Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiti ce e mai jos decat credeti ca se poate ? Cel sau cea care-si cauta urmatoarea doza. "Requiem for a dream" nu e caterinca. Luati de va uitati la el. O sa doara. Si o sa intelegeti poate, chestii. Eu nu m-am drogat niciodata cu altceva decat tutun. La marijuana sunt intolerant, imi vina sa vomit. Sunt specia aia rara. Daca vrei sa ajungi in cacat, te droghezi, ca, plm, poate asa crezi ca-ti rezolvi problemele, sau ca o sa capeti un strop de fericire. O sa capeti cel mai probabil un penis in partea dorsala, ca sa-ti poti plati urmatoarea doza. Acum vorbeste jandarmul din mine, chiar daca nu mai lucrez in sistem. Nu stiu cum sa descriu pe drogati. Un amestec de mila, frica, lipsa de speranta si o pata care nu se mai sterge niciodata. Niciodata sa nu va dea prin cap - si vorbesc pentru cine dracu o citi, in afara de userii obisnuiti. Drogurile nu-ti rezolva nicio problema, doar iti creeaza una mai mare, cea mai mare, care le face pe celelalte sa paleasca. Crezi ca iti faci prieteni asa ? Iti faci pe dracu. Aia nu-s prieteni, sunt ca membrii unui club. Clubul condamnatilor. Suna cool, nu ? O dai dracu de societate si te faci praf, ca ce plm, nu-i asa ? Ai alcool, ai tigari din tutun... iti ajung. Nu e nimic cool sa devii un zombie in stare de absolut orice pentru urmatoarea doza. Nimic. Pastreaza-ti viata, asa cum dracu o fi ea. Nu te caca in ea folosind droguri. Nu te caca in sufletul tau. Ai grija de No.1 - adica de tine, si stai in pana mea departe de droguri.

Editat de S.R.
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Care este principalul motiv pentru care cineva incearca un drog? Ma refer la primul contact cu drogul, al celor care au ajuns deja dependenti.

Deci care ar fi...curiozitatea, supararea (dezolarea), lipsa de educatie in general si lipsa de informare pe subiect, in special, sau dorinta de razbunare (pe parinti, pe societate, pe oricine...), sau altceva?

2.Care ar fi primele semne ca un adolescent a luat contact cu drogurile? Nu ma refer la starea de euforie, imediata consumului.

Eu m-am apucat de fumat din curiozitate. Parintii fumau si la sase ani mi-am aprins prima tigare. Am reluat si devenit dependent pe la 14 ani.

Dependenta asta se rezolva usor, dar necesita motivatie. N-am cunoscut prea multi adolescenti care sa constientizeze real ca au o motivatie.

Din ce am citit, dependenta de droguri e de zece ori mai puternica decat cea de nicotina. Fumatorul nu-si mai aprinde tigara si gata. Dependenta e doar in capul sau, fizic n-are nimic (din experienta spun, ca-s multi ani de cand nu mai fumez). Azi citeam ca durerea resimtita fizic la cei care fumeaza "krokodil", din linkul Amperei, dureaza o luna, comparativ cu 7-10 zile la cei dep. de heroina. E clar ca sunt putini care pot renunta fara ajutor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1.Care este principalul motiv pentru care cineva incearca un drog? Ma refer la primul contact cu drogul, al celor care au ajuns deja dependenti.

Deci care ar fi...curiozitatea, supararea (dezolarea), lipsa de educatie in general si lipsa de informare pe subiect, in special, sau dorinta de razbunare (pe parinti, pe societate, pe oricine...), sau altceva?

 

exista oameni cu master care trag pe nas, heroina nu alege in fuctie de educatia pe care o ai. unii se apuca de droguri din aceleasi motive din care se apuca altii de fumat lulele normale sau de alcool: 'ia bå, trage si tu un fum'. altii se trezesc in medii inconjuratoare unde presiunea de a incerca e mare si nu rezista sa zica nu si nici sa se rupa de mediul ala. eu nu cunosc pe nimeni care s-a luat de droage ca sa se razbune pe cineva. cunosc care s-au apucat gen 'drogu potrivit la locul potrivit'. multi incep cu pastile opioide si de acolo treg la linii si vena.

 

 

2.Care ar fi primele semne ca un adolescent a luat contact cu drogurile? Nu ma refer la starea de euforie, imediata consumului.

 

nu numai in adolescenta te apuci de droage, te poti apuca si la patrujdåani. un dependent de droage grele scade in greutate, merge mereu imbracat cu bluze cu maneca lunga (indiferent de anotimp), transpira excesiv, ii e sete mereu (o sa-l vezi cu sticla de suc mereu), ii apar cearcane gen panda, o sa fie 'dulce' cu tine ca sa nu dea de banuit la inceput. apoi cand simte ca stii ceva o sa simta nevoia sa se certe cu tine, desi tu ai intrebat doar 'wass'up man?', nopti venite f tarziu sau deloc acasa, raspunsuri gen ' tre sa rezolv ceva' desi nu are nici job macar, prieteni noi si dubiosi 'pai il stiu de-o viata' si tu nici nu ai auzit de el inainte, pofta excesiva de ceva dulce, evitat sa priveasca direct o persoana in ochi

 

.

