Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Nu stiu unde sa postez asa ca o sa postez aici...chiar imi cer scuze daca nu e bine, si rog sa fie mutat topicul la sectiunea respectiva.

Am niste curiozitati imense legate de calculatorul meu....

1)De ce mi se aude intr-o boxa? Stiu ca e ceva de la setari sigur, pentru ca leam conectat si la telefon si merg. Iar cand conectez castile in boxe/sau direct la pc se aude tot asa.

2)Unde vad si eu rotatiile coolerului meu pe minut? Mentionez ca am doua, unul care sta pe procesos, si un ventilator cred care sta langa dansul, pus de mine ca sa raceasca procesorul, sa nu se incalzeasca. L-am cumparat de la un prieten si spunea ca are vreo 4000rotatii pe minut, si nu stiu sigur, deaceea vreau sa ma asigur si eu.
Stiu ca pot vedea si din bios...

3)Calculatorul meu se inchide cand ajunge la 60grade, si stiu asta deoarece eram cu programul acele programe deschise (Speer Fan, si Core Temp) atunci cand si-a dat restart, si avea temperatura de 60grade. Daca nu ma insel este setat in bios sa se inchida atunci cand ajunge la 60grade, si nu stiu de unde il reglez sa se incida cand ajunge la vreo 100 si ceva...adica sa nu se mai inchida deloc.
La (2) si (3) se fac din bios acele chestii...dar nu gasesc mai exact.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, la 2 si la 3 se rezolva in BIOS, dar trebuie sa ne spui modelul placii de baza ca sa te ajutam. La 1 nu cred ca e din setari. Ca sa fie din setari ar trebui sa verifici balansul. Altfel mai e posibil sa ai defect un canal audio.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

http://www.msi.com/support/mb/K9AGM2FIH.html#down-manual

Aici ai drivere pentru placa ta de baza, ai manualul pe care il poti descarca. Uita-te pe manual.

Pentru sunet incearca sa introduci jack-ul in mufa verde din cele 6 pentru sunet de pe backpanel.

In setup utility > H/W Monitor pune "smart fun target la 40 de grade, adica sa incerce sa tina temperatura procesorului la 40 de grade.

Tot aici "minimum fun speed" este default la 62,5%, lasa-l asa.

Iar la CPU Fun Select alege in functie de cati pini are mufa coolerului tau de procesor.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×