Sari la conținut
Forum Roportal
meganitro24

Determinarea planetelor dominante si puternice in astrograma

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna membrii roportal smile.png am si eu o enigma la care nu ii gasesc deloc raspuns..... search.gif cum pot determina o planeta slaba si cum o pot determina pe cea puternica.....si dominanta in astrograma....deci sa presupunem ca guvernatorul horscopului este luna.....dc am presupus asta? racul are planeta luna deci eu sunt in zodia racului din cauza asta am presupus asa....nu sunt prea sigur cum pot determina guvernatorul horoscopului....eu unul cred ca dupa zodie....ma rog,am presupus ca luna este guvernatorul horoscopului....Apropo as vrea sa va intreb neaparat o chestie:cum presupunem cand o planeta este exaltata,in domiciliu,exilata,in decan in termeni,in triplicitate etc etc....ADICA ca o planeta sa indeplineasca aceste cerinte mentionate mai sus trebuie sa fie si in acea casa si in acea zodie de exaltare ? sau trebuie sa fie doar intr-una adica....eu am luna pe casa a 4-a si pe un site scrie ca daca luna este in casa a 4-a este in domiciliu dar mai scrie si ca este si in rac in domiciliu,deci in concluzie eu pot spune ca luna este in domiciliu doar daca este si in acea casa si zodie sau doar in zodie ori in casa? ma rog,eu am luna peregrina si rapida in miscare....dupa care il streseaza pe marte printr-un careu,iar marte este in zodia racului si in casa mortii,un pericol foarte mare va asigur de chestia asta....de ce ? marte stresat si fiind lordul ascendentului la mine + in casa mortii reprezinta multe pericole si probleme sad.png dupa nu sunt sigur de o chestie foarte ciudata,adica luna il streseaza pe marte dar un aspect extrem de interesant intre ele care poate nu va dati seama dar Luna este in berbec si Marte in rac? intelegeti ? ei 2 sunt in receptie mutuala,cum ar venii unul in domiciliul celuilalt si se pare ca fie ca vor fie ca nu trebuie sa se sprijine reciproc....in gandul meu "intelegere intre marte si luna,dezastru si suferinta" dar in caz de receptie problema asta da cu totul alta natura,ei trebuie sa se sprijine indiferent,asta presupune un aspect de receptie mutuala,si off bietul de marte chiar ma mira smile.png adica si ca fiind lordul ascendentului si bine demnitat si in plus bietul de el nu streseaza nici o planeta sad.png mai mult este el stresat de luna smile.png) si marte nu se putea mai rau ? mai este si in cadere si nu prea se simte bine in zodia racului din cate stiu....marte asta face ceva de genul cu mine "vorba lui marte:eu sunt lordul ascendentului tau si,ma cam enerveaza sentimentalismele si copilaria asta(luna) si mai ales ca fiind deprimat si in receptie mutuala ceva de genul,off trebuie sa suport luna asta dificila dar sa te si ajut( marte sa ajute pe cineva :O mai am putin si imi fac cruce smile.png) macar nu e asa malefic ca saturn