Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Cel puţin patru specii de extratereştri au vizitat Pămantul

Postări Recomandate

Punctul 3 poate fi admis doar daca privim problema din punct de vedere evolutionist. Teoria existentei speciilor extraterestre, a fost admisa si dezbatuta, la inceput, de oameni de stiinta care au luat in calcul si devieri de la cursul evolutiv terran. De exemplu, o specie extraterestra inteligenta nu trebuie neaparat sa aibe forma umana. Asa ca au luat exemple de la speciile de pe Terra si au admis, in teorie, ca extraterestri ar putea avea forma reptiliana, pentru ca reptilele sunt si inteligente si rezistente, sau insectiforma, pentru ca insectele sunt printre cele mai rezistente, sau forma umana, urmand tiparul de aici. De la niste teorii admise doar teoretic, a aparut si s-a dezvoltat literatura SF. Au aparut filme din ce in ce mai elaborate si mai F decat S in domeniu. Oamenii au inceput dejasa creasca, sa traiasca, sa fie influentati de ideile acestea.

Asa au aparut asa zisele rapiri, si increngaturile reptiliene, si Aliens vs Predator si etc.

Parerea mea este ca daca exista, exista o singura specie extraterestra prezenta pe mai multe planete, specia umana.

Admit posibilitatea ca in urma unei astfel de "rapiri", sa apara mici traume in urma caruia omul sa povesteasca evenimentul asa cum crede el ca s-a intamplat, sau asa cum ar fi vrut sa se intample. De exemplu, daca inainte de intalnirea de gradul paispe, omul credea ca extraterestrii sunt blonzi cu ochi albastri, ei pot sa arate ca Tony Blair sau ca Oprah Winfrey, omul nu va retine amanunte si va completa

spatiile goale cu ce stia dinainte fiind convins ca asa este.

Coerent şi la obiect, felicitări! Când citesc astfel de postări, pe bune că mă bucur că se poate discuta şi-n acest fel. Aş avea, totuşi, unele mici obiecţii sau completări referitor la ceea ce ţi-am subliniat din postarea ta de mai sus.

Prima e că, personal, admit punctul de vedere evoluţionist (nu darwinist) cu specificaţia că, cel puţin deocamdată, are câteva goluri care trebuie umplute.

A doua ar fi că observaţia ta în legătură cu geneza miturilor privitoare la reptilienii sau insectoalienii de pe Pământ este absolut corectă şi dau o bilă albă la tine :). Totuşi, la modul cel mai general, eu n-aş putea nega că în vastitatea universului ar putea exista şi astfel de specii inteligente non-umane.

A treia se referă la observaţia ta că ar exista o singură specie extraterestră prezentă pe mai multe planete, specia umană. Aici aş completa, mai degrabă, spunând aşa: există multe specii umanoide (de tip uman, unele semănând mai mult sau mai puţin cu noi) care s-au dezvoltat pe diverse planete.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
A treia se referă la observaţia ta că ar exista o singură specie extraterestră prezentă pe mai multe planete, specia umană. Aici aş completa, mai degrabă, spunând aşa: există multe specii umanoide (de tip uman, unele semănând mai mult sau mai puţin cu noi) care s-au dezvoltat pe diverse planete.

Depinde ce intelegi prin specie umanoida. La cat se extinde acest "oid"? Pentru ca si pe Terra sunt 3 rase, au fost 5 se pare, fiecare rasa avand specificul ei.

Eu una privesc aceasta tema din punct de vedere creationist, dar nu resping alte idei in domeniu. Avand in vedere ca nimeni nu are dovezi concrete, nu putem decat sa ne acceptam tezele, sau nu, depinde cat de departe vrem sa ajungem cu discutia si cat de concret, de eficient sau de satisfacator vrem sa fie rezultatul discutiei.

Editat de Aseneth
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce intelegi prin specie umanoida. La cat se extinde acest "oid"? Pentru ca si pe Terra sunt 3 rase, au fost 5 se pare, fiecare rasa avand specificul ei.

Eu una privesc aceasta tema din punct de vedere creationist, dar nu resping alte idei in domeniu. Avand in vedere ca nimeni nu are dovezi concrete, nu putem decat sa ne acceptam tezele, sau nu, depinde cat de departe vrem sa ajungem cu discutia si cat de concret, de eficient sau de satisfacator vrem sa fie rezultatul discutiei.

