Sari la conținut
Forum Roportal
Danny0cean

Windows Meta File--> coduri malitioase incarcate in poze!?

Postări Recomandate

Salut!

 

Sunt nou pe acest forum si sper sa imi scuzati ignoranta!

 

Am dat de curand peste cateva articole interesanta. Este vorba despre o eroare in securitatea Windows-ului (da...nici pe mine nu ma mira!! :stars: ), insa de data asta am fost ingrijorat pentru ca este vorba de coduri malitioase incarcate in fisiere imagine. Nu stiu foarte multe despre aceasta tema si sper sa ma puteti ajuta voi. Iata ce am putut sa aflu (scuzati termenii mai ciudati, e o traducere libera din engleza):

 

Windows Metafile (WMF) Vulnerability a inceput sa fie exploatata in decembrie 2005 si afecteaza toate tipurile de Windows (kiar si cele care au SP2). S-a descoperit o eroare in constructia fisierelor de tip WMF care permite incarcarea si rularea de coduri sau programe si se pare ca poti contacta infectia pur si simplu vizualizand un site in IE sau deskizand pozele atasate intr-un mail. Nici macar nu tre sa faci click pe magine, executa pur si simplu prin vizualizare. Din ce am inteles eu, Microsoft a lansat un patch de urgentza pe 5 ianuarie dar e destul de experimental, si virusul a ramas eficient. S-ar putea ca intre timp sa mai fi facut upgrade-uri, dar e totusi ingrijorator sa stii ca intrii pe un site si poti sa contactezi soft malitios in timp ce se incarca pozele...sau chiar din pop-upuri.

 

Stie cineva mai multe despre aceasta tema? Chiar sunt curios cum functioneaza acest virus, sau cum poti pune codurile intr-o poza?

 

Astept pareri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sau cum poti pune codurile intr-o poza?

 

 

 

 

Da un search pe Google, dar nu-i frumos!!!

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stie cineva mai multe despre aceasta tema? Chiar sunt curios cum functioneaza acest virus, sau cum poti pune codurile intr-o poza?

 

Astept pareri!

Exista si aplicatii "legitime", procedeul se numeste steganografie si presupune ascunderea de date in fisiere de tip .jpg . Nu neaparat cod executabil si nu neaparat "malicious".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×