Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Sindrom de tunel carpian

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

A mai fost cineva operat/s pentru chestia asta ? M-ar interesa sa aflu despre perioada de recuperare, cat dureaza si ce efort (daca) e voie sa se faca dupa operatie. Care sunt restrictiile ?

 

Mi-a spus doctorul de familie ca daca nu e in stadiu avansat, aceasta aflictie se poate menaja purtand la incheietura mainii o bretea elastica cu tija de metal inauntru, cu pastile de durere cand e necesar si evitand sa stresez prea mult mana pe parcursul zilei. Breteaua aia e recomandata in special noaptea cand dorm. Am avut programare la neurologist si dupa ce a facut niste teste cu electrozi si bazandu-se pe nivelul de durere zilnica pe care i-am spus ca il am, cat si pe nivelul limitat de functionalitate pe care il am in mana, a tras concluzia ca sunt candidata pentru operatie.

 

Nu exista zi in care sa nu ma doara groaznic mana... umar, cot si incheietura, dar in jurul cotului ma doare cel mai tare. Nu mai pot ridica aproape nimic, nici macar o oala mica cu apa. Abilitatile motorii fine sunt si ele diminuate rau de tot.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

aceeasi atela port si eu cand ma iau crizele, eu am noroc ca nu ma apuca zilnic. ma ia cam la 2-3 luni si ma tin cam o saptamana. nu las atela jos si stau numai cu diclofenac unguent si analgezice. nu stiu cum e la voi, dar la voi tratamentul consta in a bea apa multa, a nu face efort si a dormi suficient.

'sa nu ne stresam pana nu e cazul', ca atare iau 3-4 saptamani d emedical pe an numai pt treaba asta. de operatia nu s-a pus problema inca, sper sa nu se puna vreodata.

 

o sa-ti urmaresc topicul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din asta am eu.

 

Bort-102200-ManuStabil_001_21.jpg

 

Da, si eu ma dau cu unguentul Voltaren.


nu stiu cum e la voi, dar la voi tratamentul consta in a bea apa multa, a nu face efort si a dormi suficient.

'sa nu ne stresam pana nu e cazul',

 

Nu e vorba de cum e la noi, ci de stadiul in care este conditia la mine. Mi-a zis neurologul ca nervul principal este inghesuit la nivelul incheieturii si ca de aia trebuie operatie ca sa-l elibereze.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A mai fost cineva operat/s pentru chestia asta ? M-ar interesa sa aflu despre perioada de recuperare, cat dureaza si ce efort (daca) e voie sa se faca dupa operatie. Care sunt restrictiile ?

 

Mi-a spus doctorul de familie ca daca nu e in stadiu avansat, aceasta aflictie se poate menaja purtand la incheietura mainii o bretea elastica cu tija de metal inauntru, cu pastile de durere cand e necesar si evitand sa stresez prea mult mana pe parcursul zilei. Breteaua aia e recomandata in special noaptea cand dorm. Am avut programare la neurologist si dupa ce a facut niste teste cu electrozi si bazandu-se pe nivelul de durere zilnica pe care i-am spus ca il am, cat si pe nivelul limitat de functionalitate pe care il am in mana, a tras concluzia ca sunt candidata pentru operatie.

 

Nu exista zi in care sa nu ma doara groaznic mana... umar, cot si incheietura, dar in jurul cotului ma doare cel mai tare. Nu mai pot ridica aproape nimic, nici macar o oala mica cu apa. Abilitatile motorii fine sunt si ele diminuate rau de tot.

 

Nu stiu cum se trateaza aceasta durere in Romania dar la mine in Israel la operatie se merge cand durerile sunt insuportabile.

Sunt doua cauze diferite la aceste dureri. Prima cauza este ca nervul care iese din sira spinarii la nivelul umarului printre doua vertebre este apasat de acestea deoarece tesutul care are functia de a despartii verteblele se subtiaza asa ca nervul este presat. La inceput se simte ca si cum o coloana de furnici merg in treseul de la umar la cot sau de la cot la palma si la anumite degete. Fara tratament furnicaria se schimba incet in dureri si in continuare se ajunge la ultimul stadiu cand se iveste o paralizie cae inainteaza cu timpul pana la paralizie complecta a membrului. Ca sa se depisteze de unde se provoaca durerea se face o examinare cu EMG . o electroda se atinge de umar si alta coboara in jos pana la degete.Un aparat examineaza cum trece curentul si asa se descopera daca problema este de la sira spinarii sau de la umar sau cot.

A doua cauza este leziunea nervului care ajunge la palma si la degete.Aceasta leziune poate fii din cauza unui accident in care nervul a fost lezat dar in marea parte a cauzelor asta se datoreste a consecintele diabetului. Zaharul din sange ataca tesutul care apara nervului si consecinta este un "scurt circuit" care se manifesteaza prin marsul furnicilor si durerilor in continuare. Operatile se fac foarte rar deoarece nu prea reusesc . Daca sursa este din presiunea nervului intre doua vertebre se face o operatie in care se unesc trei vertebre cu ajutorul unei schele din titanium care se fixeaza asa ca nervul sa nu fie presat. Problema este ca pacientul iese din aceasta operatie cu un gat la care invartirea capului este aproape imposibila. In a doua cauza se trateaza zaharul din sange si breteaua care ajuta numai in putine cazuri.

Astea sunt necazuri care depind in special de inbatraniire,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu locuiesc in Romania.

2. La 39 de ani nu sunt batrana.

3. Diabet nu am.

4. E irelevant cum se trateaza in Israel din moment ce nu stau acolo.

5. Cea mai probabila cauza la mine este faptul ca am functionat doar cu o singura mana timp de 10 ani. A fost solicitata la maxim.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu locuiesc in Romania.

2. La 39 de ani nu sunt batrana.

3. Diabet nu am.

4. E irelevant cum se trateaza in Israel din moment ce nu stau acolo.

5. Cea mai probabila cauza la mine este faptul ca am functionat doar cu o singura mana timp de 10 ani. A fost solicitata la maxim.

Nu te supara. Eu numai am dat ideie de cauzele problemei. Daca la 39 de ani suferi de asa problema se poate ca un endocrinolog sa -ti faca analize ample si sa caute vre-o problema cu hormonii tai.

La urma sa stii ca in Israel vin multi din tarile vecine , din Saudia si Irak sa primeasca tratamente care nu le pot primii in tara lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma omule eu locuiesc in Canada, asa ca n-am nevoie de sistemul vostru minunat din Israel. Avem si noi aici ca nu traim in jungla, si pe deasupra e si moca. Si chiar daca locuiam in Iraq sau Saudia, in Israel tot nu as fi mers pentru tratament.

In plus de asta analizele mele sunt ok, n-am probleme hormonale.

 

Si cine merge din Orientul Mijlociu sa se trateze inafara ? Cei cu bani ca omul de rand nu-si permite, ca peste tot dealtfel. Ori aia cu bani pot merge oriunde, nu musai la voi. De obicei merg in Europa. La cat va iubesc pe voi arabii vezi sa nu vina sa fie tratati acolo. In special sauditii, ca tare prieteni sunteti. :lol: Mda.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×