Mă refer la speciile care aparţin genului Homo sau hominidelor, care au anumite caracteristici anatomico-fiziologice şi de altă natură care-i deosebesc de specii care aparţin altui gen, de reptile, să zicem.

Editat de Vriies
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Specificare - cand am zis ca privesc din punct de vedere creationist, nu m-am referit la creationismul biblic, care pune oameni pe pamant, ingeri in aer, draci sub pamant si cam atat. Ma refer la faptul ca daca Dumnezeu l-a creat pe om, nu avea motive sa se rezume la un singur cuplu, sau la o singura planeta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, hai să încep şi eu cu punctul 1 (ăla nodalul), peste care (indiferent de fapte) nu prea pot trece cei care au o atitudine habotnică.

Ştiu, e veche şi până la urmă nu-i decât o estimare, însă e bine să ne reamintim aici de ecuaţia lui Drake. În 1961, încercând să estimeze numărul potenţial de civilizaţii extraterestre din galaxia noastră, Frank Drake a pus pe tapet o ecuaţie care avea să devină celebră. Ştiu, de atunci aceasta a suferit revizuiri, însă hai să ne aducem aminte de ea în forma în care a fost lansată, anume:

N= R* x fp x ne x fl x fi x fc x L,

unde:

N - numărul de civilizaţii din Galaxia noastră cu care am putea comunica acum;
R* - rata medie anuală de formare a stelelor în galaxia noastră;
fp - procentul stelelor care au planete;
ne - numărul mediu de planete ale unei stele care pot găzdui viaţa;
fℓ - procentul planetelor pe care efectiv se dezvoltă viaţa;
fi - procentul planetelor pe care viaţa care se dezvolta este inteligentă;
fc - procentul civilizaţiilor avansate care dezvoltă o tehnologie care emite semnale detectabile;
L - durata de timp cât civilizaţiile extraterestre avansate emit semnale detectabile în spaţiu.

Pe vremea aceea, Drake estima că ar fi cam 10 000 de civilizaţii în Calea Lactee cu care am putea comunica. Alţii au mers mai departe, ducându-se la 20 000 - 100 000, ca să nu mai vorbim de Carl Sagan care s-a dus pe la 1 000 000! Ah, bineînţeles că au fost şi din ăia care au zis: nope! N < 1! biggrin.png

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zau daca nu am citit punctul noduros nr 1...pfff ce de puncte are dom'le si extinderea asta extraterestra... D.p.v. creationist e o intreaga retea care emite prin punctele nodale( am scris corect) ditamai energia care se propaga in univers sub forma de emisii sonore captate cu semnale de inalta frecventa,sau de joasa ,depinde de aparat... dar ..eu tot nu am vazut o verzitura.De auzit ..s-ar putea ,ca am un sistem inalt de radio-receptie:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nodal, măh, adică esenţial, fundamental şi nu noduros- care-i altceva, să mă ierţi! :) biggrin.png

 

Adicătelea, dincolo de un sistem înalt de radiorecepţie e bine să ne străduim să avem şi un sistem de radioînţelegere...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ştiu că nu poate intra neapărat în categoria dovezi, ci mai degrabă în categoria mărturii, dar cred că e interesant să vedem părerile unor astronauţi, oficiali de la NASA, CIA, Air Force etc.

 

ASTRONAUTS

"I believe that these extraterrestrial vehicles and their crews are visiting this planet from other planets which obviously are a little more technically advanced than we are here on Earth." — Colonel Gordon Cooper, Mercury & Gemini Astronaut

"I happen to be privileged enough to be in on the fact that we have been visited on this planet and the UFO phenomenon is real. It has been covered up by governments for quite some time now." — Captain Edgar Mitchell, Apollo 14 Astronaut

"...I've been asked [about UFOs] and I've said publicly I thought they [uFOs] were somebody else, some other civilization." — Astronaut Eugene Cernan, Apollo 17 Commander

"Mission control, we have a UFO pacing our position, request instructions." — Astronaut Cady Coleman

