Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Pe acest forum as propune o discutie constructiva cu privire la procesul de emigrare, un studiu comparativ intre trei tari dar si eventuale hinturi despre procesul de emigrare efectiv ar fi binevenite.

 

Am sa imi expun situatia pe scurt. Lucrez ca inginer software, salariul este bunicel, si vreau sa emigrez din tara. Dorinta de emigrare nu vine neaparat din dorinte financiare, dar nu neg ca nu ar exista. Mai degraba ar fi vorba de o schimbare care as dori sa o fac in viata mea, sa evoluez undeva mai sus fata de locul in care am ajuns acum si sa pot sa imi traiesc viata cu adevarat, nu doar sa mimez.

 

Oscilez intre Germania, Brazilia si Asutralia. Ideea este ca imi plac tarile calduroase cu mare, cu plaja, cu soare. De asemenea imi plac mult si drumetiile la munte. Daca ar fi vorba de Germania ma gandesc undeva in sud, in zona Munchen - Stuttgart.

 

Australia imi place ca este o tara toleranta si calduroasa, cu plaja si mare si un nivel de viata destul de ridicat. Din lectura anumitor forumuri pe teme de emigrare am citit ca adesea se intampla sa lucrezi pe posturi sub calificarea ta, adica sa plec din RO pentru a fi de exemplu ospatar la un restaurant. In plus se cam confrunta cu probleme economice in urma crizei. Totusi daca intri pe procedura standard de emigrare ajungi acolo cu diplomele echivalate, si acea procedura de emigrare la care trebuie sa aplici te face sa te simti intr-o zona de confort.

De partea cealalat Brazilia, este o tara al focului de dinamica si care bubuie la nivel economic. Ma gandesc ca peste 30 de ani cand voi aunge la pensie tara respectiva nu va avea probleme demografice si va putea sa imi asigure ceva decent. Viata in general, si oamenii, te fac sa simti ca traiesti. Ar fi un progres pentru mine sa o iau spre Brazilia in sensul de experienta umana, de a-mi "reface" viata. Sa nu mai vorbim ca oamenii sunt sociabili, te ajuta si se implica. Cel putin asta a fost impresia mea in cele doua saptmani cat am stat acolo. Insa cum orice are si o fata neagra, are o criminalitate si infractionalitate destul de ridicata.

Germania este din punctul meu de vedere cam singura varianta viabila de emigrare din Europa. Are un nivel de viata destul de ridicat, salariile destul de competitive, cultural este destul de asemanatoare cu Romania (asta pt un roman din Transilvania). Oamenii nu sunt foarte sociabili dar sunt sociali, adica daca pot si au posibilitati te ajuta (bine ideea mea este ca neamtul te ajuta si face destule cat timp nu-l atingi la bani). Este relativ simplu de emigrat, adica "doar cu buletinul" smile.png proceduri de echivalare de diplome si alte rahaturi de genul nu mai sunt necesare dupa momentul 2014. Germania prezinta avantajul distantei foarte scurte: aprox 1000 km fata de RO, 1-2 ore cu avionul, 12-16 cu trenul, 12-14 ore cu masina, comparativ cu Brazilia sau Asutralia unde faci 14-18 ore cu avionul, escale si trebuie sa iei medicamente ca sa poti dormi smile.png . Daca ar fi vorba de germania as prefera undeva in sud Munchen - Stuttgart, aproape de zona montana a Germaniei. Ceea ce ma scarbeste la DE este legat de vreme, cam ploioasa. N-am probleme cu frigul doar ca nu suport perioadele ploioase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Elvetia si Austria ce au?

Elvetia nu este in UE deci oarecum complicat procesul de "emigrare".

Austria ar fi o optiune caci ma gandesc sa aplic pe cetatenia maghiara, si nu as mai avea probleme de imagine sau integrare. Austria nu o vad ca o emigrare; este ca si cum m-as muta in RO dintr-o parte in alta. In RO stau in TM; sunt doar sase sute de km intre TM si Wien, ca de la TM la Bucuresti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar Anglia? Irlanda?..sau de ce nu, Japonia? Macar acolo poti experimenta o cu totul alta cultura.

