Sari la conținut
Forum Roportal
sereniti

Fara carne... vegetarieni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ciorbă de dovlecei cu tăieței de casă

Autor: Ana-Maria Smădeanu

 

 

Nu sunt o vegetariană sută la sută, dar pe căldurile astea parcă o bucată de carne, fie ea friptă, fiartă sau la cuptor, mi se pare mult prea mult. Astfel că am decis să mă limitez la ceea ce cumpărăm din piaţă.

 

pag10_e3f4ed5be9.jpg

 

În lumina reflectoarelor vin acum legumele şi fructele. Şi pentru că piaţa este plină de cartofi noi, roşii, dovlecei şi fasole verde, m-am riscat şi am făcut o ciorbă a la bunica. Cu tot cu tăieţei de casă (aici intervine personalizarea. În loc de tăieţei de casă, puteţi pune orez. La carte, merge mai bine aşa). În bucătărie, culorile sunt permise, aşa că nu-i nimic mai frumos decât o combinaţie de portocaliu, alb, galben, verde, roşu şi restul curcubeului.

● O să încep cu regula numărul 1 în bucătărie. Înainte să mă apuc de gătit, scot toate ingredientele pe masă. Le înşir, le spăl, le porţionez în cantităţile necesare şi abia apoi mă apuc de treabă. Mie îmi este mai uşor aşa şi nu mă apuc în timp ce dă apa în clocot să caut cine ştie ce ingredient minune.

 

● Cu răzătoarea la purtător, am început să curăţ morcovii, ţelina, am tăiat ceapa şi ardeii. Bucăţele cât mai mici. Toate acestea se călesc în unt, la foc mic, pentru că le dau un gust mai aparte. Ca timp, puţin peste 20 de minute. Între timp, le-am bombardat cu sare.

 

● Când s-au călit se adaugă roşiile decojite, tocate mărunt. După alte 20 de minute, am pus apă (un litru jumătate, depinde acum şi cât gătiţi) şi am lăsat-o la fiert (cam jumătate de oră). Am pus dovleceii şi am lăsat-o la fiert încă vreo jumătate de oră până să-i pun tăieţeii de casă.

● Pentru cine nu a mai făcut până acum aşa ceva, un ou se bate cu un praf de sare şi se adaugă un pumn-doi de făină. Guguloiul obţinut se întinde ca foaia de plăcintă, se rulează şi se taie franjuri.

 

● Puşi în ciorbă se lasă la foc încă jumătate de oră, se adaugă borşul (eu am cumpărat de la o bătrânică din piaţă) şi m-am mai uitat la ceas încă vreo 20-30 de minute. Când i-a sosit timpul, am pus leuştean tăiat – mult ca să ne înţelegem că-mi place verdeaţa - am bătut un ou şi v-am spus reţeta aşa.

● Se serveşte caldă şi în aceeaşi zi!


http://www.evz.ro/detalii/stiri/1043973.html#ixzz2X6eyiCex
Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vaiii... da cum sa fierbi atat de mult taieteii aia :stars: ... si borsul :doh:

daca se incumeta cineva sa fiarba atat de mult taietii si borsul sa-mi zica si mie daca mai ramane ceva intreg in ciorba aia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de taitei, daca sunt lati si facuti in casa si mai grosi, asa taiati de mana, sigur trebuie fierti mai mult. Dar o ora ii cam mult :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de taitei, daca sunt lati si facuti in casa si mai grosi, asa taiati de mana, sigur trebuie fierti mai mult. Dar o ora ii cam mult smile.png

 

Eu daca fac taitei se fierb foarte repede chiar si mai grosi ca sint proaspeti, cu cei din magazine am avut probleme ca nu se mai fierbeau. In supe din astea eu dau pasta pe razator ul de mere si ies niste bobitze care se fierb rapid si sint gustoase desi coca este mai tare altfel nu se poate razui. Ador si taiteii, nu ajunge niciodata oricat fac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mancare de Dovlecei ... in stil maghiar,  una din cele mai adorate mancaruri in Ungaria ... Tökfőzelék   :yam:

 

Poate e putin complicat, dar merita efortul, in Ungaria se poate cumpara dovleac razuit deja, gata de folosit.  Traditional se prepara din dovleac matur cu coaja alba si lung, nu din acei mici verzi, dar mereu lucram cu ce gasim.

 

Se curata de coaja orice fel de dovleac avem, ca nu stiu ce gust ar avea cu coaja, eu curat orice gatesc, nu ma iau dupa acel spirit modern sa mananc cartofi cu coaja. 

Se scot semintele cu o lingura, daca sint dovlecei verzi nu-i necesar pana nu sint tari, se da pe razatorul de mere, se amesteca cu putina sare si se continua munca langa aragaz. 

Intr-o cratita se pune ulei si niste faina pentru un rantas, cantitatea depinde de cel al dovleceilor, nu prea putin ca se pierde in cratita la prajit. 

Se amesteca aproape in continuare, iar cand a prins o culoare spre maro rapid se adauga un pic de boia de ardei dulce si dovleceii cu lichid cu tot ce a lasat intre timp.

Trebuie gustat sa nu fie prea sarati, atunci se pune intr-o strecuratoare si se stoarce bine, iar din zeama se va aduga un pic sa-i dea doar gust de sare. 

De obicei nu este amar dovleacul niciodata, insa la inceput de vara are mai multa apa decat spre toamna cand se maturizeaza.  