dar face raul repede marte.....deci marte trebuie sa ma ajute fie ca vrea fie ca nu oricat de suparat o fii pe mine) paii mnah mai am si un soare pe casa a 8-a care ma cam plictiseste sincer sa fiu <_> paii fiti atenti,soarele cauzeaza o gramada de probleme pe 8 si mai ales nu se poate mai rau,1)neaspectat 2)prost demnitat 3) in conjunctie cu Pollux steaua fixa ce aduce moarte prin jaf sau prin foc,huhh mercurul asta nu este cine stie ce blum.gif este cam prost demnitat si ii place sa streseze planete(ticalosul) face si o opozitie cu uranus -__- dupa,jupiterul asta(prea buna cu unii oameni si de treaba planeta asta)jupiter la mine este foarte bineee biggrin2.gif,este in domiciliu in pesti,deci puternic este bine demnitat dar venus( off nu suport planeta asta) venus micul benefic il streseaza pe jupiter...eeeh dar jupiter tot mai are suficienta putere in el si este lordul geniturii ceea ce imi da un comportament ok smile.png uuh ce sa mai zic....venusul asta este prost demnitat si nu stie decat sa streseze celelalte planete....hmm,saturnul asta pare sa fie ok(am prins saturn intr-o faza buna,saturnul asta e destul de cum se cade)....Oops...prieteni nu e de bine deloc :O :O de ce ? fiti atenti putin:Luna din casa a 4 casa unghiulara este in careu cu Marte si marte este in casa 8...deci asta declara o moarte violenta :O sad.png( plus de asta Luna este intr-un semn cardinal si este in careu cu marte din rac deci tot dintr-un semn cardinal deci asta mai declara tot o moarte violenta dar si multe necazuri :O sad.png Ce sa mai,o sa mor violent.....o sa am necazuri,plus de asta nu am nici hyleg,mie imi e indiferent,as vrea sa mor si eu mai repede biggrin2.gifsmile.png ) Asaaa.....deci as vrea sa va intreb totusi cam cum se determina o planeta puternica si dominanta in astrograma.....de ce trebuie sa tin cont ? daca de exemplu o planeta este in domiciliu intr-o zodie o putem constata cu adevarat in domiciliu sau trebuie sa fie si in acea casa sa fie domiciliata ? daca este asa este puternica si bine demnitata?daca o planeta este in exil i se scade semnificativ puterea ? daca este in cadere este putin slabita sau mult?Deci intrebarea mea: cum pot determina o planeta puternica dominanta si bine aspectata? prin ce aspecte,prin ce chestii adica ma refer la domiciliu termeni exaltare triplicitate decan etc etc etc....si cum pot stii daca i se scade sau nu puterea unei planete cand este intr-unul din acele chestii sau se mareste? sper ca am fost destul de explicit smile.png scuze ca scriu uneori asa mult dar pentru mine e putiin si imi place si sa povestesc si sa imi exprim parerile....nu pot sta doar pe ceva....trebuie ba sa povestesc ba sa fac ceva in timpul in care povestesc,imi place sa ma impart intr-o mieee biggrin2.gif oricum mai am cateva sau mai multe intrebari despre chestii si bla bla-uri in viitor bye.gifjuggle.gifsp_ike.gifsp_ike.gif

