Sari la conținut
Forum Roportal
diana_1990

exista dureri care nu vor trece niciodata

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles Naeema.Stai linistita, cati oameni atatea povesti.Eu, sincera sa fiu, sunt o fire foarte orgolioasa si urasc sa fiu compatimita.Eram trista si am zis ca poate daca scriu despre mine mai sunt si alte persoane care se regasesc in povestea mea.o zi buna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multi se vor regasi cel putin in unele chestii pe care le-ai povestit. Cat despre compatimit, nu te compatimesc in sensul ala carora nu le place oamenilor sa fie (inclusiv mie) ci doar imi pare rau de faptul ca viata poate fi asa cruda cu unii oameni. Mie imi pare ca esti o persoana puternica in ciuda faptului ca ai trecut prin atatea. Iar faptul ca nu urasti persoanele care ti-au provocat atata durere, spune multe despre tine. Te admir pentru asta, pentru ca ai o marinimie de suflet pe care multi nu o au, nici macar eu. Oamenii ca tine sunt cei care au cu adevarat un suflet bun. Nu e lucru mic sa nu nutresti sentimente de dispret sau ura pentru cineva care ti-a provocat suferinta in viata, de fapt e un lucru foarte omenesc care sta in natura noastra imperfecta. Faptul ca tu te-ai ridicat deasupra acestor sentimente este ceva ce da dovada de pura bunatate sufleteasca.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ai botezat copilul sora-tii?

Vorbesc despre sora aia care iti inscena batai si manca ciocolata cand tu te ascundeai sub pod pt. ca ai mancat din rest una ieftina.

Editat de Lucast

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar nu am o baza stabila pe care sa ma sprijin, nu am nimic..

 

Iti doresc multa bafta, liniste sufleteasca si putere sa treci si peste acest gol. Vei reusi sa iti croiesti drumul asa cum doresti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce ai botezat copilul sora-tii?

Vorbesc despre sora aia care iti inscena batai si manca ciocolata cand tu te ascundeai sub pod pt. ca ai mancat din rest una ieftina.

 

eu m-am batut cu frate-miu pana ajungeam cu sange la gura amandoi, intai il bateam eu bine, apoi cand s-a facut mai mare ca mine ma rupea el cu bataia. ultima data ne-am batut parte in parte cand aveam eu 23 si el 17 si a trebuit sa intervina si mama si bunica sa ne desparta. 10 ani mai tarziu si tot am grija de frate-miu si-mi dau sufletul pt el daca e nevoie, chiar daca mi-a mancat ficatii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e bine, totusi, sa il caut pe cel care mi-e tata biologic.Macar sa il vad, sa imi dau seama de mostenirea genetica pe care o am..daca voi fi mai dezamagita decat sunt acum??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca e bine, totusi, sa il caut pe cel care mi-e tata biologic.Macar sa il vad, sa imi dau seama de mostenirea genetica pe care o am..daca voi fi mai dezamagita decat sunt acum??

 

trebuie sa te gandesti f bine inainte sa faci pasul asta si nu il face impulsiv. gandeste-l bine si pune pe hartie exact ce doresti de la intalnirea asta. vrei sa-l vezi si atat? vrei sa-l tragi la socoteala pt viata grea ce ai dus-o fara el+ vrei sa faci scenarii cu el cum ar fi aratat viata voastra daca nu pleca de langa voi?

 

nu numai tu o sa fi afectata de o asemenea intalnire, ci si el, si familia care  are acum, multa lume.

 

as face pasul asta numai cand as stii ca sunt in stare sa imi asum miscarea asta. dar nu as face-o deloc daca as trece printr-o perioada de depresie. as risca sa ma afund mai mult in starea de depresie, mi-as face rau singura. sa fie vb intre noi, daca te voia..te avea. e kinda generala treaba asta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu m-am batut cu frate-miu pana ajungeam cu sange la gura amandoi, intai il bateam eu bine, apoi cand s-a facut mai mare ca mine ma rupea el cu bataia. ultima data ne-am batut parte in parte cand aveam eu 23 si el 17 si a trebuit sa intervina si mama si bunica sa ne desparta. 10 ani mai tarziu si tot am grija de frate-miu si-mi dau sufletul pt el daca e nevoie, chiar daca mi-a mancat ficatii.

Eu nu imi dau sufletul pentru cineva care mi-a facut rau. Nu am sa inteleg niciodata asemenea legaturi bolnave cu persoane care ranesc, dar, pt ca fac parte din familie, se inghite orice rahat.

Eu, personal, cand am tras linie, nu au mai fost negocieri.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu toti ne putem rupe de legaturile astea 'bolnave'. legatura bolnava care am avut-o cu taica-miu am taiat-o din radacina de la 14 ani si nu m-am uitat inapoi nici macar 2 secunde, dar cu frate-miu nu am facut treaba asta. 1st pt ca era un copil, 2nd pt ca eu eram adult impecil si ma puneam la mintea lui, 3rd pt ca facea ce a vazut la tac-su si nu trebuia pedepsit el, ci corectata 'educatia', 4th pt ca numai pe el il am si pe nimeni altcineva pe lumea asta.

 

de anume relatii 'bolnave' te tii ca scaiul si le 'vindeci'

 

nu obosesti uneori sa faci pe viteaza? eu am obosit acum ceva vreme si m-am lasat de 'sportul' asta.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×