Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am vrut sa va citesc, insa aveti postari lungi. prea lungi...scrieti si voi mai compact :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, la amiaza. smile.png

 

Ampera, vor fi momente si cand vom scrie mai compact, cu siguranta.

 

Tocmai ce am vizualizat un videoclip cutremurator de frumos.

Mi-a adus aminte de acel copil care se lupta sa traiasca, pe patul de spital. De acel om-mare in miniatura care imi spunea sa iubesc viata si sa o tariesc pana la ultima picatura, din plin.

Cum sa nu iubesti viata cand un copil muribund care se stinge incet incet, tras la fata, cu pielea alba, cu vanatai la membre, cu voce grea...iti scapara prin ochii negri si profund vii - dragostea fata de viata, exact acolo - in pragul durerii si mortii?

Cum, cum?

 

https://www.youtube.com/watch?v=eVocnNIgKwY

Editat de stupid_me
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acei copii nu stiu ce e viata, si isi inchipuie ca e ceva frumos. Ei cred ca sunt privati de incantari si delicii. Dar daca ar fi crescut ar fi dat cu nasul si ei de scursuri abjecte si oameni putrezi. Le-ar fi venit si lor greata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, la amiaza. smile.png

 

Ampera, vor fi momente si cand vom scrie mai compact, cu siguranta.

 

Tocmai ce am vizualizat un videoclip cutremurator de frumos.

Mi-a adus aminte de acel copil care se lupta sa traiasca, pe patul de spital. De acel om-mare in miniatura care imi spunea sa iubesc viata si sa o tariesc pana la ultima picatura, din plin.

Cum sa nu iubesti viata cand un copil muribund care se stinge incet incet, tras la fata, cu pielea alba, cu vanatai la membre, cu voce grea...iti scapara prin ochii negri si profund vii - dragostea fata de viata, exact acolo - in pragul durerii si mortii?

Cum, cum?

 

 

Voiam sa spun ceva legat de postul lui tayado de ieri, dar m-a intristat clipul postat de tine. Sunt multe motive pt. care poti ajunge sa nu iubesti viata, dar e impresionanta dorinta baiatului de a trai. Dar foarte trista situatia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine stie ce e viata, pana la urma?

Cu totii avem impresia ca daca nu au trait altii ce am trait noi, gata, habar nu au ce-i aia viata.

Ai doar 24 de ore. Nu poti sa le traiesti pe toate pentru toti, pentru ca ai limite.

 

 

Nu inteleg cum pot lucrurile urate din jur sa te faca sa nu iti mai doresti sa mai traiesti. Eventual, sa nu iti mai doresti sa traiesti in acel mod, care te face nefericit.

Multi renunta prea usor la viata, cred eu. Nu in sensul ca se sinucid, ci ca ajung sa nu mai aiba recunostinta pentru nimic in lume si uite asa nu se mai pot bucura realmente de ..nimic. De aceea viata poate fi aruncata la gunoi, pentru ca atat de usor renuntam la ea.

In fine, acei copii stiu si nu stiu. Dar nici noi nu stim ce stim ei, daca e pana acolo.

Totusi eu cred ca stia destule, avand in vedere ca era bolnav aproape de la nastere si facuse operatii peste operatii.

 

mda, in fine. mi-a adus aminte de fericirea tapinarilor.

 

https://www.youtube.com/watch?v=WATnAFM96wA

 

 

Da, imi era dor de tapinarii..

 

Taie-mi mainile, taie-mi picioarele
Taie-mi gandurile toate in doua
Dar nu te face ca ploua
Taie-mi platele, scoate-mi ochii
Astupa-mi urechile cu dopuri
Dar nu calca pe nervii mei cu tocuri
Potriveste-ma si impotriveste-ma
Fa-ma si desfa-ma in mii de bucatele
Nu voi fi niciodata altceva decat sunt
Un om ce se zbate intre cer si pamant

Taie-mi visele, rupe-mi ridurile
Indreapta-mi nasul, fa-l si mai stramb
Dar nu te atinge de vïsul meu natang

https://www.youtube.com/watch?v=0YTYvX7jKEI

 

Fiero, asculta si tu versurile astea simple si spune-mi daca nu iti amintesti de ce ai spus tu ieri cu viteul de la poarta noua si de faptul ca simti ca ..nu, nu mai esti in niciun caz, in fata nicarei carti sau in fata nicarui om - ca un vitel la poarta noua smile.png

Spune si tu...nu e bine, acum, aici...nu esti mai aproape de a fi si atat?

Poti muri si maine, nu poti?

Editat de stupid_me
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar cine stie ce e viata, pana la urma?

Cu totii avem impresia ca daca nu au trait altii ce am trait noi, gata, habar nu au ce-i aia viata.

 

Taman aici e buba, faptul ca avem mania de a ne compara unii cu altii. Poate ca nu ar trebui sa ne miram sau sa-i judecam pe aceia care nu-si mai doresc nimic de la viata, au motivele lor, nici pe aceia care gasesc inca bucurie in orice, desi, dupa parerea noastra, bucuria lor e ridicola.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Taman aici e buba, faptul ca avem mania de a ne compara unii cu altii. Poate ca nu ar trebui sa ne miram sau sa-i judecam pe aceia care nu-si mai doresc nimic de la viata, au motivele lor, nici pe aceia care gasesc inca bucurie in orice, desi, dupa parerea noastra, bucuria lor e ridicola.

 

Acei oameni care gasesc bucurie chiar in orice, numai bucurie reala nu traiesc. eventual de suprafata.

Cat despre comparatie...e o conditie umana, sa te pui in locul altuia, se numeste empatie. Insa nu inseamna ca daca unul ajunge la concluzia ca nu mai merita sa traiasca si tu, in locul lui, ai face la fel. Prin urmare, nici opinia lui fata de viata si persoana lui nu e unica. Nu poate fi. Viata iti ofera multe solutii, placute, neplacute, usor de depistat, mai greu...

 

Dragostea fata de viata nu intra in clisee, nu are cum. Asa cum avem cu totii adanc inradacinat in noi teama de necunoscut, durerea, nelinistea...asa avem puternic inradacinata si dorinta de viata. Problema e atunci cand ceilalti renunta prea usor la noi, cand ne e noua prea greu.

Chiar am citit acum ceva vreme un interviu in care se prezinta oamenii dependeti de heroina din Olanda. Stii sistemul lor - pot primi gratuit, sub observatie medicala, drogul la ore fixe..ca sa traiasca mai departe, fara sa ajunga pe strazi. Se spuenau multe, interesante, chestii tolerabile, de bun simt.

Stii insa ce mi-a ramas pe retina?

Cand un tanar a spus asa - 'societatea renunta prea usor la noi. e bine ca ne da gratis, dar eu ma simt totodata si dat la o parte, ca un caz pierdut din start'.

 

Nu spun ca intentia societatii e asta. Dar nici nu ma vei vedea vreodata sa ii spun unui om care nu mai vrea sa traiasca - du-te si impusca-te. Nu ii dau nici in cap, dar nu, nici nu renunt la el. Nu pot, nu vreau.

Offfffff......cand o sa intelegeti ca suntem atat de diferiti pentru ca istoriile noastre de viata sunt atat de diferite.

smile.png

Editat de stupid_me
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumoase versurile! Si melodia. Multumesc pt. ele, stupid! :) Ooo, dar sa stii ca mai exista oameni care ma incanta. Rau de tot! Inca nu-s zombi.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×