Sari la conținut
Forum Roportal
erde_weint

Sa presupunem ca va ganditi sa studiati temeinic o limba straina. As fi curios ce strategii de studiu abordati?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ati utilizat metoda Pimsleur ?

 

Fă-ți temele de la cursuri (vezi Institutul Goethe, recunoscut de germani, ce oferă). Cursurile sunt tot și exact ce îți trebuie pentru promovarea examenului pentru nivelul la care te-ai înscris. Cumpără-ți dicționare. Nu este necesar să plătești mai mult de atât. Poate doar câteva ședințe de meditație. 

Acasă, te poți înregistra audio, în mod gratuit, când îți citești temele, cursurile, exercițiile. Le poți reciti înregistrându-te până când, într-o oarecare măsură, te apropii de claritate și fluență în pronunție.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am utilizat metoda traitului in tarile respective, cu exceptia Italiei. Oricum italiana e floare la ureche pentru romani, daca vor sa o invete.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am utilizat metoda traitului in tarile respective, cu exceptia Italiei. Oricum italiana e floare la ureche pentru romani, daca vor sa o invete.

Eu cam intentionez sa plec in Germania. Mi se pare foarte riscant sa plec acolo fara sa stiu limba la un nivel acceptabil, de tip B2 de exemplu. 

Fă-ți temele de la cursuri (vezi Institutul Goethe, recunoscut de germani, ce oferă). Cursurile sunt tot și exact ce îți trebuie pentru promovarea examenului pentru nivelul la care te-ai înscris. Cumpără-ți dicționare. Nu este necesar să plătești mai mult de atât. Poate doar câteva ședințe de meditație. 

Acasă, te poți înregistra audio, în mod gratuit, când îți citești temele, cursurile, exercițiile. Le poți reciti înregistrându-te până când, într-o oarecare măsură, te apropii de claritate și fluență în pronunție.

 

Pentru nivelele A1, A2 si B1 intentionez sa studiez dupa cursul oferit de Deutsche Welle. Este destul de bun, si partea faina este ca ofera explicatii in limba romana, si bineinteles contine o multime de mp3-uri. 

 

Ma gandesc inainte de a incepe, ca un start, un zero-level sa incep cu metoda Pimsleur. Merg pe ideea ca este foarte important sa inveti pronuntia corect, si oarece structuri, iar metoda Pimsleur in asta consta: iti ofera o multime de mp3-uri, si inveti limba bazandu-te doar pe cuvinte, fara sa nici macar sa le scrii. Toatata concentrarea metodei Pimsleur este pe pronuntie si semantica. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E bine sa stii ceva inainte sa pleci, daca pleci singur si la maturitate. Eu eram adolescenta cand am trait acolo. Nu stiam o boaba germana dar la varsta aia se invata usor, mai ales daca mergi la scoala acolo.

Spor la invatat si bafta oriude vei ajunge. :)

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun ... o saptamana are 7 zile ... in 7 zile x 8 ore pe zi => 56 de ore

 

Eu vreau sa ma apuc de germana, si trebuie ca in decurs de 3 luni de zile (12 saptamani x 50 de ore = 600 de ore) sa ajung la un nivel destul de avansat, B2 ar fi de preferat smile.png

 

bafta,

dar nu uita sa mai iesi pe strada în astea trei luni, altfel n-o priceapa nimeni  der-die-das-ul tau.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca metoda cursurilor prin corespondenta e cea mai potrivita pentru mine pentru limbi straine, pentru ca din cauza programului nu pot sa-mi fac program sa pot merge la cursuri la un institut. Pun cd-ul pentru fiecare caiet si urmaresc cum se citesc cuvintele si fac exercitii. Apoi pe contul online fac tema si mi-o corecteaza profesorul.

Si mai gasesc pe youtube lectii gratuite pentru limbi straine, unele sunt chiar ok. Raman in contact cu limba straina respectiva asa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul tau despre care limba vorbim???   Vei stii destul dar nu deajuns pana nu mergi acolo unde-l vei folosi acea limba.

 

Eu doar cu maghiara sint comfortabila ori unde pe planeta sau cu romana dar cu alte limbi am avut probleme la inceput pana

 

am intrat in limba locala ca intelegeam totul, insa nu-mi veneau cuvintele in acelas ordine in minte ca localnicilor ca ei se exprima mereu altfel decat am invatat in alta tara despre acea limba!!!    Chiar si cu germana am avut greutati, pentru elvetiana a trebuit sa merg la facultate sa iau cursuri speciale de elvetiana pentru straini fara traducere, cel mai mult mi-au placut acele nopti la scoala ca dupa cateva zile m-am simtit deja zmeu la Schwiizertüütsch.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×