Sari la conținut
Forum Roportal
julieta22

Pilirea dintilor sanatosi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi m-am trezit cu buzele umflate, oricare Botoxata ar fi fost geloasa, insa eu nu ma recunosteam in oglinda!!!  nu mi s-a mai intamplat asa ceva desi merg de multe ori la dentist.

Ma durea umflatura ca era foarte stresata pielea si tocmai m-a sunat dentistul sa vada cum o duc.   Acum este aproape inapoi la normal aspectul facial dar abia am mancat ceva ca nici foame nu-mi este si ma bucur.   Beau in continuare lapte batut si ma simt excelent, tot ma gandesc parca n-avem nevoie de atita mancare cat fortam in noi dar o sa incerc sa ma mai gandesc despre asta si cand mi-o fi foame :haha:  atunci se va vedea reactia corpului mai exact.  Fiind inca cu anestezic in vene care tine si de foame observ, dar in acest caz este perfect, nu ma simt high sau altfel, mi-e sete dar nu foame, am dormit 9 ore fara sa ma intorc pe partea cealalta.   Desi s-a dezumflat 98% tot ma doare tocmai cand vreau sa deschid gura sau-l ating pe dinafara.   Daca stiam ce patesc, as fi pus implants ca nu este dureroasa procedura macar, din experienta vorbesc.   Rau a facut ca nu mi-a spus c-ar fi castigat tot el mult mai mult asa a luat doar o treime, iar eu sufar durere in valoare de acele 2 treimi, cam totul are un pret si cateodata se constata pe piele personala.   Mananc fructe congelate intre timp ce scriu: - struguri, capsuni, piersici decojite si feliate iar pepene cu miez rosu ca este moale doar foarte rece, restul rostogolesc prin gura pana se pot musca cu dintii din spate dar si atunci ma doare, ca toata dantura este in stress si sensibil, mi-a spus ca va trece ... soon.           

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe o caldura de se topea masina mergeam spre nord la dentist sa-mi puna dintii noi, foarte frumosi dar urmeaza sa invat sa vorbesc cu ei, ma simt parc-am pietre-n gura.

O sa treaca-n cateva zile stiu, iar despre inconveniente mi-a spus ca in 35 de ani practicat in State meseria nu s-a intalnit cu acest caz desi vine de la alergie la aluminiu, conditie de care n-am fost constienta ca se intampla extrem de rar, in Romania nu se foloseste acel material care contine acel amestec ...  sint super obosita de la foame ca tot postesc de atunci mai mult decat as fi mancat un iaurt, e caise ... si un compot acru.  Invat sa mananc ca nu merge nimic asa de simplu cu dinti noi, curios ca n-am mai avut nici aceasta senzatie!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-am chef de scris ce mi-a facut dentistul azi timp de 5 ore ... inca-s ametita de la Novocaine ... inlocuiesc coroanele pe implants, cate 2 deodata ca e mare stress.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut azi la TV pe Dragnea vorbind ... Good, dar el n-are bani de dentist???  abia poate sa-si mai deschida gura de dinti stricati doar din cei cati se vad, imaginez dezastrul pe unde nu se vede.   Politicieni si din UK am vazut cu dinti crescuti aiurea si nu le pasa.  La unii arata parc-ar fi pilit deja, dar din cauza pierderii de calciu devin subtiri si mici dintii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a pilit si coroane de pe implanti facuti cu 28 de ani in urma pentru ca gingia scade si nu mai este estetic chiar in spate lucrarea, dar in urma accidentului avea si o miscare care ma irita si coroanele noi vor sta pe suport nou ce cel vechi trebuie scos ca nu se mai fabrica.  Abutment-ul de atunci nu mai coioncide metodelor de azi ca tehnica avanseaza.

Curios ca nu scad preturile deloc la aceste proceduri, desi sint bine experimentate deja.  Atunci credeam ca vom ajunge sa folosim fara ezitare implantul in loc de alte metode mult mai dureroase si incomfortabile.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit cand am gasit ce am cautat sa inlocuim piesa, ne-au anuntat ca ar fi asa de scump de comandat ca mult mai putin va costa pilonii noi cu coroane ... nu voi castiga de acum pana la restul vietii mele cat am de plata dentistului.  Dar nu ma plang ca unul mai tinerel si sofisticat imi cerea casa pentru lucrarea de schimbat alea din gura si mai am de asteptat 3 saptamani pana livreaza si intre timp pot programa 2 implanturi ca sa nu ma plictisesc.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Experienta de ieri la dentist inca n-am avut in viata mea.  Un implant e nimica toata pe langa cat avea de pilit sa potriveasca nu stiu ce in 2 implants, credeam ca a ajuns deja la creier ... dupa cateva ore de inainte si inapoi, poze de X-ray si de luat modele pentru coroanele noi plus unu pentru ceva temporara acoperire al pilonilor ca-ar fi insuportabili si o secunda de stat cu ei.  

Amar si de toate gusturile am avut in gura, erau absorbite rapid, dar totusi, daca aveam mancare-n mine, era un dezastru ... mereu merg flamanda acolo sa n-am accidente, postesc o zi ca de vinerea mare.   Mi-a zis ca pot sa mananc pe temporar, am muscat o bucatica de mar si parca o stanca aveam in gura, l-am desfigurat dar nu ma mai duc inapoi, curand vine faza finala iar pan-atunci mananc doar supe cu galuste pufoase, fulgi de ovaz cu scortisoara, buni la inima!!!  Tot vreau sa-mi cumpar niste rochii de seara elegante, macar am o forma si mai buna ... postesc usor.   Mi-au venit "mintile" la loc, n-am fost anesteziata doar scuturata si am observat ieri ca n-am judecata, dar a trecut dupa ore de somn si apa cu lamaie si suc de merisoare, care ajuta sa iasa mai repede din corp impuritatile.

Mai am de mers acolo, n-am renuntat la dentist, nu mi-e frica doar a fost cel mai inconvenabila experienta dentara.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma cam deranjeaza lucrarea temporara, desi am mai avut asa ceva, dar sint convinsa erau mai bine facute ca nu-mi venea sa le schimb pe cel permanent si erau mai perfecte indiferent ce-mi vrajea dentistul.    Dintii vin din California, din Los Angeles dintr-un laborator unde se fabrica aceste maruntisuri din diferite materiale.  Daca tine asa merg inapoi sa-mi faca altu.   Nu pot sa mananc, ieri doar una si jumatate clatita am mancat toata ziua, azi niste cartofi fierti cu oua fierte si lichide multe sa nu mai musc pe acea parte ca este foarte greu de evitat un loc din gura cand se mesteca mancare. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Corpul meu nu acepta materialul din care-i facut lucrarea temporara!!!   Era sa ma ... nici nu stiu ce toata noaptea, voiam sa scot si implanturile de durere.

 

Aveam de mers si la un alt doctor, dentistul a fost al 2-lea dupa care la inca unu aveam de mers dar am scapat de durere, mai bine fara pana soseste cel din material din univers.

 

Azi la fel vad 3 doctori si conduc masina cat as ocoli Ardealul de 2 ori.     Macar nu ma mai doare, voia sa ma puna pe Prednisone dar trece si cu gargara cu apa foarte calda sarata, poate un pic de whisky, clatirea finala!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×