Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Acum 17 minute, Stu' a spus:

Tu iti imaginezi ca am pereti moderni, cu vata sticlata, prin care trece zgomotul ca vantul prin papusoi?   Peretii mei sunt trainici, nene. Nu-mi cade vana prin tavanul vecinelor.

Cred ca glumesti  :lol2:    Vata sticlata este izolator contra zgomot, frig sau cald, apa si alte fenomene din cate stiu, dar nu sint cunoscatoare in meserie. 

Tocmai vantul  nu este oprit de acel material??? 

Insa accidentul cu vana este cam de groaza, doar la un cutremur major se poate intampla cum a fost cea din 1977, atunci am vazut la Bucuresti pe Magheru tot feluri de scene cu vana atarnat de cablurile de apa sau de dusul de mana, se legana in vant ca jumatatea cladirii era moloz si altele ...  la parterul cladirii era un atelier de Photo cu poza lui Margareta Paslaru si fetita ei cu ceva mai mare ca fiica mea in acele zile.   Acolo era buziness ca de obicei,  era cu stalpi, pomi mari sustinut tavanul se faceau poze de pasapoarte, lumea statea la o coada lunga pentru servicii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Stu' a spus:

Eu de cand am descoperit mocasinii fluier. oricat de brr brr ar fi, vara-iarna, nu imi ingheata picioarele.

acum primesc reclame cu geci si pantaloni si bocanci cu incalzire electrica. deci sa nu diperam, inca, zic.

totusi, in Suseni nu traiesc camilele...

Păi nu auzi că cămilele au murit de frig?

Cred că mocasinii-fluier sunt o specie de șerpi originari din mlaștinile din Louis-și-Ana. 

Dar nu înțeleg care e legătura între mocasinii-fluier și înghețarea piciorului tău.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, The Unknown a spus:

trece zgomotul ca vantul prin papusoi?

Se vede că nu ai păpușoi... sau vânt.

Vântul nu trece prin păpușoi, dacă vrei să știi.

 

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, gargbird a spus:

Se vede că nu ai păpușoi... sau vânt.

Vântul nu trece prin păpușoi, dacă vrei să știi.

 

daca nu trece, ala nu e vant.

e vantulet.

banuiesc ca intelegi diferenta. vantulet fara stropi.

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 5 minute, gargbird a spus:

Păi nu auzi că cămilele au murit de frig?

Cred că mocasinii-fluier sunt o specie de șerpi originari din mlaștinile din Louis-și-Ana. 

Dar nu înțeleg care e legătura între mocasinii-fluier și înghețarea piciorului tău.

 

cand se produce un sunet, se produce si o frecare. Frecarea genereaza si caldura. 

Ai inteles acum?

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 minute, Stu' a spus:

Eu, de cand am descoperit mocasinii, fluier. oricat de brr brr ar fi, vara-iarna, nu imi ingheata picioarele.    acum primesc reclame cu geci si pantaloni si bocanci cu incalzire electrica. deci sa nu diperam, inca, zic.       totusi, in Suseni nu traiesc camilele...

Nu n-au trait in Era Noastra camile acolo dar nu stim exact, daca biblia nu n-e educat la trecutul indepartat de dinainte de potop :lol2:   

Insa nu era nici curent electric in comuna in acele zile, cu lampa de petrol iluminam seara inainte de culcare!!!   Nu aveam nici pantaloni sau bocanci decat ciorapi grosi cu elastic sa nu cada, inca nu erau inventati cei cu totul, aveam niste ghete sau cizme ramase dupa WWII de pe soldatii morti daca aveam picior destul de mare sa le pot purta, dar eram mica si purtam numar mic!!!    Eram caliti contra frig ca dupa scoala ne jucam in zapada si ne dadeam cu saniuta pe un loc periculos dar cu bunici si alti veterani de razboi ca si acolo erau lupi.   La Gheorgheni Ursul Brun a intrat in curtea verisorului sa scoata vaca din grajd, se lupta cu usa grajdului ca era foarte grea si avea probleme ca era slabit de foame!!!  Locuiau mai spre marginea orasului in drum spre Lacu' Rosu si in spatele casei era un mare spatiu al lor de pasunat pentru animalele lor, inainte de a intra intr-o padure densa si plina de fiare salbatice!!!  

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asta cu ursul e horror. Intr-un sat invecinat locului meu de bastina, intr-o primavara timpurie, un urs a coborat noaptea si a mancat o vaca si jumatate. Sa mor eu de stiam ca ursii se pricep la operatii cu numere intregi!

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 minute, gargbird a spus:

Se vede că nu ai păpușoi... sau vânt.    Vântul nu trece prin păpușoi, dacă vrei să știi.   

Vanturi avem chiar foarte puternice, Uragane, Musoane si din astea cu fancy nume care produc pagube imense de milioane de dolari pe sezonul lor!!!

Insa am de cautat sa vad ce este "păpușoi"???   Deci e fructul porumbului, care tot din America este original ... din care exista enorm de mult pe aici ca toate neamurile Latino au ca hrana principala porumb sub diferite forme!!!    La un vant ca lumea, local, toata recolta poate ajunge in China ca-l baga de unde a iesit din Pamant daca arunca si un nor de ploaie deodata care lasa in urma un loc pentru un lac natural!!!    

  • Like 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate acum crede si Garg, ca ii spui tu. Pe mine nu ma crede din printipiu

 

 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:lol2:

A meritat să mă trezesc, m-am distrat copios la ultimele postări. 

Chapeau bas pentru doamna Olga și pentru ailaltă... cum îi zice?

Gata, știu: Stu'.

 

Caramba. Mă'c la soamne.

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×