Se mai adauga smantana daca se foloseste ca-i da un gust mai bun, ungurii folosesc aproape la fel de des ca si boia de ardei dulce sau ardei in general. 

Se toaca mult marar verde pe deasupra si se lasa la fiert sa dea in clocot pe foc moderat spre mic sa nu stropeasca in toata casa. 

Nu se acopera cratita ca se va taia smantana si va deveni o supa!!! 

Se poate servi cu paine uscata in oua si prajit in ulei sau crutoane, orez alb sau paine proaspata sau si cu coaja crocanta. 

Merge si rece din frigider cu diferite chipsuri!!!  sau alte aperitive prjite in ulei, umplute sau nu: rulouri de primavara din Filipine sau Chineze, Somose din India, etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut la fel azi dovlecei ca am gasit mai mari la mexicanu' ca se poate manca si rece ca se incalzeste de la farfurie la gura si asa orice   :eat:

Foarte mult marar verde am tocat si in asta sa mai disperseze pre-diabetul, iar maine supa de cartofi cu tarhon pana mai am verdeata proaspata ca se usuca repede,

si dupa ce-l pun in otet sa-l aromeze, e cam acru si nu-mi place.  Cea mai simpla mancare e supa asta ca doar sare mai intra in oala si cine vrea rosii sa-i dea o culoare,

dar nu se prajeste deloc si totusi este bune.   Original secuii topesc slanina afumata si nu mai stiu ce, dar eu-l mananc doar cu crutoane in unt prajiti si-mi ajunge.

Desert rece: Compot de Piersici,  alb si galben, necopti, ca asa se vand dar nu fiecare reuseste sa devina edibil nici dupa cateva zile, asa ca devin compot si nu se strica.  

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca oricare reteta in care este carne, se poate transforma in vegetarian sau vegan daca se elimina carnea iar pentru vegani tot ce provine si din animale pe langa carne.

O tocanita de orice fel de carne devine una fara carne, daca se substituie cu ciuperci, dovleacuri, vinete, cartofi, conopida, brocoli, mazare, fasole, etc.

Retete speciale ar fi cele din Asia sau Africa dar nu prea sint ingrediente pe aici si nu stiu daca cineva le-ar manca.  La TV vad cateodata ce se mananca in tari indepartate.

Urmarind asa un stil de viata, repede se poate uita carnea si restul de alimente grele, cand in menu apar tot mai multe fructe si legume cruzi, iar pe langa alte beneficii pentru sanatate, se va observa si tenul catifelat bine hranit cu vitamine si pielea in general este primul semn ca deja corpul recunoaste hidratarea.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Atentie si cu dovleceii si altele din piata acum cand este seceta si in Romania si cam peste tot, cred eu,  ca la noi este, ca am cumparat un dovleac mare farasa  bag o unghie in coaja sa fac testul de fragezie.  Eram incantata ca am gasit una mai mare insa cand sa tai capetele, a sarit cutitul din mana, m-am si speriat ca eu stiu sa folosesc acest instrument foarte bine.

Am luat altceva si la-m chinuit si cand sa ajung la datul pe razator, abia se taia, m-am taiat de 2 ori pe degete, si la-m sarat pana-i vine randul in rantas insa nu se mai fierbea bunatatea!!!

In viata mea n-am intalnit asa un dovleac rezistent desi noi in ardeal foloseam una de 20 de ori mai mare cel putin si tot era zemos si usor de razuit.

In conditii normale elimina lichid la gatit dupa ce ajunge in rantas, si mereu spun la cine ma intreaba sa nu se mai adauge apa sau lapte ca devine o supa, dar de data asta era uscat, se lipea de cratita daca nu mai adaugam lichid, am avut supa clara de pui dar n-am avut rabdare sa-l fierb cat burta ca-l pot rontai si asa.  Credeam ca mananc surcele cu marar, macar are aroma placuta si culoare frumoasa de la boia.   L-am mancat cu Bundás Kenyér = French Toast dar numai oua batute cu sare si cuburi de paine bine amestecat sa-l absorbe si trantit in tigaie cu ulei fierbinte, e usor de intors si devine crocant dar la foc mai mic. 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Olga, la noi nu e cazul ca a plouat chiar destul. E anul fasolei verzi, a dovleceilor, vinetelor iar pusul de castraveti la murat a devenit sport national ca sunt destui si de buna calitate. Pana la toamna numai supa de fasole verde vad in oale. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si sora mea face conservarea a tot ce-i creste in gradina, a si replantat castraveti sa aibe si mai tarziu ca le va acoperi cum i-am explicat, ca eu ma pricep mai bine.

Gemuri din toate alea fructe si nuci verzi, compoturi, zacusca, rosii cu verdeturi, suc sau pasta, ardei impluti cu varza, etc., noroc ca are unde sa le puna, si urmeaza inca si restul.

N-am curaj sa incerc fasole verde ca va fi foarte atos, iau o pauza si o sa-mi fac o supa de cartofi.  Chiar acum le-am adus in bucatarie din debara ceapa si cartofii sa nu se prajeasca la umbra in cladire ca a trecut temperatura orice gluma. 

Pe moment sint 46*C la aeroport unde-i vant de la avioane, la mine sint 48*C ca stau departe aeroport si nu simt briza avioanelor, dar se va mai incalzi inainte de apus de soare!!!

Pisica neagra intra la racoare, cea alba nu vrea, sta doar langa prispa pe dinafara ca tot ajunge ceva racoare pe sub usa la el.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×