Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Echipele romaneşti in cupele europene

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Hai să discutăm despre aventurile echipelor româneşti în cupele europene, mă rog, atunci şi în măsura în care va fi cazul.

În 1976 Steaua câştiga Cupa Campionilor, bifând cea mai mare performanţă a unei echipe de club de pe meleagurile noastre.

A trecut ceva vreme de atunci şi astăzi, în anul de graţie 2014, ne străduim din greu să mai fim competitivi, însă treaba e că momentan peisajul fotbalistic de la noi e un picuţ trist. În fine, în clasamentul UEFA intercluburi, în acest sezon 2014-2015 suntem acum pe locul 15.

În momentul vorbirii ne aflăm în turul III preliminar al cupelor europene, cu şanse de a disputa play-off-ul. Rezultatele de ieri şi azi sunt următoarele:

Aktobe - Steaua 2-2

Astra - Slovan Liberec 3-0

Dinamo Minsk - CFR Cluj 1-0 (min 63)

Petrolul - Viktoria Plzen 0-0 (min 23)

 

Ce ziceţi, avem şanse să mergem mai departe?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt dinamovist. Inca nu m-am hotarat daca sa sustin steaua sau nu in cupele europene. Da, stiu, e echipa romaneasca, dar nu pot sa ma mint. Nu tin cu ei. Sper sa piarda! drag.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai o uşoară tendinţă de fi un picuţ fanatic, aşa? :)

Eu nu sunt nici stelist nici dinamovist şi mă bucur când o echipă românească mai scoate capul oleacă în Europa...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai o uşoară tendinţă de fi un picuţ fanatic, aşa? smile.png

 

In fotbal, da, poate un pic.

Oricum daca ai tine de mic cu o echipa romaneasca, din suflet, nu prea te poate incanta gandul reusitelor rivalei....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numai în fotbal? ... :)

 

Hmm, nu-i chiar aşa. Eu de ex. sunt tobă de fotbal. Am fost de mic pe stadioane, ţineam din suflet cu o echipă, cum spui tu, însă asta nu m-a împiedicat să mă bucur la orice succes al unei echipe româneşti în cupele europene.


Şi rezultat final: Dinamo Minsk - CFR Cluj 1-0


Tocmai când mă pregăteam să spun că Mutu, introdus în cea de-a doua repriză, nu mai face nici cât o ceapă degerată...iată că Mutu a înscris un gol frumos şi important pentru Petrolul! Mă bucur că m-a contrazis.


Şi Petrolul - Viktoria Plzen se încheie cu scorul de 1-1. Astfel avem rezultatele:

Aktobe - Steaua 2-2

Astra - Slovan Liberec 3-0

Dinamo Minsk - CFR Cluj 1-0

Petrolul - Viktoria Plzen 1-1

 

Returul peste o săptămână...

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care atunci când scriem e cam fix trei!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

care atunci când inscriem e cam fix trei!

 

pardon.gif

 

acuma serios, cum ai putea sa imparti puncte puncte in trei puncte ? cow.gif ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

pardon.gif

 

acuma serios, cum ai putea sa imparti puncte puncte in trei puncte ? cow.gif ....

nu împart mey! :) însă fii şi tu mai puţin sibilic şi zi-le mai clar să-nţeleagă tot românu'! că iote, mă băgaşi în confuzie şi n-avusăi de unde să ştiu dacă te referişi la puncte câştigate într-un meci de fotbal sau la punctele de suspensie care în limba noastră scrisă sunt fix trei - nu două, nu cinci! :)

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Aşa...trecu săptămâna şi în Steaua - Aktobe, de acum, în min 30 e 1-0 pentru Steaua.


Şi în min 39 avem 2-0. Este? Esteeee!


Hmm, impresia mea e că priti-binişor putea fi 2-2. Noroc că Arlauskis a făcut ce-a ştiut şi el mai bine, a apărat!


Este 2-1 şi Steluţa cam tremură.


Eh, se termină 2-1 şi Steaua merge în play-off Champions League. Să vedem ce-o mai fi şi mâine, cu restul echipelor noastre, şi mai discutăm.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×