Sari la conținut
Forum Roportal
Varalamare

Cum va bucurati de viata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu fumez viata si uit sa ma bucur de ce e in jurul meu. Abia in clasa a unspea am vazut ca am copaci in curtea liceului (si inca ce copaci!), preocupata cu propria mea persoana si construind scenarii am uitat sa vad ce e in jurul meu.

 

Acum ma bucur doar de clipele in care stau cu jumatatea mea. Atunci chiar am de ce ma bucura. Viitorul nu e stralucit.

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt egoista, asa ca obisnuiesc sa imi fac singura bucurii. Daca apar si de la altii, f. bine, daca nu, scart Marito-n dragavei.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am dat seama ca viata trece repede. Ca uneori nici macar nu ne dam seama cand zboara clipele. Am invatat sa ma bucur de fiecare lucru marunt si sa traiesc fiecare moment asa cum vine.

Serios? Daca n-am auzit textele astea ( in genul asta ) de m-am plictisit , clipele care sunt de rahat nu le enjoy oricat de scurta ar fi viata. La fel si lucrurile "marunte" , nu exista lucru marunt , e vorba de fiecare cum il precepe , pt mine un rasarit poate fi "heart-touching" pt tine poate fi un rahat , e vorba de ce apreciem , asta da valoare lucrurilor , nu le face marunte sau mari , le face de apreciat , iubit. Eu asa gandesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu asa gandesc.

Asta cam asa e. :p

 

Eu, ma bucur din plin.

De curand am "retrait" momente ca ale lu Blu' cu natura. Frumoasae momente, fascinante, si care intradevar imi lipseau, datorita traiului prea mult pe asfalt. :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Daca n-am auzit textele astea ( in genul asta ) de m-am plictisit , clipele care sunt de rahat nu le enjoy oricat de scurta ar fi viata. La fel si lucrurile "marunte" , nu exista lucru marunt , e vorba de fiecare cum il precepe , pt mine un rasarit poate fi "heart-touching" pt tine poate fi un rahat , e vorba de ce apreciem , asta da valoare lucrurilor , nu le face marunte sau mari , le face de apreciat , iubit. Eu asa gandesc.

Fiecare om vede viata altfel. Lucrurile care ma bucura pe mine nu trebuie sa te bucure si pe tine. Da, e vorba despre ceea ce apreciem, despre ceea ce este important pentru fiecare. Eu mi-am dat seama ca am ratat o serie de lucruri care erau marunte, dar esentiale. Iar acum, pentru ca simt cat de repede trece timpul, mi-am dat ocazia sa fiu mai receptiva la acele lucruri care par nesemnificative, banale, dar care de fapt au o importanta majora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

     Am câteva principii care m-au ajutat enorm. Mă bucur de natură, de mișcare și de pisica mea. Consider din start că absolut totul este finit și vremelnic. Locul în care mă aflu și tot ce pot și atinge îmi imbogățesc viața, deci cumva îmi aparțin într-un anume fel. Aplic asta oriunde mă aflu. Înclusiv prieteniile, relațiile, viața, sănatatea. Deci...traiesc clipa. Când am de lucru în spații sordide de fapt eu nu ma aflu acolo. Cum? Simplu: imaginația mea mă va teleporta foarte departe, undeva unde as vrea să fiu. Uneori în locuri care există, alteori în locuri care nu există decât în imaginația mea. Adesea mă bucur dacă pot "vorbi" cu un animal. Un schimb de idei intre specii oricît de lacunar e mai suculent, mai sincer decât replicile de doi bani și scoase din gâtul încordat al unor oameni. Desigur, sunt și excepții, doar de aceea se numesc excepții. Dar de mult n-am mai întâlnit vre-o excepție...Umblu mult, explorez cât pot, iar uneori la un pahar de vin bun ma uit la pozele pe care le fac pe unde umblu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am cumparat niste becuri care seamana ca cele de Craciun cu care se decoreaza un geam sau pe casa se agata, insa astea sint pentru party si au o functie aparte, daca muzica e tare culorile becurilor se schimba  :haha:   asa scrie pe cutie dar ma indulcesc cu ele mai tarziu cand sotul pleaca undeva in calatorie cand si week end este inclus, si organizez un party, voi decora terasa la ultimul racnet.  Pentru fiul, nora si prietenii lor aprind gratarul, vom gasi un motiv de bucurie!!!

  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma bucur din orice prostioara daca ma simt bine, da' daca nu sunt in apele mele nu mai sunt recunoscatoare nici pentru faptul ca am toate organele la locu' lor. Nu, nici chiar asa. Ma pot face sa ma amuz unele chestii care altora le sunt indiferente. De asemenea am obiceiul de a rade singura de ceea ce constat in lungile-mi momente de tacere.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×