Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Asta nu e nimic pe langa Dosto.

Cand recitesti o carte precum Demonii, nu doar ca o intalnesti ca la o prima vedere, dar simti literalmente cum se pravalesc asupra ta avalanse de carti necitite, istorii prea putin stapanite, cuvinte vag amintite, culturi si subculturi de-a dreptul exotice pentru tartacuta ta de prea putin umil si mult prea ignorant pamantean...

 

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
5 hours ago, Stu' said:

Asta nu e nimic pe langa Dosto.

Cand recitesti o carte precum Demonii, nu doar ca o intalnesti ca la o prima vedere, dar simti literalmente cum se pravalesc asupra ta avalanse de carti necitite, istorii prea putin stapanite, cuvinte vag amintite, culturi si subculturi de-a dreptul exotice pentru tartacuta ta de prea putin umil si mult prea ignorant pamantean...

 

Hopa! Fata citește Dostoievski! Bravo la tine! :smile: Poi, bre, când citeam și reciteam io Tolstoi și Dostoievski (pentru necunoscători: doi mari scriitori ruși, după care urmează alții precum Balzac, Maupassant, Flaubert, Kafka, Camus și alții. Bine, pe Hesse l-aș pune undeva imediat lângă cei doi mari ruși, dar asta-i altă discuție...), Stu a mea cea scumpă se juca cu puța/pasărica-n nisip și cu uimire arăta cu degețelul în zare: „Iote, mami, trec soldații!”:laugh:.

De atunci, sigur c-am evoluat și am citit multe alte chestii...cărți, articole și , mai ales, postări de pe forum roportal. :laugh:

 

Semnat:

Cel mai tare Frate Karamazov

Editat de Vriies
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si pe frati ii recitesc curand, impreuna cu Crima si Pedeapsa. Nu mai tin minte mai nimic de la 12-13 ani de cand am inceput sa citesc rusii.

Reiau clasicii mari la rand, abia cand ii citesc pe ei am impresia ca am castigat ceva fara sa fac, concret, nimic.

Si abia apoi ii voi cuceri pe cei pe care nu i-am citit deloc.

E ciudat cum la inceput am impresia ca nu am mai citit opera si, pe parcurs, imi apar amintiri. Oricum, pentru mine, numele personajelor sunt imposibil de memorat. 

Ca sa am timp de asta, cel mai probabil voi renunta la un part time...dar e absolut necesar.

Tu ce scriitori mai buni ( din diverse perspective) decat Dosto imi recomanzi?

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
13 minutes ago, Stu' said:

Si pe frati ii recitesc curand, impreuna cu Crima si Pedeapsa. Nu mai tin minte mai nimic de la 12-13 ani de cand am inceput sa citesc rusii.

Reiau clasicii mari la rand, abia cand ii citesc pe ei am impresia ca am castigat ceva fara sa fac, concret, nimic.

Si abia apoi ii voi cuceri pe cei pe care nu i-am citit deloc.

E ciudat cum la inceput am impresia ca nu am mai citit opera si, pe parcurs, imi apar amintiri. Oricum, pentru mine, numele personajelor sunt imposibil de memorat. 

Ca sa am timp de asta, cel mai probabil voi renunta la un part time...dar e absolut necesar.

Tu ce scriitori mai buni ( din diverse perspective) decat Dosto imi recomanzi?

Poi, ți-am zis mai sus. :smile:

Dacă mai ai răbdare și ai timp liber, alături de Dostoievski e și Tolstoi. De fapt, fie vorba între noi, Tostoi e cam primul. Război și Pace e o capodoperă și nu cred că se va mai scrie ceva asemănător. Poți să citești și Anna Karenina. 

Imediat după, vine Hermann Hesse. În primul rând Jocul Cu Mărgele De Sticlă, apoi celelalte, precum Lupul de Stepă etc.

Ar merge apoi și Thomas Mann (măcar Muntele Vrăjit), că și ăsta a fost foarte prolific.

Dacă mergem la franczi, dincolo de cei pe care i-am menționat mai sus, mie mi-a plăcut Hugo. dar, nah, de gustibus...

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tolstoi e preferatul meu. 

Cel mai mult mi-a placut Invierea, desi nu are complexitatea volumelor Razboi si pace si nici a Anei,macar. Spiritual, insa, imi e cea mai apropiata carte de la el.

L-am recitit deja 

Hugo imi place, iarasi, foarte mult. Si-a portretizat personajele impecabil. Balzac aproape la fel. Nu vreau sa fac o lista cu toti cei pe care i-am citit, pentru ca nu e deloc scurta. 

Dar in perioada aceasta notez autori si romane de capatai, pe care nu le-am parcurs. 

Am notat acum:

Jocul cu margele de sticla 

Lupul de stepa

Muntele vrajit.

Daca mai ai, mai notez :)

 

 

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Just now, Stu' said:

Tolstoi e preferatul meu. 

L-am recitit deja 

Hugo imi place, iarasi, foarte mult. Si-a portretizat personajele impecabil. Balzac aproape la fel. Nu vreau sa fac o lista cu toti cei pe care i-am citit, pentru ca nu e deloc scurta. 

Dar in perioada aceasta notez autori si romane de capatai, pe care nu le-am parcurs. 

Am notat acum:

Jocul cu margele de sticla 

Muntele vrajit.

Daca mai ai, mai notez :)

 

 

Bine, ar mai fi „secunzii”, dacă-i putem numi așa. Bine, unii mi-ar putea spune că, de fapt, acești „secunzi” oricând ar putea fi „primii”, dar să nu divagăm. Eh, și aici avem deja o listă impresionantă...

Voyage au bout de la nuit (Călătorie la capătul nopții) al lui Celine.

Câteva cărți ale lui Dürrenmatt.

Literatura Sud-Americană, de ex., Gabriel Garcia Marquez și Mario Vargas Llosa.

Acum, nah, sunt doar câțiva din cei pe care mi-i amintii la o primă strigare. 

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oki! Cât despre melodii și dedicații...ce-ar fi un Elvis, că tot nu prea s-a dat pe aici? :smile:

 

Pentru tine:

 

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Stu' a spus:

Tolstoi e preferatul meu.   Hugo imi place, iarasi, foarte mult.

In ce limbi ai citit acesti scriitori???  ... eu in maghiara si mult mai tarziu in franceza, dar nu in rusa desi stiu sa citesc, scriu ... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc, Vri.

Sa citesc in franceza imi e chiar usor, Garg. Mai greu cu vorbitul...

Cat despre rusa, voi invata eu rusa doar intr-o viata paralela, acolo unde ma indragostesc de un rus care stie canta la pian si a citit toti clasicii din lume : ))) Cel mai probabil un revolutionar sadea.

  • Like 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×