Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aici dezbatem probleme legate de droguri, despre cum au schimbat vieti, despre ce impact au asupra familiilor si asupra dependentilor si nu in ultimul rand, asupra sanatatii fizice si mentale.

Orice postare care indeamna la uz, procurare, distribuire sau orice alta actiune care ar incalca legea, o sa fie stearsa si userul sanctionat.

Topicul este unul de test, in care aveti liber la dezbateri despre substante interzise, respectand regulile de mai sus!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si drogurile usoare iti pot aduce dezavantaje in viata. Cine spune ca droguri precum cannabinoidele/derivate (ex. hasis) nu pot crea dependenta si incetinirea randamentului fizic (poate chiar si psihic), se minte de unul singur.

Nu cred ca mai are rost sa spun de ce ma simt avizat sa-mi dau cu parerea.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ms de topic.

 

 

am auzit de ceva vreme de 'crocodil', insa nu am citit despre el pana acum. am ramas...proasta. mi s-a facut frica! am dat poze Google 'crododile side effects' si am ramas....proasta. drogul saracului, drogul ,drogul mancator de carne, te duci repede si te duci sigur, fara sansa de 'refacere'.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu cunosc pe nimeni care sa ia sau sa fi luat droguri din alea serioase, dar ma uit din cand in cand la documentare despre dependenta de droguri si ma ingrozesc. Heartbreaking. :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am vrut sa le aduc pe alea in discutie pentru ca multa lume ar fi intrat in conflict cu regulile stabilite mai sus.

 

eu as fi vrut sa putem sa discuta si despre acelea. si nu ca efecte recunoscute de medicina, efecte benefice sau ce se descopera Medical ca efect pozitiv.

 

de cateva ori am trait sa aud 'common, un fum, e ok, nu mori dintr-atat!'. am dat musafiri afara din casa pt ca s-au strecurat pe balcon sa fumeze ce credeam eu ca e lulea normala, dar nu era. insa am vazut o imbecila de Amica, aburita de alcool deja, care a fumat. a trebuit sa o bagam in dus si sa o ducem acasa, daca iesea de una singura pe strada nu stiu daca ajungea ok acasa.

 

 

de la un simplu fum stiu cum s-a ajuns la bagat in vena si tras pe nas. si pentru ca stiu si am urmarit povestea f de aproape, mi-e frica si de droagele usoare, creierul meu nu le vede efectele medicale. de frica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma ingrijoreaza faptul ca in multe locuri unde fumatul de marihuana nu este ilegal, nu exista reguli concrete cu privire la fumat de maricica si urcat la volan. Sa creada cutzu ca unul fumat are aceleasi reflexe si aceiasi claritate de minte ca unul ne-fumat.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Considerand diferite segmente de varsta, efectele drogurilor sunt devastatoare, pot crea haos in viata unei persoane.

Este o vorba: there are teachers and educators. Nu se face treaba pe partea de prevenire, de informare, in aceasta tara realitatea se rezuma la dosare si hartii.

Am lucrat cu tineri cu asemenea probleme si sunt extrem de abrupti, se manifesta atat de diferit, incat e greu sa realizezi un tipar. Recent, am abordat aceasta tema intr-un proiect cu adulti si au iesit scantei. Deoarece acele asa-zise efecte benefice au fost recunoscute, granita dintre bine si rau a devenit invizibila.

 

Sunt tot felul de materiale pe internet, repet, nu se adreseaza oricui, sunt axate pe prevenire, nu poti arata un asemenea clip unui dependent:

 

http://www.youtube.com/watch?v=xTlu4vOUkV4

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt tot felul de materiale pe internet, repet, nu se adreseaza oricui, sunt axate pe prevenire, nu poti arata un asemenea clip unui dependent:

 

 

 

ba poti, dar o sa auzi 'mars, må!'

Editat de Blues
Scos clip din citat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine crede ca daca "incearca o singura data" nu devine dependent, se insala!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×