Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua . Am fost operat in DECEMBRIE la menisc ( sudura de menisc intern la piciorul drept )nu mi-a fost scot din menisc nimic . Dupa operatie o luna nu am pus piciorul jos am umblat doar in carje . Dupa am facut o luna jumate exercitii in bazin si dupa am inceput sa fac exercitii afara . Dupa 7 luni nu mi-a trecut , inca simt dureri cand imi trag genunchiul la piept sau la spate. Daca ati mai avut careva aceeasi operatie va rog sa ma imformati si pe mine si sa-mi spune-ti prin ce ati trecut . Multumesc.

Editat de Dune14

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu sunt doctor dar cu multi ani in urma am avut si eu problema cu meniscul la genunchiu stang.

 

Meniscul este un cartilagiu in forma de semiluna care se afla intre oasele piciorului sus si jos de genunchi. La fiecare genunchi 2 menuscuri.

Din tot felul de cauze, uneori acest cartilagiu se crapa sau se rupe. Cand se intampla asa ceva se provoaca o ca si infectie interna care nu este provocata de microbi sau de bacterii ci o reactie a corpului. Locul se umple cu lichid care provoaca dureri. Acest lichid se poate scoate ca sa atenueze durerile.

Meniscul nu are propietatea sa se poata repara singur cum fac oasele si majoritatea tesutuile corpului. Foarte rar, cand crapatura nu este mare ea ca si cum se repara dar asta foarte rar. In operatile de meniscus se scoate menisculul rupt sau crapat. Cu timpul, ca prin minune se formeaza pe loc un alt meniscus. Cat timp se afla meniscul rupt/crapat in locul lui ,nu se regenereaza nimica. El trebuie scos.

Fotbalistii tineri, cand lor li se intampla asa ceva,li se face operatie de cateva minute si dupa 3 saptamani ii vezi ca fug iar dupa mingie.

 

Eu inca nu am auzit de sudarea unui menisc. Poate este ceva nou,experimental dar nu se arata ceva serios. Are dreptate domnul doctor care ti-a propus sa intrebi ortopedul tau ce exact ti-a facut. Poate nu ai inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se formeaza alt menisc? Asta nu am mai auzit.

Nici sa dureze operatia cateva minute nu am auzit, sau poate depinde de ceea ce gaseste in articulatie.

Da, se sudeaza ( "coase" ) in anumite situatii, dar asta inca nu e un succes la noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se formeaza alt menisc? Asta nu am mai auzit.

Nici sa dureze operatia cateva minute nu am auzit, sau poate depinde de ceea ce gaseste in articulatie.

Da, se sudeaza ( "coase" ) in anumite situatii, dar asta inca nu e un succes la noi.

 

Meniscul este un tesut in articulatia genunchiului care are scopul ca femurul de sus si fibia din josul lui sa alunece usor si sa nu se "roada". Cam cum se gasesc la motoare lagarele.

 

Acest cartilagiu este viu si aprovizionat de corp cu ce are nevoie sa-si implineasca functia. Ce-l face uneori sa se crape sau sa se rupa nu este numai un act violent ca de exemplu sucirea genunchiului in o miscare la care el nu este menit ci si un proces care se intampla cand acest cartilagiu i-si cam pierde din elasticitatea lui in general din o problema hormonala. Chiar daca se vscoate tot menisculul el va creste din nou dar va lua mai mult timp si fizioterapie.

 

Cand se face o operatie de meniscus, numai se inlatura partea rupta sau partea mai mica crapata si ce ramane se regenereaza si creste din nou.

Apropo,este in corpul omului inca ceva care se inlatura o parte din el si ce ramane reumple locul din nou. Ista este ficatul. Nu prea se leaga cu meniscului dar am amintit ca o curiozitate.

 

In lunga mea viata inca nu am auzit de a se cosea meniscul . Azi Operatile de meniscus se fac cu parascopia fara a se "deschide genunchiul si insanatosirea este aproape imediata. Parascopia se face cu aparat special de catre un chirurg care a trecut o lunga specializare. Operatia se termina cu 2-3 taieturi de 2 cm la genunchi si se face si cu anestezie locala.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu te-am intrebat de mere, tu imi povestesti de varza :)

 

Da-mi si mie o sursa credibila, unde scrie ca meniscul creste din nou si ce trebuie sa faci pt asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Varza nu dar spanac.

