Sari la conținut
Forum Roportal
Amuneth

Facultate fara BAC

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am citit astazi un release de presa ca si cum elevii "straluciti" fara BAC pot intra la facultate.. este adevarat ? .. si daca da... cum puii mei sa mai traiesti intr-o tara atat de stupida? In care cei care ne conduc VOR sa fim PROSTI. Cum e drept fata de cei care au invatat pentru BAC sa se implementeze asa ceva? Poate ma pronunt doar aiurea.. dar era postat pe un site de stiri , sunt extrem de revoltata .. sa mai se planga astia la televizor ca toti emigreaza.. curand o sa ramana singuri sa se fure pe ei insisi.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da; pune semnul egal intre cei care invata si cei care nu invata; 

Editat de Ea.
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da asa esi eu am auzit ceva vag o propunere a lui victor ponta din cate am auzit ... dar mie mi se pare un lucru bun ... da o sansa si celor mai putin "inteligenti"

CUM SA FIE O IDEE BUNA? Pai de ce puii mei mai mergi la scoala si mai iei note? De ce sa nu intram la facultate de la 3 -7 ani? Pentru ce sa mai trecem prin ciclul scolar?Toti prostii si idiotii fac facultate.. cum sa stai intr-o facultate cand tu nici sa scrii corect nu stii sau sa ridici la putere!!!!!

Editat de Amuneth

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CUM SA FIE O IDEE BUNA? Pai de ce puii mei mai mergi la scoala si mai iei note? De ce sa nu intram la facultate de la 3 -7 ani? Pentru ce sa mai trecem prin ciclul scolar?Toti prostii si idiotii fac facultate.. cum sa stai intr-o facultate cand tu nici sa scrii corect nu stii sau sa ridici la putere!!!!!

 

ce te oripilezi atata? nu mi se pare nimic deosebit fata de ce a fost pana acum, poate doar lipsa fizica a unei hartii, in rest nimic. s-a putut face facultate si inainte cu bac-ul cumparat.  sau de bac cumparat nu ai auzit?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oricum ar fi, e o prostie. A fost super ideea cu implementarea camerelor, s-a vazut cat se copia inainte, a scazut foarte mult promovabilitatea de atunci, dar inca sunt metode pentru fraudarea bacului si trebuie oprite.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au facut smecherii de cand lumea pentru ca unii sa iasa inainte, in orice domeniu, nu numai scoala si facultatea. Sistemul nu va fi niciodata perfect. In principiu as fi de acord ca rezultatele obtinute de-a lungul anilor sa conteze mai mult decat un singur examen; e mai usor sa cumperi BAC-ul decat sa cumperi toti profesorii de la toate scolile unde inveti. Ar fi mai motivati elevii sa invete zi de zi, sa conteze fiecare nota pentru ei (desi daca dau de materii pe care nu le suporta sau de profi care nu ii suporta pe ei, au incurcat-o).

Dar evident nu e nici asta o solutie grozava pentru ca la unele scoli nivelul e mai scazut si intervine si favoritismul. 

Nu stiu daca am inteles bine ca se propune ca unii sa intre fara BAC iar altii sa il dea. Nu inteleg de ce sa se amestece lucrurile; sa fie ori un sistem ori altul.

 

Edit: stai asa ca nu intelesesem.

 

Aveam impresia ca era vorba despre cei care invata foarte bine, sa poata intra doar cu rezultatele scolare, fara BAC. Cred ca te-ai referit la altceva aici.  Am gasit.

 

http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18076674-ministerul-educatiei-dat-verde-universitatii-fara-bacalaureat-incep-inscrierile-tinerilor-fara-diploma-bac-spune-metodologia-organizare-acestor-colegii.htm

 

Ce inteleg de aici e ca vor trebui sa dea BAC-ul oricum ca sa se inscrie la o facultate de profil, dupa ce au intrat la colegiile respective. Nu mi se pare scandalos.

Editat de RisingPhoenix
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce te oripilezi atata? nu mi se pare nimic deosebit fata de ce a fost pana acum, poate doar lipsa fizica a unei hartii, in rest nimic. s-a putut face facultate si inainte cu bac-ul cumparat.  sau de bac cumparat nu ai auzit?

da asa este .... ce cati nu au cumparat diplome ... de bac ba chiar unii si diplome ca au absolvit nu stiu ce facultate si acum sunt bine mersi adica oricum nu e o problema doar ca acum se va putea face facultate fara sa umplii buzunarele celor care ofera diploma de bac ....

si pana la urma indiferent cum ar fi cati nu cunosc si care au facut facultate p bune sau chinuit au tras sa termine cu note bune si acum nu se pot angaja sau mai tare cum este sa ai facultate calumea si tu sa fi angajat la fast food :)?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si pana la urma indiferent cum ar fi cati nu cunosc si care au facut facultate p bune sau chinuit au tras sa termine cu note bune si acum nu se pot angaja sau mai tare cum este sa ai facultate calumea si tu sa fi angajat la fast food smile.png?

 

Nu are nicio legatura.

Firesc ar fi cand intri la liceu sa dai examen de admitere, cand iesi din liceu sa dai bacul si cand dai la facultate din nou examen de admitere fie ca e faultate privata, fie ca e facultate de stat.

E o prostie asta ca toti trebuie sa aiba facultate.

Nu toti sunt capabili.

Eu am avut colegi care nu au citit o carte la viata lor, nu au invatat 3 pagini in 12 ani de scoala, ci doar cateva saptamani inainte de bac au mai repetat si ei cate ceva, au facut meditatii si au luat bacul la limita, daca l-au luat, si dupa aceea poate ajung in fata celor care au invatat pe bune. Nu e normal. Si asa bacul e un examen foarte-foarte usor, nicidecum de nivel mediu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×