Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 7 ore, Stu' a spus:

nici la zi nu scrie ca ar fi test. nu mi-ar fi dat altfel legitimatie de inscriere cred.

Aoleu, bacu la putere, ai dreptate. Eu cunosc o absolventa de anul acesta care, în urma cu 3 ani a dat test, știu sigur asta. 

E ok ca asa un domeniu sa nu necesite nici un fel de test de admitere. Ca nu sunt necesare cunoștințe specifice... Foarte bine. 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 4 ore, adal* a spus:

Poate ca suferinta este cauza dorintei de cunoastere. Si atunci te poti intreba daca "cineva" este bun sau rau.

Mno, este complicat, iar tu observ ca te-ai gandit sa te ajuti si pe tine. Deja te-ai ajutat.:smile:

E o ALTA parte a cunoasterii. 

Paradoxul e o contradictie care rupe din tine convingeri pe care nici nu stiai ca le ai. Nu neaparat schimba valori, dar largeste perspectiva asupra valorilor.

Nici macar nu am cautat-o cu lumanarea. Oricum ar suna, nu regret nimic din ce am trait si traiesc. 

Traiesc, simt, invat pur si simplu. 

Nu ca sa ma ajut am dat la psihologie, ci pentru ca am vrut mai demult, dar niciodata nu am prioritizat aceasta dorinta. Le-am pus pe altele si pe altii in fata. 

Paradoxul trait lately, insa, mi-a dat putere sa nu mai aman acest pas.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiu eu de ce am evitat facultatea, sa nu ma indoctrineze. Asta e. Incerc sa imi iau licenta si vad apoi. 

Daca ajung sa practic, I'll do it my way.

Nu vreau cazuri patologice grave. Incep cu cele usoare.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu am apreciat-o pe profa mea din facultate ca m-a luat in terapie ca sa ne dam seama amandoua ca eu visez boem si apoi la un test in securitate nationala a reiesit aceeasi concluzie. ca nu asta e vocatia mea. sa ajut oamenii prin prisma psihologiei

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pt mine nu mai conteaza ce zic altii.

am trecut de mult acel capitol.

da, ascult, cunosc, dar atat.

fac FIX ce simt 

acum fac si un atelier de individuatie teatrala, de exemplu.

Editat de Stu'
  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 15 minute, Stu' a spus:

Daca ajung sa practic, I'll do it my way.   Nu vreau cazuri patologice grave. Incep cu cele usoare.

Vei refuza pacientii ca n-au cazuri usoare???   

Altfel se apropie de meseria asta, tocmai ca ai nevoie de acel caz incalcit sa te dezvolti si filmezi fiecare secunda cu tine separat iar cu pacientul separat sa ai material pentru ... viitor, eventual pentru doctorat.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu respect decizia lui Stu, e important sa treaca prin acest proces ca sa nu aiba regrete insa eu cred ar fi mai buna de asistent social sau de consilier. intre consiliere si pishoterapie sunt oarece diferente. in orice caz, timpul ii va cerne exact ce are de facut si ce e benefic pentru ea. in clipa asta are nevoie sa se prioritizeze. dupa aceea, va simti exact calea

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 44 minute, Maeve. a spus:

O abordare gresita a psihoterapiei pe pacient poate avea urmari severe

Mai severe decat cu cate s-a dus la terapist, nu cred sa aibe nici un pacient!!!   Traumele cauzate de cine stie in ce fel de circumstante, n-au fost din cauza terapistului.    Urmari grave va avea pana cand traieste dar la fel nu este vina terapistului.    Eu asa vad problema asta.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×