Sari la conținut
Forum Roportal
Vriies

Cel puţin patru specii de extratereştri au vizitat Pămantul

Postări Recomandate

Acum 5 minute, Vriies a spus:

Multivers. Adică, e vorba de faptul că universul ăsta în care trăim noi nu-i singurul, ci există o grămadă de universuri. Deja se discută despre asta, chiar n-ai auzit? Hai, bre, pune mâna și dă măcar un click!:lol2:

 

Vriies.

Chiar credeai ca nu stiu ce e aia multivers? Din ce am scris nu te-ai prins ca stiu ce inseamna si ca nu cred in LUMI IPOTETICE FANTASMAGORICE?

Deci la intrebarea despre civilizatiile mult mai inteligente si evoluate decat noi din Multivers, raspunsul meu este nu cred ca exista asa ceva - Multivers.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Enki said:

Vriies.

Chiar credeai ca nu stiu ce e aia multivers? Din ce am scris nu te-ai prins ca stiu ce inseamna si ca nu cred in LUMI IPOTETICE FANTASMAGORICE?

Deci la intrebarea despre civilizatiile mult mai inteligente si evoluate decat noi din Multivers, raspunsul meu este nu cred ca exista asa ceva - Multivers.

1. Deci nu crezi că ar putea exista și alt univers, în afară de cel în care suntem noi acum? Adică, nu accepți existența unor universuri pralele sau, mă rog, de alt gen? 

2. Nu accepți posibilitatea ca să existe alte civiliații inteligente, mult mai evoluate decât noi, măcar în acest univers? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
19 minutes ago, Enki said:

La 1 am raspuns deja.

La 2 raspunsul este da. Accept. :laugh:

1. Deci nu crezi că pot exista și alte universuri, afar' de ceea ce credem noi că este universul ăsta al nostru. Ok. Întrebarea mea e: Nu cumva dai dovadă de autosuficiență, te pripești  și te exprimi categoric într-o problemă pe care ești departe de a o putea concepe? Ce zici? Dacă îți dau exemplu de personalități științifice și site-uri care au pus serios în discuție existența altor universuri decât cel în care credem noi că ne aflăm acum, se pune?

2. Poi, dacă accepți asta, recte posibilitatea ca să existe alte civiliații inteligente, mult mai evoluate decât noi, măcar în acest univers, de ce nu ai accepta și posibilitatea ca măcar unele dintre acestea să ne fi vizitat deja și chiar să ne fi marcat existența?

Editat de Vriies

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 20 minute, Vriies a spus:

1. Deci nu crezi că pot exista și alte universuri, afar' de ceea ce credem noi că este universul ăsta al nostru. Ok. Întrebarea mea e: Nu cumva dai dovadă de autosuficiență, te pripești  și te exprimi categoric într-o problemă pe care ești departe de a o putea concepe? Ce zici? Dacă îți dau exemplu de personalități științifice și site-uri care au pus serios în discuție existența altor universuri decât cel în care credem noi că ne aflăm acum, se pune?

2. Poi, dacă accepți asta, recte posibilitatea ca să existe alte civiliații inteligente, mult mai evoluate decât noi, măcar în acest univers, de ce nu ai accepta și posibilitatea ca acestea să ne fi vizitat deja și chiar să ne fi marcat existența?

1. Personalitatile alea stiintifice sa isi puna mintea la contributie sa rezolve necunoscutele din universul nostru intai, nu sa faca un fill the gaps unde nu cunosc raspunsurile cu multiversurile sunt de vina. Pentru ca asta sunt teoriile despre multivers - o nascoceala (cool ce e drept, fata de invechitul God did it) pentru a umple spatiile necunoscute din universul nostru. Nu ma intereseaza sa discut pe marginea unor lucruri imaginate de altii, oricat de personalitati stiintifice sunt ei.

2. E posibil dar nu probabil.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, Enki said:

1. Personalitatile alea stiintifice sa isi puna mintea la contributie sa rezolve necunoscutele din universul nostru intai, nu sa faca un fill the gaps unde nu cunosc raspunsurile cu multiversurile sunt de vina. Pentru ca asta sunt teoriile despre multivers - o nascoceala (cool ce e drept, fata de invechitul God did it) pentru a umple spatiile necunoscute din universul nostru. Nu ma intereseaza sa discut pe marginea unor lucruri imaginate de altii, oricat de personalitati stiintifice sunt ei.

2. E posibil dar nu probabil.

1. He, he. Cred că tu ești singura de aici care aruncă în derizoriu problema Multiversului (adică a existenței altor universuri) și pe care n-o interesează. :laugh:

2. Ce să zic, ai inventat formula! Poi, dacă e posibil, de ce nu e și probabil? 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 13 minute, Vriies a spus:

1. He, he. Cred că tu ești singura de aici care aruncă în derizoriu problema Multiversului (adică a existenței altor universuri) și pe care n-o interesează. :laugh:

 

Da, nu ma intereseaza sa discut ce au imaginat altii din lipsa de raspunsuri la unele necunoscute cu care se confrunta.

