Sari la conținut
Forum Roportal
sereniti

Fara carne... vegetarieni

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ce mai gatiti fara carne?

sunt vegetariana de la varsta de 5 ani si mi-ar prinde bine ceva retete (cat mai detaliate pt preparate fara carne). lapte, branza, oua etc. mananca.. nu e o problema.. dar carnea nu e pe gustul meu... asta e.. asa m-am obisnuit.. asa ca daca stiti ceva bun fara carne pls spuneti-mi :flowers:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari! Dar ar trebui sa stim cam ce iti prepari tu sa vedem ce a-mi putea sa-ti recomandam. Dar cred ca stii o multmie de preparate avand in vedere ca de atata timp esti vegetariana.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm.. ce mananc eu... cartofi.. prajiti, piure, la cuptor.. orez cu legume.. cu ciuperci, branzeturi de toate felurile, mazare, varza.. etc...

daca mai stiti retete.. ziceti-mi si mie

de exemplu.. ce ati mancat in post?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm.. ce mananc eu... cartofi.. prajiti, piure, la cuptor.. orez cu legume.. cu ciuperci, branzeturi de toate felurile, mazare, varza.. etc...

daca mai stiti retete.. ziceti-mi si mie

de exemplu.. ce ati mancat in post?

- orez cu ciuperci, masline

- pizza de post

- lactate de orice fel

- spaghetti cu sos tomate

- ciuperci la cuptor

- supa de cartofi

- mancarica de ciuperci

- cartofi la cuptor in coaja

- mancarica de cartofi

- ghiveci de legume

- salate de orice fel

- pastai prajite

- fructe......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ai putea detalia mancarica de ciuperci, ciupercile la cuptor si pastaile prajite? 10x (daca poti cat mai in detaliu ar fi perfect)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai putea detalia mancarica de ciuperci, ciupercile la cuptor si pastaile prajite? 10x (daca poti cat mai in detaliu ar fi perfect)

Ok..in mare:

Mancarica de ciuperci:

prajesti multa ceapa,rosii (eventual sos de rosii), ciuperci taiate, condimente (busuioc, sare, piper, cimbru..)

Ciuperci la cuptor...adica ciuperci umplute (cu coditele de la ciuperci taiate impreuna cu ceapa si prajite)

Umpli palariile cu prajeala respectiva.

Daca ai imaginatie poti adauga si alte ingrediente la prajit

Pastaile prajite....la fel...prajesti ceapa, eu pun si mazare.... (in genul mancarei de cartofi)

Deci prajesti ceapa, mazare, bulion sau alt sos, conimente si pastaile la sfarsit (in perioada asta eu pun pastai din conserva)

 

Aaaaaaa

Eu de toamna pun in pungi la congelator vinete coapte si curatate so iarna le prepar fie prajite, fie cu maioneza. Foarte bune mai ies si pastaile cu maioneza :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm.. ce mananc eu... cartofi.. prajiti, piure, la cuptor.. orez cu legume.. cu ciuperci, branzeturi de toate felurile, mazare, varza.. etc...

daca mai stiti retete.. ziceti-mi si mie

de exemplu.. ce ati mancat in post?

 

... eu nu tin post din motive care nu tin insa de vointa.

Idei: varza de bruxelles cu sos alb, la cuptor; mazare verde foarte fina (vorbesc de cea foarte frageda, cu boabe foarte-foarte mici si dulci), cu marar, la cuptor (fara nici un fel de sos rosu, pune putin unt); placinta de varza (daca suporti ceapa prajita); spanac cu ochiuri prajite (sau romanesti); supa-crema de morcovi, telina, cartofi etc. cu crutoane prajite in ulei sau la cuptor; cartofi copti cu f.f. putin unt si cascaval ras; ardei sau dovlecei umpluti cu orez (asta-i si pt. post); bule-uri de cascaval; paine libaneza umpluta cu cartofi prajiti si varza cruda taiata fidelutza si ce-ti mai place tie sa pui (sunt multe combinatzii!), in care adaugi, dupa cum vrei, ori sos picant, ori maioneza....

si mai stiu... dar e cam tarziu... sau prea devreme... la ora asta :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

acum ca vine vara cred ca poti orincand sa apelezi la salata de rosii si altele cu branza rasa sau cubulete in salata.... e usoara si sanatoasa

 

un bors de cartofi (zarzavat) e super bun rece in zilele toride ca te racoreste

budinca de paste

 

cred ca daca esti vegetarian iti trebuie mai mult imaginatie :)

la mancarea de carne personal as renunta dar la preparate cred ca mai greu

si eu am si o problema ca nu suport toate legumele..dar te admir ca e foarte sanatos ceea ce tu mananci poate am sa incerc si eu o data....dar nu cred ca as renunta la pizza de tot :stars:

Editat de realtv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu trebuie sa renunti la pizza de tot.. peste tot exista cel putin un fel fara carne.. in rest are de toate.. daca nimerersti undeva unde stiu sa o faca .... ai putea sa incerci o data sa vezi ca nu e chiar asa de rau.. mie imi place la nebunie pizza vegetariana :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salata de fasole uscata : se fierb fasolea boabe, se scurge si o amesteci cu ceapa taiata fideluta, salata verde taiata subtire de tot, oua fierte si taiate cubulete, patrunjel, ulei, sare, zeama de lamaie, piper dupa gust.

momentan asta mi-a venit in minte. cand imi mai amintesc, iti mai spun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×