"I was testing a P-51 fighter in Minneapolis when I spotted this object. [...] It looked like a saucer, a disk. About the same time, I realized that it was suddenly going away from me - and there I was, running at about 300 miles per hour. I tracked it for a little way, and then all of a sudden the damn thing just took off. It pulled about a 45 degree climbing turn and accelerated and just flat disappeared." — Captain Donald Slayton, Mercury Astronaut

"Statistically it's a certainty there are hugely advanced civilizations, intelligence, life forms out there. I believe they're so advanced they're even doing interstellar travel. I believe it's possible they even came here." — Dr. Storey Musgrave, NASA Astronaut

"For nearly 50 years, the secrecy apparatus within the United States Government has kept from the public UFO and alien contact information." "We have contact with alien cultures." — Astronaut Dr. Brian O'Leary

"In my official status, I cannot comment on ET contact. However, personally, I can assure you, we are not alone!" — Charles J. Camarda (Ph.D.), NASA Astronaut

NASA, CIA, ARMY, AIR FORCE ETC

"Unknown objects are operating under intelligent control... It is imperative that we learn where UFOs come from and what their purpose is..." (1)

"Behind the scenes, high-ranking Air Force officers are soberly concerned about the UFOs. But through official secrecy and ridicule, many citizens are led to believe that unknown flying objects are nonsense." (2)

— Admiral Roscoe Hillenkoetter, first Director of the CIA, 1947-1950

"We had a job to do, wether right or wrong, to keep the public from getting excited." (2) — Dr. J. Allen Hynek, Scientific consultant for Air Force Project Blue Book

"Of course UFOs are real, and they are interplanetary. The cumulative evidence for the existence of UFOs is quite overwhelming and I accept the fact of their existence."

— Air Chief Marshall Lord Hugh Dowding, Commanding Officer of the Royal Air Force during WWII "Let there be no doubt. Alien technology harvested from the infamous saucer crash in Roswell, N.Mex., in July 1947 led directly to the development of the integrated circuit chip, laser and fibre optic technologies, particle beams, electromagnetic propulsion systems, depleted uranium projectiles, stealth capabilities, and many others. How do I know? I was in charge! I think the kids on this planet are wise to the truth, and I think we ought to give it to them. I think they deserve it."

— Colonel Philip Corso, Former head of the Foreign Technology Desk for United States Army Research and Development, National Security Council member, Eisenhower Administration.

"We must insist upon full access to disks recovered. For instance, in the La case the Army grabbed it and would not let us have it for cursory examination." — J. Edgar Hoover, first Director of the FBI

"We already have the means to travel among the stars, but these technologies are locked up in black projects and it would take an act of God to ever get them out to benefit humanity... anything you can imagine we already know how to do." — Ben Rich, former Head of the Lockheed Skunk Works "This 'flying saucer' situation is not at all imaginary or seeing too much in some natural phenomena. Something is really flying around. The phenomenon is something real and not visionary or fictitious." — General Nathan Twining, US Air Force, Chairman of the Joint Chiefs of Staff 1955-1958 "Unidentified Flying Objects are entering our atmosphere at very high speeds and obviously under intelligent control. We must solve this riddle without delay." — Rear Admiral Delmar Fahrney, USNR "The nations of the world will have to unite, for the next war will be an interplanetary war. The nations of the earth must someday make a common front against attack by people from
other planets". — General Douglas MacArthur

Page 2 of this official FBI document

http://i.imgur.com/bREig.jpg

Source page 22

From FBI Official Documents archive

Also page 57 and 58 are worth a look.

http://vault.fbi.gov/UFO/UFO%20Part%201%20of%2016/view

http://vault.fbi.gov/UFO/UFO%20Part%201%20of%2016/view

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, ştiu că nu poate intra neapărat în categoria dovezi, ci mai degrabă în categoria mărturii, dar cred că e interesant să vedem părerile unor astronauţi, oficiali de la NASA, CIA, Air Force etc.

 

 

 

Sa intelegem ca parerea ta este ca " Cel putin patru specii de extraterestri au vizitat Pamantul"?

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sa intelegem ca parerea ta este ca " Cel putin patru specii de extraterestri au vizitat Pamantul"?

Contează? E un subiect pe care l-am propus spre dezbatere şi deocamdată încerc să prezint nişte fapte. Este chiar aşa de importantă părerea mea? Adică părerea mea pro sau contra ar inluenţa părerea ta despre acest subiect?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×