahoo:

Hai ca esti chiar tare. Cum sa crezi asa ceva? :doh:

solutia cu bicicleta? deja se aplica...dar nu la noi

vreau si eu bilet la ''turul frantei'' ....da eu doar pe monica o vreau :alcoholic:

tragic este ca pana nu ajungem intr-o situatie disperata....nu ne trezim.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
tragic este ca pana nu ajungem intr-o situatie disperata....nu ne trezim.

Intai sa ne dispere situatia si apoi mai vedem.

PS: Daca tot vrei plimbari cu bicicleta, sper ca ai portbagaj la ea. :alcoholic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intai sa ne dispere situatia si apoi mai vedem.

PS: Daca tot vrei plimbari cu bicicleta, sper ca ai portbagaj la ea. :alcoholic:

sa inteleg ca de fiecare data cand oamenii folosesc masina....au nevoie de portbagaj?

dar daca vrei sa mergi la scoala,birou,si nu trebuie sa cari nimic....de ce nu bicicleta???.....si sa nu-mi spui ca ploua,ninge,frig,etc.....ma refer la o zi frumoasa...cand parca putina miscare face bine.

s-au constatat urmatoarele lucruri:

1. pe distante scurte[10 min mers] cel mai eficient este mersul

2.pe distante medii....bicicleta

3.apoi urmeaza.....transportul in comun

concluzie.....masina nu-i eficienta.....decat pe distante mari

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×