Editat de Blues
Edit font.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Planeta dominantă este dată de semnul anului .Tot ce ai postat tu aici,este un ghiveci.Există şi posibilităţi să afirmi inteligenţa pe baza unei reale cunoaşteri....

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Planeta dominantă este dată de semnul anului .Tot ce ai postat tu aici,este un ghiveci.Există şi posibilităţi să afirmi inteligenţa pe baza unei reale cunoaşteri....

sorin5,in primul rand mersii de raspuns....dar vreau sa iti spun ca eu nu imi afirm inteligenta :) eu doar vreau sa stiu cat mai multe si sa incerc sa fac cat mai bine,de aceea ma consult si cu alti oameni....si vreau sa iti dau dreptate in legatura ca planeta dominanta este data de semnul anului,foarte adevarat,dar eu nu am facut decat sa pun intrebarea intr-o nativitate :) adica harta unui nativ,harta unui nativ poate avea mai multe planete puternice si dominante in ASTROGRAMA LUI,la ceea ce te-ai referit tu cu planeta dominanta este data de semnul anului este extrem de adevarat dar asta se intampla dat fiind de lordul RS,adica? adica lordul Revolutiei Solare,in care acum planeta venus este lord RS,iti spun asta fiindca asa este...anul trecut a fost Jupiter dar iti repet asta se aplica doar in RS(revolutia solara).Din cate am vazut pe un site si este foarte adevarat un om poate avea intre 2-3 planete dominante puternice,cum stabilesc daca o planeta este puternica? in primul rand daca este lord al ascendentului si este bine aspectat de catre trigoane,conjunctii si sextile :) atunci planeta este bine sustinuta,dupa daca planeta este bine demnitata esential nu accidental,precum de ex o planeta in cazimi castiga 5 demnitati accidentale in propriile sale debilitati,apropo mi-am dat seama de urmatorul lucru:O planeta aflata in cadere nu face decat sa faca sa isi piarda putin speranta si sa fie cu capul la pamant,O planeta aflata in Domiciliu se comporta la fel ca in zodia respectiva si este stationara si relativ asta face sa ii creasca puterea,Atentie:am aflat ca o planeta in Exil,atunci ii scade puterea foarte mult si puterea i se mai scade unei planete daca este in via combusta si daca are combustie,cand se intampla asta? la 1 grad maxim 22 grade scorpion si 27 grade balanta(atunci cand saturn este exaltat,un lucru extrem de rar :O) daca o planeta este arsa de soare adica este in via combusta atunci tot ce face va esua,sa iti dau un exemplu:mercur in via combusta face ca tot ce e legat de inteligenta si de puterea planetei sa scada,atentie mare! sa nu ai niciodata da niciodata Luna in combustie sau in gradul blestemat 22 al scorpionului fiindca persoana in cauza va murii!! deoarece luna este satelitul principal al pamantului si mai mult de atat influenteaza viata noastra cel mai mult! deci logic...O planeta in triplicitate sau exaltare,constituie o marire foarte bogata a puterii planetei! dar se spune ca o planeta aflata in cazimi mareste atat puterea planetei cu cat o diminueaza combustia.Atentie inca la un lucru,Luna VOC(Void of course) cu mers in gol,da tot ce incerci sa faci esuat,iar daca almutentul ascendentului este marte este de 10000 mai rau ! mai rau de atat este ca o planeta sa fie peregrina fiindca atunci puterea planetei descreste.

uite,am aflat si ca pot fii si case dominante si care sunt elementele dominante adica element cardinal,mutabil sau fix dominant uite si siteu-l care demonstreaza acest lucru http://www.astrotheme.com/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ceva mă face să cred că vei îndeplini cu mult succes adevăratul scop al astrologiei moderne:Te vei rătăci printre cuvinte.

