Sari la conținut
Forum Roportal
Ea.

Pe ce criterii se stabileste cand un om e superior sau egal in fata altcuiva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De ce un om  simte nevoia de a arata altuia ca e mai presus fata de el? 

Editat de Ea.
  • Like 1
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce un om se simte nevoia de a arata altuia ca e mai presus fata de el? 

 eu cand am facut asta era pt ca ma simteam ca un kkt si voiam sa fac  si p-altu sa se simta ca mine

Editat de Ampera
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca un instalator iti cere ajutorul sa tii o unealta si el sa bage niste pioneze ca sa termine treaba mai repede? ce faci? il refuzi pentru ca tu ai deja studii superioare si ti s-ar parea josnic sa contribui?

asta era exemplul ce vroiam sa il dau...


 eu cand am facut asta era pt ca ma simteam ca un kkt si voiam sa fac  si p-altu sa se simta ca mine

pai da; complexul de superioritate arata ca de fapt nu esti multumit cu tine si ai nevoie sa arati ALTORA ca tu ESTI CINEVA

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Macar modifica si tu prima postare, n-are niciun sens.

Oamenii nu-s egali, n-au fost niciodata.

Diferentele sunt facute de medii si educatie, despre exceptii nu vorbesc, ca nu are sens.

Nu ma pricep la titluri si postari. Ma ajuti tu? intra pe chat si vezi ce i-am zis lui Davi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Oamenii nu-s egali, n-au fost niciodata.

Diferentele sunt facute de medii si educatie, despre exceptii nu vorbesc, ca nu are sens.

 

Esti de acord cu aroganta si snobismul? 

Editat de Ea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunzand la titlul topicului, nu exista asemenea criterii, pentru ca superioritatea insasi nu exista; e o notiune complet subiectiva; depinde de atatea varibile.

 

Rspunzand la intrebare, vad doua situatii.

 

Intr-o cearta, ca ultim argument, ca si cand i-ai scoate limba sau i-ai arata curul pentru ca alt mod de a discuta nu mai exista (fie din cauza ta, fie a lui, fie a amandurora). Ceea ce mi se pare gresit. Exemplu: se certau doi vecini cu voce tare in fata blocului. Intai si-au strigat nemultumirea de moment, apoi au trecut la nemultumiri anterioare, apoi la invective, apoi la ce-a realizat fiecare si celalalt nu. Asta a fost ultimul ''nivel''.

 

In mod neprovocat, din nesiguranta poate; din dorinta de a se reafirma in fata propriei persoane.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Esti de acord cu aroganta si snobismul? 

Cu aroganta da, arogant nu inseamna automat nesimtit.

Are legatura cu increderea in sine.

Tu ai impresia ca oamenii sunt egali?

Poate pot fi egali doar in sensul ca sunt human beings si atat.

Raspunzand la titlul topicului, nu exista asemenea criterii, pentru ca superioritatea insasi nu exista; e o notiune complet subiectiva; depinde de atatea varibile.

 

Rspunzand la intrebare, vad doua situatii.

 

Intr-o cearta, ca ultim argument, ca si cand i-ai scoate limba sau i-ai arata curul pentru ca alt mod de a discuta nu mai exista (fie din cauza ta, fie a lui, fie a amandurora). Ceea ce mi se pare gresit. Exemplu: se certau doi vecini cu voce tare in fata blocului. Intai si-au strigat nemultumirea de moment, apoi au trecut la nemultumiri anterioare, apoi la invective, apoi la ce-a realizat fiecare si celalalt nu. Asta a fost ultimul ''nivel''.

 

In mod neprovocat, din nesiguranta poate; din dorinta de a se reafirma in fata propriei persoane.

Vorbim despre prosti sau despre diferentele dintre persoane/caractere/mentalitati, care exista si au existat mereu?

Ca sa stiu si eu cum abordez, nu de alta.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×