Eu m-am apucat de fumat din curiozitate. Parintii fumau si la sase ani mi-am aprins prima tigare. Am reluat si devenit dependent pe la 14 ani.

 

 

fumatul de tigari nu intra ca tema asta, nu compari un narcoman cu un fumator.

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

fumatul de tigari nu intra ca tema asta, nu compari un narcoman cu un fumator.

 

In privinta sevrajului, se aseamana situatia. Cine a trait cu un fumator cu 20-25 de ani la activ stie ca dupa o ora-doua fara tigari incep sa ii tremure mainile, ca devine irascibil samd. Mi-aduc aminte cand cautam febril monede ratacite pe sub mobila pentru cineva cand nu avea bani de un pachet de tigari si mai lipsea o suma foarte mica.

Editat de RisingPhoenix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

In privinta sevrajului, se aseamana situatia. Cine a trait cu un fumator cu 20-25 de ani la activ stie ca dupa o ora-doua fara tigari incep sa ii tremure mainile, ca devine irascibil samd. Mi-aduc aminte cand cautam febril monede ratacite pe sub mobila pentru cineva cand nu avea bani de un pachet tigari si mai lipsea o suma foarte mica.

 

imi pare cu aim sori ca zic, dar nu se compara sevrajul de la lipsa tutunului cu sevrajul de la hero. de la hero ai dureri de oase, vomiti, faci febra, te *isi si *aci pe tine la propriu, iti explodeaza capul de durere, ai spasme musculare

 

in zå name of gizuz, nu mai comparati dependenta de tututn cu aia de droage grele gen hero sau Coca sau meth.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

singurele "droguri "pe care le stiu si pe care le-am consumat sunt cafeaua si tigarea , dar si acestea sunt rele.

in afara acestora , nu numai ca nu am consumat vreodata dar nu stiu nici cum arata ( vorbesc serios) si nici nu doresc sa aflu vreodata.

drogurile grele , cele de care se doreste a se vorbi aici pentru cultura generala ,nu reprezinta nimic altceva decat moarte , depravare,fundatura societatii ,un consumator de droguri nu poti spune ca traieste , din punctul meu de vedere e un om mort .

si inca ceva : pentru mine " prietenul" care consuma asa ceva nu e prieten si nici nu va vreodata , nu as considera prieten pe cineva care consuma asa ceva .

se vorbeste de anturaj .....pai depinde si de tine in primul rand , daca ai un pic de creer lasi dracului anturajul respectiv si fugi ca oricum acolo nu traiesti , esti mort din toate punctele de vedere .

 

si oricum , orice s-ar zice , de tigari , de cafea , de bautura , ....te poti lasa oarecum repede , insa de drogurile amintite de voi te lasi numai in groapa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

si inca ceva : pentru mine " prietenul" care consuma asa ceva nu e prieten si nici nu va vreodata , nu as considera prieten pe cineva care consuma asa ceva .

.

 

so...ce faci daca prietenul tau de-o viata cu care ai crescut impeuna se apuca de droguri? il scoti din viata ta pentru ca iti face TIE un deserviciu, te-a tradat pe tine, nu s-a tradat pe el?

 

dar ce faci daca e vb de frac-tu sau sor-ta? daca astia se apuca de droage? tot asa faci, ii tai de pe lista si ii lasi sa moara, ca vb ta 'sunt oameni morti deja'

 

nu e nimeni mort deja, oamenii isi revin dupa drogangeala grea, dar nu cu oameni ca tine in jurul lor, de asta-s sigura.

 

si nu te mai crede mai presus si mai valoros decat unu care trage pe nas, doar pt ca tu ai ca drog cafeaua si tutunul.

 

insa de drogurile amintite de voi te lasi numai in groapa .

 

:doh: sa vorbim sa n-adormim

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vreun prieten de-al tau ar fi intr-o situatie de dependenta, iar tu l-ai parasi atat de usor, norocul lui...mai are o sansa cu alt prieten ADEVARAT.

Nasol pt el ar fi fost sa fiti impreuna pe Titanic si tu sa ai acces la o barca, iar el nu.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda,

uite ca am apasat gresit pe tasta , asta e .

 

in atentia moderatorilor :

ampera ,

eu vad ca pe acest forum sunt permise jignirile , eu inca nu-ti permit sa ma jignesti , daca vrei sa ne jignim ai sa fi surprinsa sa vezi ce-mi poate pielea , esti mult prea mica din toate punctele de vedere, mai ai de invatat .

 

tu cu parea ta , eu cu parerea mea ...despre problema drogurilor .

 

de acum incolo nu mai raspunde la posturile mele daca nu sunt pe placul creerului tau.


Daca vreun prieten de-al tau ar fi intr-o situatie de dependenta, iar tu l-ai parasi atat de usor, norocul lui...mai are o sansa cu alt prieten ADEVARAT.

Nasol pt el ar fi fost sa fiti impreuna pe Titanic si tu sa ai acces la o barca, iar el nu.

 

 

temerar , asta e ,

eu nu am prieteni din astia , iar cei vechi ( de-o viata) nu au aceste apucaturi .

in ceea ce priveste caracterul meu in a parasi prietenii sau nu in caz de nevoie ,nu cred ca sunteti voi acum in masura sa aruncati cu cuvintele .

e asa greu de inteles ???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×