Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Cheltuieste cu cap

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Anyway, ajunge cu laptele ca am capul patrat deja. laugh.png

 

Cand e vorba de haine, accesorii & Co. cum procedati ca sa cheltuiti cu cap ?

Cumparati la moft, ce va place chiar daca nu va trebuie ?

Cumparati piese care stiti ca le puteti purta cu orice aveti deja in dulap sau cumparati ceva la care trebuie sa mai cumparati si alte chestii cu care sa le purtati ?

La incaltaminte, purtati ceea ce aveti pana cand se strica sau iese din moda si dupa aceea cumparati perechi noi, sau... ?

Nu are cum, pasteurizarea nu se face de moft, se face pentru distrugerea bacilului tuberculozei first of all.

 

Uite ce zice aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Raw_milk#Germany

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Germany, raw milk is sold as Vorzugsmilch.[21] This means, the raw milk has to be packed before vending, with the necessary information (Producer, durability etc.) written on the product. The distribution license has severe quality restrictions, and so just 80 farmers in Germany have one.[22]

 

Unpacked raw milk can only be

  • bought at the farm itself
  • only milk from that farm
  • only from the day of or the day before production
  • must have a warning label "Raw Milk - boil before usage"
  • Deci il poti cumpara doar daca te duci la ferma respectiva, iar ei trebuie sa iti spuna sa il fierbi, lucru care se face si la noi.
  • Dar ferma nu il poate baga pe piata decat dupa ce l-a pasteurizat si ambalat, eu asa inteleg si asa e si la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anyway, ajunge cu laptele ca am capul patrat deja. laugh.png

 

Cand e vorba de haine, accesorii & Co. cum procedati ca sa cheltuiti cu cap ?

Cumparati la moft, ce va place chiar daca nu va trebuie ?

Cumparati piese care stiti ca le puteti purta cu orice aveti deja in dulap sau cumparati ceva la care trebuie sa mai cumparati si alte chestii cu care sa le purtati ?

La incaltaminte, purtati ceea ce aveti pana cand se strica sau iese din moda si dupa aceea cumparati perechi noi, sau... ?

 

 

la moft am cumparat imediat dupa ce am slabit, primul an cumparam numai ...tampenii pot zice. cand m-am obisnuit cu imaginea mea am cumparat numai ce pot purta again & again. am chestii favorite care le port pana se fac praf, chestii care-mi plac f mult si cumpar cate 2-3 exemple din acelasi model. incaltaminte la fel, folosesc pana se rup sau sunt chiar f iesite din moda. nu cumpar din impuls si nici nu cumpar 'ca e de firma'. cand am bani prefer sa iau ceva de calitate, nu mereu firma face calitatea, dar sunt chestii unde vreau calitate si astept ca tre sa mulg mai multi bani,gen incaltaminte, lenjerie intima.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...

 

 

Da am inteles ce zic aia. Eu faceam comparatia in sinea mea intre faptul ca acolo e permis sa se vanda (albeit cu avertismentul ala) pe cand in Canada nu e permis deloc.

 

The sale of raw milk directly to consumers is prohibited in Canada[25] under the Food and Drug Regulations since 1991.

 

No person shall sell the normal lacteal secretion obtained from the mammary gland of the cow, genus Bos, or of any other animal, or sell a dairy product made with any such secretion, unless the secretion or dairy product has been pasteurized by being held at a temperature and for a period that ensure the reduction of the alkaline phosphatase activity so as to meet the tolerances specified in official method MFO-3, Determination of Phosphatase Activity in Dairy Products, dated November 30, 1981.

[26], Section B.08.002.2 (1)

 

la moft am cumparat imediat dupa ce am slabit, primul an cumparam numai ...tampenii pot zice. cand m-am obisnuit cu imaginea mea am cumparat numai ce pot purta again & again. am chestii favorite care le port pana se fac praf, chestii care-mi plac f mult si cumpar cate 2-3 exemple din acelasi model. incaltaminte la fel, folosesc pana se rup sau sunt chiar f iesite din moda. nu cumpar din impuls si nici nu cumpar 'ca e de firma'. cand am bani prefer sa iau ceva de calitate, nu mereu firma face calitatea, dar sunt chestii unde vreau calitate si astept ca tre sa mulg mai multi bani,gen incaltaminte, lenjerie intima.

 

Si eu cumpar cate doua articole din chestiile care imi plac mult, ori exact la fel ori uneori doar culoarea difera. In rest cumpar haine care nu ies din moda, de obicei chestii negre sau gri, croiala clasica si simpla. Am mult negru in dulap. Aproape tot.

La incaltaminte sunt nevoita sa cumpar daca ies din moda si cu asta ma refer la schimbari drastice de trend, nu la mofturi sezoniere. Spre exemplu daca mai tii minte era trendul ala cu varfuri ascutite la absolut orice si intr-un an au iesit complet din moda. S-a intors trendul la varfuri rotunde sau ovale.A trebuit sa donez toata colectia de incaltaminte ca nu mai purta nimeni pantofi gondola. laugh.png

 

Cat despre firma, de fel aia sunt de calitate deci nu fac compromisuri. Daca e vorba de o pereche de slapi sau sandale e alta poveste dar la cizme, adidasi sau pantofi normali nu cumpar ieftinituri de pe oriunde. Din experienta personala spun ca am incercat si mi-au facut picioarele varza. Bine, nu ma arunc la nume din alea de firme babane unde costa perechea de la 500 $ in sus. E retardat sa dau atatia bani pentru nume. Ma refer la firme de incaltaminte bune, nu la designeri.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×