Doua surse nu una: prima sunt eu care am trecut in tinerete asa un tratament cand a fost inlaturat o parte din meniscus si restul a crescut si a reumplut golul. Tot timp ce ruptul se afla pe loc,nu se lipeste inapoi si nu creste un nou meniscus.De cusut sau sudat ,asta nu se face la noi niciodata. Trebuie de amintit ca problema cu meniscul este in majoritatea cazurilor impreuna cu o infectie interna si lichid care umple si preseaza articulatia genunchiului.

A doua sursa http://en.wikipedia.org/wiki/Tear_of_meniscus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum am banuit, bati campii.

Meniscul NU creste la loc.

Operatia nu dureaza cateva minute si nici recuperarea nu este atat de usoara la toata lumea. Nu mai bagateliza aceasta interventie.

Depinde de leziune si de ceea ce a distrus in articulatie.

Si asta ti-o spune un om care, in urma unui taumatism si-a fisurat tibia si rupt meniscul intern. Care a facut doua atroscopii la interval de trei luni, a stat cu drena in articulatie si vreo sase luni cu o orteza speciala pt flexie graduala, si care-i dependent de injectii intraarticulare.

 

Singura metoda de a pune un menisc la loc, este transplantul.

 

Sutura de menisc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu eu sunt acela care bat campii cum crezi dumneata ca la ce ai avut tu Ruptura meniscului a fost "floare la ureche". Daca ai fii rupt numai meniscul problema ar fii fost complect alta dar te-a pus in ghips si a fost exclus sa faci fizeoterapia asa ca ti sa provocat o "intepenire" a genunchiului din cauza nemiscarii indelngate si pierderea calciului din tendoane si curelele genunchiului ,invaliditate care din pacate ramane.

 

Meniscul creste inapoi. Se scoate numai partea rupta. Nu uita ca la un genunchi sunt doua meniscuri,unul i stanga si altul in dreapta. Cand se scoate un menisc ramane intotdeauna perechea. In general se rupe sau crapa numai unul,depinde in ce directie se intoarce genunchiul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se pare ca nu eu sunt acela care bat campii cum crezi dumneata ca la ce ai avut tu Ruptura meniscului a fost "floare la ureche". Daca ai fii rupt numai meniscul problema ar fii fost complect alta dar te-a pus in ghips si a fost exclus sa faci fizeoterapia asa ca ti sa provocat o "intepenire" a genunchiului din cauza nemiscarii indelngate si pierderea calciului din tendoane si curelele genunchiului ,invaliditate care din pacate ramane.

 

doh.gif De unde stii tu ca nu am facut fizioterapie, sau alta forma de recuperare? Care ghips care intepenire si ce invaliditate? Faci niste presupuneri aiurea, doar sa pice ca tine. Nu esti medic si nici in locul meu, asa ca nu mai spune lucruri cu titlu de certitudine, pentru ca habar nu ai despre ce vorbesti.

Bucati din meniscul rupt s-au dislocat si au ajuns in spatiul articular. Nu s-a blocat articulatia, dar a aparut sangerare( in articulatie) si de aceea am avut drena. Orteza am purtat-o pt controlul mobilitatii. TOCMAI pt a nu sta cu el intepenit, dar si pt a nu forta flexia - extensia, pana la recuperarea totala.

Deci asta poate face o banala ruptuta de menisc. Pt ca atat am avut, ruptuta de menisc. Fisura din tibie, aproape ca nu a contat.

 

Orteza

post-27619-0-55439300-1407928455_thumb.jpg

 

 

Nu stiu ce ti-a crescut tie si nici pe unde, dar mie nu mi-a cresut nimic de 3 ani.

 

 

http://adevarul.ro/sanatate/medicina/genunchiul-articulatia-cea-mai-sensibila-loviturisolutii-moderne-care-i-redau-integritatea-medicul-ortoped-ion-bogdan-codorean-1_53411ca40d133766a88ad6ae/index.html

 

Ia citeste aici metode te implant de menisc, in ce conditii se face si de ce este recomandat. Vezi ca scrie si despre transplant. Da, stiu, nu vor sa astepte sa creasca meniscul la loc. neo.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×