Sari la conținut
Forum Roportal
MissHyde

Autorul rugaciunii "Tatal Nostru"

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum cateva minute s-a terminat emisiunea "Starea natiei". Printre alte subiecte a fost abordat si subiectul autorului rugaciunii "Tatal nostru". Trecatorii si trecatoarele de pe zebra au fost intrebate daca stiu care este autorul acestei rugaciuni. Majoritatea au zis ca nu stiu. Unii, mai isteti au spus ca ar fi "Luceafarul" Mihai Eminescu.

Voi ce parere aveti?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce e important ? Si eu o folosesc uneori, cand am atacuri de panica... imi si imaginez o fiinta de lumina ce protejeaza toate fapturile. Am vazut ca era/exista si in limba gothica... Interesant ca si ei il foloseau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acum cateva minute s-a terminat emisiunea "Starea natiei". Printre alte subiecte a fost abordat si subiectul autorului rugaciunii "Tatal nostru". Trecatorii si trecatoarele de pe zebra au fost intrebate daca stiu care este autorul acestei rugaciuni. Majoritatea au zis ca nu stiu. Unii, mai isteti au spus ca ar fi "Luceafarul" Mihai Eminescu.

Voi ce parere aveti?

 

Cum ce parere avem? :swoon:

 

Tatal Nostru e singura rugaciune pe care ne-a dat-o Iisus Hristos si deci cea mai importanta!

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tatal Nostru este o rugaciune adaptata din portiuni de rugaciuni evreiesti. Unele formulari si cuvinte au fost schimbate ca sa se potriveasca noii dogme care avea sa ia nastere. Nu e nimic crestin in rugaciunea asta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nici n-ar avea cum, nu? Crestinismul a aparut la foarte-foarte putin timp dupa aceea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si iata ca apar si schimbari in rugaciunea asta, modeste dar se actualizeaza si cele sfinte din 2018 ... 

 

”Et ne nous soumets pas à la tentation” devine “Et ne nous laisse pas entrer en tentation”

 

”Și nu ne duce pe noi în ispită” este înlocuită cu ”Și nu lăsa să intrăm în ispită”

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu inteleg de ce. Daca diavolul e tolerat de Dumnezeu si i se perminte sa tenteze (si fenteze) pe oricine oricum, in vreme ce Dumnezeu sta si observa, e chiar nimerit "nu ne duce pe noi in ispita".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Practic, nimeni nu nu duce niciunde ... noi mergem singuri nesilit de nimeni, chiar in secret in anumite locuri ispitante ...  :haha:  au pus doar punctul pe "i" sa nu dam vina pe altcineva ca am ajuns intr-un crackhouse sau bordel!!! 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×