Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

idei usoare, rapide, fingerfood...

 

 

la mine au mereu succes cartofii la cuptor. eu ii las mereu cu coaja, ii spal, tai in 4 sau 6 pe lungime, ii pun intr-o punga de plastic (metoda mea de a amesteca) presar ceva vegeta, putin ulei si shake-uiesc punga. ii pun pe hartie de copt si bag la cuptor 40 min la 220 gr (foc mediu catre maricel)

post-81199-0-54965700-1408119560_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pizza - livrare in 30 de minute, sau gratis. Motiv pentru care dau comanda de pizza la ora 4 p.m., ca sa fiu sigur ca livrarea nu va ajunge la timp. Chiar daca petrecerea se va tine la ora 10, exista cuptor cu microunde. Si daca nu va convine, aduceti-va naibii mancare de-acasa! :king:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si daca nu va convine, aduceti-va naibii mancare de-acasa! king.gif

daca tu crezi ca atitudinea asta fata de musafiri e cul, problema ta. eu una nu as calca pragul cuiva care se 'deranjeaza' atat de tare sa ma aibe in vizita, mai ales daca ma da naibii ca am avut placerea sa vin in vizita in care m-a invitat.

treaba cu adusul de acasa este f populara si aici, special pe partea cu alcoolul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La arabi e foarte importanta si practicata chestia cu pusul pe masa a diverse chestii cand iti vine cineva in vizita, chiar si vizite impromptu. Atat de importanta incat de multe ori ma calca pe nervi. Si chestia cu adusul de acasa se practica intre cunoscuti si prieteni, dar eu m-am lecuit de adus de acasa. Avem un cuplu de prieteni si ea e pretentioasa rau si weird pe deasupra in ceea ce priveste unele chestii, in special mancarea. Am dus de acasa cate ceva de cateva ori si nici nu s-a atins de ce am adus, ba utima data am facut o prajitura cu prune iar o alta fata a adus un tort mic cumparat de la magazin. A taiat pentru toata lumea din tortul ala plin de fake-uri si e-uri, iar tava mea statea deoparte intr-un colt. Cireasa de pe tort este ca de fiecare data mi-a dat inapoi ceea ce am adus si uite asa m-am intors acasa de nenumarate ori cu mancarurile pe care le aduceam. 

Ei din ziua aia i-am zis omului meu ca indiferent unde mergem eu nu mai duc absolut nimic facut de casa. Daca am chef cumpar niste rahaturi din comert si cu alea merg.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai safe sa cumperi, asta am vazut si eu de o gramada de ori. lumea e reticienta la a gusta homemade Food, mai ales daca nu sunt f bine familiarizati cu persoana care a gatit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aia e picky si la restaurant. L-a innebunit pe barba'su. Pana si el admite ca e weird nevasta'sa. Cand mananca pe undeva, muta mancarea de colo colo in farfurie. E din aia care ii place sa manance doar ce face ea sau ma'sa. Cred ca la ea problema vine de la faptul ca e germaphobe. Spala vasele cu Dettol.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e cel mai safe sa cumperi, asta am vazut si eu de o gramada de ori. lumea e reticienta la a gusta homemade Food, mai ales daca nu sunt f bine familiarizati cu persoana care a gatit.

 

Eu ofer si apa in sticluta de plastic la musafiri, ei sa sparga sigilul si NU accept reclamatii ... pahare nu ofer doar de plastic de aruncat.

 

Am mai simplificat si eu la primiri de musafiri, pana le reduc detot ca nu mai am chef de gatit si asa in mare cantitate.

 

Ultima extravaganta a fost ca am pus un mare container de gunoi aproape de masa sa arunce singuri acolo ce nu le trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Party in vara inseamna gratar cam peste tot ca nimeni n-are chef de facut in casa caldura sa prepare mancare.  

 

Daca este si piscina cu atit mai perfect va derula petrecerea, insa atentie la copiii de orice varsta si la cei care nu stie sa inoata!!!

A nu se juca in apa cu cei care n-au curaj sa spuna ca nu stiu sa inoata, s-au intimplat cazuri grave.

 

In luna asta pe aici inca se celebreaza tatal si devine fiecare zi aproape o sarbatoare cand intra cineva, ca punem repede ceva pe gratar

mai comandam ceva si este o alta zi ... diferit de la cand mancam ceva reincalzit din frigider.

 

Azi aproape orice merge pe gratar si este cool si devine mai simplu petrecerea ...

 

"stiuleti de porumb langa o oala de raci si alte crustacee scoase cu un cos dintr-o balta din "sud" una din statele americane , este o delicatesa pentru iubitorii fructelor de mare"      

 

Daca asta se mananca in casa, atit pe masa cat si pe jos se asterne un strat gros de ziare ca se face mizerie cand se sparg racii iar toata lumea are si "bib" ca bebelusii sa nu-si murdareasca hainele "images for bib" nu-mi vine cuvantul in minte.   Chiar si in localuri se procedeaza asa cu bib si rumegus pe jos in unele localuri sau nisip.

 

E cool ca se poate arunca totul pe jos ce nu ne convine ... si nu se considera inafara legii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×