De ce simti nevoia sa fii totusi aproape de Romania? Cu avionul ajungi rapid oriunde in Europa.

In fine, mie nu imi place nicio tara din cele trei expuse de tine. Oricum, bafta cu emigrarea, daca asta iti doresti.

Cat despre 'sa imi traiesc viata cu adevarat, nu doar sa mimez', judeci la cald, sub euforia optimismului. Stai inainte sa tragi vreun an doi dincolo in jug si apoi mai discutam.

Btw, de trait poti sa traiesti oriunde, la fel cum de mimat ca traiesti poti sa o faci oriunde.

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar Anglia? Irlanda?

De ce simti nevoia sa fii totusi aproape de Romania? Cu avionul ajungi rapid oriunde in Europa.

In fine, mie nu imi place nicio tara din cele trei expuse de tine. Oricum, bafta cu emigrarea, daca asta iti doresti.

Cat despre 'sa imi traiesc viata cu adevarat, nu doar sa mimez', judeci la cald, sub euforia optimismului. Sta inainte sa tragi vreun an doi dincolo si apoi mai discutam.

Btw, de trait poti sa traiesti oriunde, la fel cum de mimat ca traiesti poti sa o faci oriunde.

 

In general caut tari calde cu "soare si mare". In Anglia zilele alea mohorate cu nori, ceata si ploaie sincer nu ma incanta. Caut ceva de mijloc intre viata sociala, salarii si viata decenta si posibilitate de integrare.

 

Si tocmai ca nu simt nevoia sa fiu aproape de RO, de asta si evit Austria.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'In general caut tari cu soare si mare'... zici ca iti cauti destinatie turistica, nu una unde sa-ti duci existenta. eu una nu as alege relieful tarii cand as decide emigrarea, ci aspectul politic/economic. Ai ales niste tari cum nu se poate de diferite, Brazilia care conduce la capitolul coruptie, Australia care este condusa de birocratie si Germania

 

Poate nu e rau daca dai o tura prin tarile astea de care pomenesti, nu e cum se vede la tv, te asigur!

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

'In general caut tari cu soare si mare'... zici ca iti cauti destinatie turistica, nu una unde sa-ti duci existenta. eu una nu as alege relieful tarii cand as decide emigrarea, ci aspectul politic/economic. Ai ales niste tari cum nu se poate de diferite, Brazilia care conduce la capitolul coruptie, Australia care este condusa de birocratie si Germania

 

Poate nu e rau daca dai o tura prin tarile astea de care pomenesti, nu e cum se vede la tv, te asigur!

Imi duc traiul si viata foarte bine si in Romania, daca ar fi sa ma iau dupa tine, sau dupa majoritatea prietenilor ar trebui sa nici numai plec. Si tocmai ca ma uit si dupa alte aspecte "pe sufletul meu". Daca ar fi vorba de bani, SUA sau Anglia ar fi niste optiuni foarte bune.

 

In Germania am fost de foarte multe atat ca turist, cat si in interes de servici. In Brazilia am stat doua saptamani in Sao Paolo si in RIo. In Asutralia nu am fost deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vrei mare, soare si munti ? Vrei o tara care bubuie dpdv economic si domeniul IT e super cautat ? Muta-te in India.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si in Brazilia lasa de dorit. Sau n-ai mers prin ghetourile lor cand ai vizitat ? Civilizatia unui loc nu o determini din poze care sunt subiective.

Anyway, ma indepartez de subiect. Din cate am citit eu din dorintele sau cerintele tale de emigrare, mi-a lasat impresia ca esti pretentios nevoie mare. Hotarasete ce este mai important pentru tine in chestia cu emigrarea. Ce vrei cu adevarat in viata. Daca nu bani mai multi, atunci axeaza-te pe o tara unde sa-ti placa natura. Vad ca asta e un factor important in alegere. Daca aspectul cultural si distanta sunt mai importante, alege adecvat. Intotdeauna exista un lucru care primeaza in capul listei ca fiind cel mai important pe care-l vrei si unde nu esti dispus sa faci compromisuri. In rest in viata mai trebuie sa si compromiti ca de multe ori nu le poti avea pe toate sau cel putin nu initial.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×