Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Cheltuieste cu cap

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

n-am vazut in viata mea lapte la punga, am vazut la sticla sau carton. cum e cu punga asta? trebuie sa consumi tot laptele cand ai taiat coltul pungii, altfel se varsa, nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu neaparat, poti sa torni catva lapte din punga si apoi il poti baga cu punga cu tot intr-un recipient.

asta daca nu il fierbi inainte, caci nu stiu daca trebuie fiert sau nu. eu cumpar doar lapte pe care il fierb apoi.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu oricum nu cumpar nici la cutie, nici la punga decat din Paste in Craciun.

 

Da la ce-l cumperi ?

cum e cu punga asta? trebuie sa consumi tot laptele cand ai taiat coltul pungii, altfel se varsa, nu?

 

Nu. Si nu trebuie fiert. doh.gif Eu n-am pomenit aici lapte in comert care sa trebuiasca sa fie fiert inainte de consumatie. Poate stupid_me se refera la cel din Ro.

Pungile astea nu sunt folosite decat in cateva tari, nu peste tot, de aia n-ai vazut. La noi nu se gaseste lapte la sticla spre exemplu. Exceptie face ala de capra de pe la magazinele bio, care vine la sticla de un litru si costa de dai in boale.

http://en.wikipedia.org/wiki/Milk_bag

 

 

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai si eu am cumparat de multe ori de la ferme dar nu ti-l da direct de la ugerul vacii. N-au voie sa vanda laptele asa.

la fel si aici, nimic nu pleaca de la taran fara aprobare de la stat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Eu n-am pomenit aici lapte in comert care sa trebuiasca sa fie fiert inainte de consumatie. Poate stupid_me se refera la cel din Ro.

 

 

Nici aici nu mai exista - in afara de ala pe care-l cumperi direct de la tarani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exact asa si fac.

Il cumpar de la tarani.

In Germania, unchiul meu la fel face. Merge la ferma si il ia direct de acolo.

Aici inca mai vin taranii la piata sau iti faci abonamebt si ti-l aduc ei in oras.

Pai si eu am cumparat de multe ori de la ferme dar nu ti-l da direct de la ugerul vacii. N-au voie sa vanda laptele asa.

 

da, dar asa te asiguri ca nu ajunge la tine reprocesat de nush cate ori. Si e proaspat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×