Citat

2. Ce să zic, ai inventat formula! Poi, dacă e posibil, de ce nu e și probabil? 

Ce sa zic Vriies. daca e posibil ca, atunci cand iesi tu din casa sa iti faci drumul catre magazin de care ti-a zis Sher, sa iti cada in cap un meteorit, tu ce zici, e si probabil?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 minutes ago, Enki said:

Da, nu ma intereseaza sa discut ce au imaginat altii din lipsa de raspunsuri la unele necunoscute cu care se confrunta.

 

1. Chiar dacă nu te interesează pe tine conceptul de „Multivers” sau „universuri paralele”, află deja că acesta este deja unul comun. Ah, dacă vrei să stai precum struțul cu capul în nisip, și nu vrei în ruptul capului să accepți asta, atunci e problema ta :biggrin:. Oricum, voi reveni pe tema asta.

12 minutes ago, Enki said:

 

Ce sa zic Vriies, daca e posibil ca, atunci cand iesi tu din casa sa iti faci drumul catre magazin de care ti-a zis Sher, sa iti cada in cap un meteorit, tu ce zici, e si probabil?

2. Oricât te-ai fofila, treaba e clară: Dacă ceva e posibil, atunci e și probabil. 

 

Dar altceva vreau să te întreb. De ce vrei neapărat să duci în derizoriu această discuție? Ești cât se poate de convinsă pe ceea ce spui? Mă rog, care-i determinarea ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Vriies a spus:

1. Chiar dacă nu te interesează pe tine conceptul de „Multivers” sau „universuri paralele”, află deja că acesta este deja unul comun. Ah, dacă vrei să stai precum struțul cu capul în nisip, și nu vrei în ruptul capului să accepți asta, atunci e problema ta :biggrin:. Oricum, voi reveni pe tema asta.

2. Oricât te-ai fofila, treaba e clară: Dacă ceva e posibil, atunci e și probabil. 

 

Dar altceva vreau să te întreb. De ce vrei neapărat să duci în derizoriu această discuție? Ești cât se poate de convinsă pe ceea ce spui? Mă rog, care-i determinarea ta?

Serios? E unul comun? Te-ai baza pe multivers asa cum te bazezi pe gravitatie ca exista?

De ce duc in derizoriu discutia daca spun ca nu e probabil?

Nu, daca ceva e posibil, nu e si probabil automat, adica nu are sanse mari sa se si intample. De aia nu iti cade meteoritul in cap, pentru ca nu e probabil sa iti cada tie fix in cap, adica sansele sunt foarte foarte mici, chiar daca meteoriti exista, si cad pe pamant zilnic. La fel cum e posibil ca o civilizatie avansata sa existe, dar nu e probabil sa fi ajuns si pe aici la cat e de mare universul asta.

Nu te joci cu sensurile cuvintelor cum iti serveste tie. Daca iesi maine din casa si te uiti pe cer, e probabil sa vezi un avion. Adica sunt mari sanse sa se intample asta. Nu e probabil insa sa vezi o farfurie zburatoare. Adica sansele sunt extrem de mici

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Serios? E unul comun? Te-ai baza pe multivers asa cum te bazezi pe gravitatie ca exista?

De ce duc in derizoriu discutia daca spun ca nu e probabil?

Nu, daca ceva e posibil, nu e si probabil automat, adica nu are sanse mari sa se si intample. De aia nu iti cade meteoritul in cap, pentru ca nu e probabil sa iti cada tie fix in cap, adica sansele sunt foarte foarte mici, chiar daca meteoriti exista, si cad pe pamant zilnic. La fel cum e posibil ca o civilizatie avansata sa existe, dar nu e probabil sa fi ajuns si pe aici la cat e de mare universul asta.

Nu te joci cu sensurile cuvintelor cum iti serveste tie. Daca iesi maine din casa si te uiti pe cer, e probabil sa vezi un avion. Adica sunt mari sanse sa se intample asta. Nu e probabil insa sa vezi o farfurie zburatoare. Adica sansele sunt extrem de mici

Da, serios!

Nu încerca să abați discuția, că nu ține. 

1. Despre multivers sau universuri paralele, voi povesti, probabil, într-o postare viitoare. Oricum, orice om care e interesat de acest subiect cam știe despre ce e vorba și chiar aveam pretenția/speranța să fii oleacă mai deschisă în acst sens. Dar reiterez, dacă vrei să bagi capul în nisip, precum struțul, asta e! 

2. Degeaba încerci să te ascunzi în spatele sensurilor cuvintelor. Treaba e cât se poate de clară: Dacă ceva e posibil, atunci e și probabil.

Și nu mi-ai răspuns la întrebarea de mai sus. De ce vrei neapărat să duci în derizoriu această discuție? Ești cât se poate de convinsă pe ceea ce spui? Mă rog, care-i determinarea ta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×