Sari la conținut
Forum Roportal
trecator

Angajatori care cer experienta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut, scuze daca am gresit topicul.

Ce parere aveti despre angajatorii care cer experienta ?

Vad ca mai peste tot in orice se cere experienta.

Daca urmezi un curs de calificare exemplu: barman-ospatar si incerci sa te angajezi esti intrebat unde ai mai lucrat tu in domeniul asta si clar vrea experienta.

Pai de unde sa obti experienta daca nu te angajeaza nimeni, si aici ma refer in absolut orice domeniu.

Eu nu inteleg mentalitatea asta, de ce nu este dispus niciun angajator sa ofere o sansa cuiva care vrea sa lucreze, ca pana la urma nu s-a nascut nimeni invatat.
Totul se invata pe parcurs, te adaptezi, dobandesti experienta nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cere-le si tu lor experienta. Intreaba-i ce cursuri de calificare au, ce diplome. Daca au dat mita cand s-au angajat. Daca ei au avut experienta cand s-au angajat prima oara. Daca au avut relatii la angajare. Daca iti arata diplome si cursuri, ia-i la purecat si minimalizeaza-le experienta.


E usor sa ai pretentii, dar ia sa-i vedem pe cei cu pretentii daca fac fata la chiar pretentiile lor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Salut, scuze daca am gresit topicul.

Ce parere aveti despre angajatorii care cer experienta ?

Vad ca mai peste tot in orice se cere experienta.

Daca urmezi un curs de calificare exemplu: barman-ospatar si incerci sa te angajezi esti intrebat unde ai mai lucrat tu in domeniul asta si clar vrea experienta.

Pai de unde sa obti experienta daca nu te angajeaza nimeni, si aici ma refer in absolut orice domeniu.

Eu nu inteleg mentalitatea asta, de ce nu este dispus niciun angajator sa ofere o sansa cuiva care vrea sa lucreze, ca pana la urma nu s-a nascut nimeni invatat.
Totul se invata pe parcurs, te adaptezi, dobandesti experienta nu?

 

 

se cere experienta ca sa se economiseasca bani si timp. ca sa te invete pe tine ce si cum merg clucrurile trebuie angajatorul sa te bage in perioada sa training, ceea ce Costa. asa ca alege pe unul care stie cum stau treburile deja.

 

cum capeti experienta? faci munca voluntara, mai ales ca munca voluntara, din cate am inteles, este recunoscuta ca experienta acum in romania

Cere-le si tu lor experienta. Intreaba-i ce cursuri de calificare au, ce diplome. Daca au dat mita cand s-au angajat. Daca ei au avut experienta cand s-au angajat prima oara. Daca au avut relatii la angajare. Daca iti arata diplome si cursuri, ia-i la purecat si minimalizeaza-le experienta.

E usor sa ai pretentii, dar ia sa-i vedem pe cei cu pretentii daca fac fata la chiar pretentiile lor.

 

ai muschi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai nou, nu doar angajatorii cer experienta.

Am o parere foarte buna, in felul asta isi asigura forta de munca, hamali numai buni de strunit GRATIS, in baza voluntariatului.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasa ca voluntarii au drepturile lor. repede criticati sisteme alternative, dar cu solutii nu veniti. Sa faca bine voluntarii sa isi ceara drepturile si sa nu se mai lase exploatati.

Ntzzz....

 

 

Da, managerii cer oameni cu experienta, in loc sa plateasca 2 3 calificari pentru care tu sa semnezi ca stai minim 1 2 ani la ei, contract semnat.

Voi va ganditi s apuneti problema sub forma de - nu, nu am pretentii mari acum, dar dati-mi ocazia sa va demonstrez ce pot face, invat repede si sunt o persoana ambitioasa. In 2 3 luni voi avea si experienta datorita d-voastra.

 

Firesc ca si statul este de vina pentru asta, dar daca va lasati pe stat si dati vina doar pe angajatori...nu se rezolva nimic, nada, niente.

 

Nu e usor sa iti gasesti de lucru, nu e usor nici sa inveti. Este un hop mare si interviul, CV-ul, abordarea...app, tineri, puteti aplica pentru fonduri UE. De ce nu o faceti?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asta trebuie sa urmaresti vreo emisiune la Discovery.

In orice caz, in aceeasi masura in care le dau dreptate angajatorilor cu prezenta de spirit, le dau dreptate si celor care isi vand scump experienta. Nu-i de ici, de colea, o piele bine tabacita la vremea ei. :haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru asta trebuie sa urmaresti vreo emisiune la Discovery.

 

Deci e vorba de Mythbusters care cer experienta in spulberat mituri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×