Pentru fiecare exemplu din ce ai trecut acolo ,trebuia să adaugi şi efectul asupra psihicului uman.Altfel...e doar...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sorin5,se poate cu adevarat sa practic astrologia cu mult succes dar eu daca vreau sa vorbesc serios si sa analizez aspectele serios trebuie sa ma relaxez si sa fiu calm si profund in gandire,fiindca eu deobicei trebuie sa ma gandesc ceva timp inainte sa spun vorbe ne la locul lor.....si plus acum am si un tranzit al planetelor cam rau,fiindca de ceva timp in tranzite am mercur in conjunctie cu marte,ceea ce da probleme de exprimare de gandire mici dar fiind constante,mai da de asemenea o exprimare usor pripita si actiuni imprudente,probleme de comunicare,mai ales ca Mercur este Rx in zodia mea ceea ce inseamna ca trebuie sa gasesc o strategie sa evit problemele emotionale,ale copilariei si tot ce e legat de emotii si familie,si in plus de asta guvernatorul horoscopului luna,a fost cam afectata in ultimul timp si acum ceva timp a fost combusta ceea ce da probleme foarte mari cu emotiile,cu familia,cu intalnirile si un spirit prea atasabil si ar mai putea da si un spirit usor racit,acel spirit de maternitate de consolare,eliminat de calea combusta,si mai ales ca luna este peregrina este si mai accentuat acest spirit plus ca,nu se putea mai rau deoarece luna este si VOC(void of course) actiuni esuate,totul este legat de esesc....plus ca acum luna este in capricorn in semnul de exil da,multa responsabilitate si multa grija si rabdare in probleme emotionale intr-un spirit consolativ,si mai arata si ca trebuie sa ai o anumita responsabilitate in emotii atunci cand consolezi pe cineva si multa grija....siii eu ma exprim putin mai greu din cauza ca mercur are si opozitie cu uranus,probleme in comunicare si in gandire,probleme in gandirea moderna.....si ma cam face sa uit totul repede daca incep o idee...si ma face sa ma impart in 2 si sa nu reusesc nici una.....cu toate ca ma exprim greu inteleg foarte multe chestii,si pana si unii prieteni si oameni ca:esti ganditorul lumii sau ceva de genul :)),nu a zis-o in gluma si chiar asa si este;traiesc intr-un mod complet complicat cu chestii complicate moderne si o actiune rapida,o viata rapida dar si multa gandire si exprimare grea....cu toate ca....in gandul meu chiar daca unii nu cred ceea ce voi zice.... "inteleg toate lucrurile si moderne si complicate foarte repede mai ales la astrologie si informatica programare si tot.... dar imi e greu sa leg niste teorii reale fiindca ca AM NEVOIE DE INFORMATII SUPLIMENTARE DESPRE CEEA CE CAUT SI STUDIEZ si dupa sa stau sa leg totul intre ele ca intr-un tetris :) nu stiu...poate ca o sa para ca o sa fiu prea laudaros dar uneori cred ca am o minte geniala si prea creativa si inventiva,pot descoperii tot cu timp si informatii....si cred ca de asta mi-a fost data si viata asta singur....si trist dar cu o minte geniala si o tehnica si initiativa in orice moment si diamism....dar nu le pot avea pe toate in viata,ma multumesc cu creierul pe care il am :) chiar daca o sa fiu singur mereu..... si suparat :P :( CEEA CE O SA ITI ZIC ESTE CA EU CRED CA ASTA POATE FII ULTIMA MEA REINCARNARE SI DE ASTA MI-AU FOST DATE ATATEA CALITATI DAR DRAGOSTEA LIPSA!!! :( SE POATE SA FII ELIMINAT MULTE DATORII KARMICE IN REINCARNARILE ANTERIOARE.....SI ACUM MAI AM DECAT 3 DATORII KARMICE....FIINDCA AM DOAR URANUS,NEPTUN,PLUTO Rx SI ATENTIE,NODUL NORD NU ARE MERS RETROGRAD CEEA CE MA MIRA EXTREM DE MULT SI NICI NODUL SUD SI ASTA AR INSEMNA CA ASTA AR FII ULTIMA MEA REINCARNARE FIINDCA NODUL NORD RETROGRAD INSEAMNA O MISIUNE NEINDEPLINITA INSEAMNA O DATORIE KARMICA NEINDEPLINITA IN VIITOR IAR NODUL SUD INSEAMNA O DATORIE KARMICA NEINDEPLINITA IN TRECUT.SI ASTA MA DUCE CU GANDUL CA AM GOLIT DATORIILE KARMICE IN TRECUT DAR SI IN VIITOR LE VOI GOLII....SI TOTUL ESTE ATAT DE LOGIC DACA STAI SA LEGI TOTUL INTR-UN PUNCT.....DEOBICEI OAMENII GEN EU NU AU TRAIT MULT....ADICA OAMENII ASTIA GENIALI,DIFERITI POETI SI OAMENI DE STIINTA INFORMATICIENI SI ASTROLOGI AU FOST MENITI SA AIBA O VIATA PUTIN TRISTA SAU PLINA DE PROBLEME PENTRU A FII ASA....SI EU CRED CA AM UN INTELECT FOARTE MARE SI POVESTEA MEA SE POTRIVESTE CU MULTI ACTORI SAU DIFERITI OAMENI IMPORTANTI CARE AU MURIT....SI VREAU SA ITI MAI ZIC CA AM UN ASPECT FOARTE INTERESANT:marte trigon nodul nord ceea ce inseamna ca pot descoperii ceea ce ma va astepta in viitor si ca pot descoperii "viitorul" asta mi se pare un aspect extrem de interesant.....mai am multe cu nodul nord dar nu vreau sa le mentionez chiar pe toate....PLUS CA DE CE ZIC CA SUNT SINGUR ? PLANETA VENUS,PROST ASPECTATA SI DEMNITATA CEEA CE INSEAMNA LIPSA IUBIRII DE VIATA,SI IN CAREU CU MARELE BENEFIC CEEA CE INSEAMNA GHINION LA FETE MULT SI IN RELATII secret.gif SI IN PLUS ALTE ELEMENTE RELE,NU AM HYLEG SI TRAIESC FARA HYLEG :o DECI AR FII CAM IMPOSIBIL SA TRAIESTI FARA HYLEG.....AM HARTA DE TIP DIFERENTIA 3 CEEA CE INSEAMNA CA TRAIESC PANA LA 12 ANI SI AM 15,SI INTRADEVAR AM AVUT MULTE PROBLEME,IN AL 2 RAND AM FACUT UN STUDIU APROFUNDAT DESPRE MINE,SI AM AFLAT LA NUMEROLOGIE,O PRACTIC SI AM AFLAT CA NU EXISTA NUMARUL DESTINULUI SI NICI LINIA,INCA O DATA SE DOVEDESTE CA POATE FII ULTIMA REINCARNARE,ADICA FARA LINIA DESTINULUI,AR INSEMNA O MISIUNE INDEPLINITA SI SARCINI KARMICE INDEPLINITE,FARA A MAI AVEA UN ROST IN VIATA FARA DESTIN.....pleasantry.gif APROPO AS VREA MULT DE TOT SA IMI RASPUNZI LA O INTREBARE SI SA IMI SPUI TOT CUM TI SE PARE CE AM SCRIS AICI......DECI INTREBAREA MEA ESTE:AM VAZUT O DATA O MANA NORMALA PE CARE INAUNTRUL LINILOR SI PE DEGET ERAU DESENATE SIMBOLURI PLANETARE SI PE DEGETE LA FEL,SI PE UN TRICOU AL UNUI PRIETEN SCRIA The system of disorder sau ceva de genul,SI AM MAI INTALNIT MANA ASTA CU SIMBOLURI PLANETARE INTRE LINIILE PALMII SI ALE DEGETELOR DAR NU STIU CE ESTE SI MI SE PARE EXTREEEM DE INTERESANTA read.gifread.gifrussian.gif AS VREA NEAPARAT SA O STUDIEZ....TEROG AI PUTEA SA IMI SPUI CEVA DESPRE EA SAU CUM SE NUMESTE SA INCERC SA O CAUT? VREAU SA INCERC SA VAD DACA POT FACE O INTERPRETARE ASTROLOGICA IN MANA....

P.S tot scrisul mare este pentru lucruri foarte importante,scrisul mai mic este pentru lucruri importante dar nu la fel....de importante...

si mersii ca macar tu imi dai speranta ca pot reusii undeva....macar asta daca e ultima viata sa fie cea mai complicata,nu cea mai usoara! elf.gif

sa pot fii bun la ceva si sa incerc cat de cat sa ma fac cunoscut dupa moarte :) sa fiu ceva...un om care a incercat sa faca totul prin gandire,munca extrema,cai complicate si sa rezolve totul bine!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt depăşit !

Din ce ştiu astrologia europeană nu discută despre reîncarnare.Nu are instrumentele posibile să discute despre asta. Pentru tine este prea devreme să discuţi despre asta,pentru că ai o viaţă la dispoziţie pentru a face noi greşeli.

La chestia cu mîna....nu ştiu ce să spun.Chakrele sunt reprezentate pe fiecare deget de la mînă,dar mai multe nu ştiu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu va fii niciodata devreme pentru nimic! atat timp ca stii ca iti place si ca te descurci,avansezi pana apar noi noutati si nu inseamna ca nu trebuie sa nu continui,voi continua,iti jur asta! si in legatura cu reincarnarea,are si cateva legaturi mai speciale cu reincarnarea sincer sa iti spun,deoarece iti dau niste exemple,nodul nord ce este vorba de viitor iar nodul sud ce este vorba de trecut,iti dau un alt exemplu,saturn sa progreseze perfect ascendentul conjunct cu nodul sud,si in careu cu punctul norocului inseamna o soarta in trecut neindeplinita plina de responsabilitati si piedici,si marte in opozitie cu saturn,provoaca moartea,adica viata karmica se termina pentru nativ....in al 2 rand daca te intereseaza chakrele

Fii atent am urmatoarele chakre

Jupiter yin
multa energie si resurse, interes pe acest nivel, exuberanta

Uranus yang

constiinta inalta, spirituala a energiei pe acest nivel, conectare cu energii superioare

 

Swadhistana Chakra

Lună yin
receptivitate crescuta pe acest nivel, absorbi usor energii si informatii de la altii sau din natura (mediul inconjurator)

9.gifNeptun yang
folosirea spirituala a energiei pe acest nivel

Manipura Chakra

Saturn yin
resurse putine si lipsa de energie

10.gifPluton yang
potential transformator, interese oculte si folosirea energiei

Anahata Chakra

Venus yin
interese / hobby-uri / pasiuni pe acest nivel, intalniri cu persoane care iti ofera ajutor psihologic, sentimentul de a fi iubit

 

Vishuddha Chakra

Soare yin
foarte multa energie de inalta calitate pe acest nivel, atat natala cat si primita de la altii in timpul vietii

5.gifMarte yin
energie, dinamism, activitate pe acest nivel, prieteni curajosi

Ajna Chakra

Mercur yin
receptivitate mentala pe acest nivel, esti energizat usor, fascinat de informatia specifica, atat citita cat si auzita de la altii

Si atentie,daca vrei iti pot da o harta ultimei vieti :O

 

http://mihneafiran.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=125&Itemid=100

Te rog sa te uiti la articol sa iti introduci datele si sa vezi cu ochii tai un mare adevar...

Si tot ce am scris anterior e extrem de adevarat


am gasit si o poza a unei maini de genul de care ti-am spus...

uite

https://www.google.ro/search?q=hand+horoscope&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=3-udU4jfOcPkywO9kIDwCw&sqi=2&ved=0CCEQsAQ&biw=1440&bih=795#facrc=_&imgdii=_&imgrc=EyIQFTtMtfiMgM%253A%3BqyNSVmVAb7jyjM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.astrohope.pk%252Fcenterbody%252Fenglish-articles%252Fimages%252Fpalmistry.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.astrohope.pk%252Flink.php%253Fid%253Dbenefits-of-palmistry%3B225%3B225

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Le ştiu.Cum spunea şi colegul de mai înainte..e obositor.Există 9 porţi energetice care explică mai bine de ce un tip care este creat pentru a reuşi,face asta cu ajutorul-minciunii.Pentru succes?Inima ăstuia nu a citit Siddhartha:...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sorin5 daca am citit Siddhartha(WTF) nici macar nu stiu ce este si nu am idee de carti de genul.....si nu ma am bine cu,cartile :hunter: imi place si sa gasesc eu cate o explicatie pentru fiecare :P :)


Obositor topic. Nu`l pot citi.

:)) te inteleg,dar asa scriu eu in mod normal...atat scriu deobicei si pe alte siteuri....pentru mine nu e mult,e chiar prea putin si sunt extrem de acomodat cu o gramada de randuri,o data(in clasele mici) am citit o carte(cat de cat ok dar cam plictisitoare) si am citit intr-o ora toate paginile,respectiv 120 pg :P deci pentru mine asta e putin...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×