Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Angajatorul nu vrea sa plateasca

Postări Recomandate

eu stiu, dar ce faci la pensie? ca nu primesti pensie daca nu muncesti si nu  platesti taxe, cum o sa de descurci la 65 de ani fara venit?

 

pe mine ma infioara gandul

Stiu ce zici, dar uite ca in Romania noastra se poate, nu ca as fi vrut. In lipsa de altceva si cand zic asta ma refer la NIMIC, nu am gasit nimic de munca, am acceptat. A zis ca face contract si apoi nu o mai facut, apoi  ai nceput sa traga de bani si in final ultimele 3 luni pauza.

 

 

Daca poti face dovada ca ai fost angajata lui - martori, hartii, il poti actiona in judecata.

 

 

Nu e chiar asa. Si da-mi voie sa iti spun ca nu angajatorul e vinovat, ci angajatul. Daca toti angajatii ar refuza munca la negru, asta ar forta angajatorul sa faca contract.

 

Ai dreptate,  daca... Si cum romanii accepta, viitorul nu suna bine :( Eu daca refuzam nu gaseam altceva. 2 ani de zile am lucrat asa, timp in care sa nu crezi ca s-a ivit ceva ca lumea. Un singur loc de munca am mai gasit intre timp, si Slava Domnului e cu contract, dar nu pot sa traiesc din salariul ala. Asa ca am mai lucrat si la "negru" cum se zice.

 

In primul rand Codul muncii santioneaza angajatorul care primeste la munca persoane fara a incheia si inregistra in REVISAL contractul de munca.

In al doilea rand, cat priveste drepturile salariale restante, in cazul de fata aveti posibilitatea de a va adresa Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca pentru recuperarea salariilor si altor drepturi la care sunteti indreptatit.

In cadrul acestui dosar trebuie sa aduceti dovezi (orice mijloc de proba) ca v-ati desfasurat activitatea la respectivul angajator si ca nu ati fost retribuit.

Dovezi peste dovezi. Ce sa dovedesc cand eu nu am avut contract, nu a fost un loc de munca public gen vanzatoare sa ma vada toata lumea, nu am semnat hartii, nimic de genul :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu, dar ce faci la pensie? ca nu primesti pensie daca nu muncesti si nu  platesti taxe, cum o sa de descurci la 65 de ani fara venit?

 

pe mine ma infioara gandul

În cazul in care nu stiai, din 2009 in România funcţionează un sistem de indemnizaţii acordate pensionarilor care au o pensie mai mică de 350 de lei pe lună. Beneficiari sunt mai mult de jumătate de milion de pensionari (544.748), efortul financiar de la bugetul de stat ridicându-se, lunar, la peste 50 de milioane de lei (peste 10 milioane de euro). La nivelul unui an, efortul bugetar trece de 125 de milioane de euro, bani primiţi de pensionari, dar pentru care nu s-au plătit contribuţii sociale. Acest sistem a fost instituit ca mă sură de protecţie socială, complementară sistemului public de pensii. Mai clar, aceşti pensionari primesc o pensie minimă garantată de stat (al cărei nivel se stabileşte anual) care are două componente: o parte este conformă cu nivelul contribuţiei vărsate în perioada activă şi o altă parte (până la nivelul de 350 de lei) pentru care fondurile vin de la bugetul de stat, deci tot din buzunarul public. Pentru plata acestor pensii se scot lunar din bugetul asigurărilor sociale 140 de milioane de lei bani pentru care s-au plătit contribuţii.

 

Asa ca de ce ti-ai mai bate capul sa faci contract de munca din moment ce la batranete o sa primesti tot pensia minima?!

 

Daca esti angajat cu salariul minim pe economie, dupa actuala metoda de calcul al pensiei o sa primesti o pensie mai mica sau cu putin mai mare decat pensia sociala minima, in functie de stagiul de cotizare.

Editat de romania inedit

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Ro o sa se schimbe ceva cand lumea o sa inteleaga de ce exista taxe si de ce se platesc ele, daca un contabil la 8 firme nu intelege asta, ce pretentii sa am de la sturlubeata?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu scrisai care este situatia din Romania si de ce lumea nu suspina dupa contractele individuale de munca, ci se gandeste mai degraba cum sa faca un ban ca sa traiasca din munca, nu din furt sau cersetorie.

 

Ca sa-i platesti angajatului 670 de lei trebuie sa mai platesti taxe de 470 de lei la salariul ala amarat plus multe alte angarale, asa ca oamenii prefera sa apeleze mai degraba la "mica intelegere" ca sa iasa in castig.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Daca esti angajat cu salariul minim pe economie, dupa actuala metoda de calcul al pensiei o sa primesti o pensie mai mica sau cu putin mai mare decat pensia sociala minima, in functie de stagiul de cotizare.

Mda, chiar ieri am aflat despre un nene, care dupa 43 de ani d emunca, de fapt is 45, dar dupa ce i-au scazut diverse o ramas cu 43, are mai putin de 1000 de lei pensie.

In fine, ideea este ca eu nu am avut si nici nu am vreo intentie de a munci la negru, insa societatea te impinge si intr-acolo daca altceva nu gasesti de munca. Foarte trist!

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu mai pe la ora 22 azi aflai de un nene de vrea sa se angajeze la un patron de-al meu, ca are 44 de ani de munca si a iesit la pensie cu 670 de lei.

 

Eu am avut pe cineva care nu mi-a dat banii pe 15 luni de munca si trecusera 17 luni de cand mi-a dat ultimii bani, si imi datoreaza 3 000 de lei carora le-am pus cruce pentru ca a dat faliment si s-a mutat din Bucuresti dupa ce si-a vandut apartamentul.

 

Altcineva, vecin de bloc cu mine, nu mi-a dat bani de cand a infiintat firma si i-am preluat contabilitatea in august anul trecut, dar i-a iesit pana la urma pe nas pentru ca eu am renuntat la el la sfarsitul lui iulie si alt contabil i-a cerut dublu decat ceream eu pentru o luna, ca eu i-am cerut banii ca la un vecin, nu ca la altul strain, plus ca o sa-i ceara banii si din urma, ca i-am dat doar actele, nu si ce am lucrat eu, adica jurnalele de inregistrari, balantele si ce mai e.

 

Scrisai astea ca sa stii ca te inteleg de ce ai asteptat trei luni ca sa-ti primesti banii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Altcineva, vecin de bloc cu mine, nu mi-a dat bani de cand a infiintat firma si i-am preluat contabilitatea in august anul trecut, dar i-a iesit pana la urma pe nas pentru ca eu am renuntat la el la sfarsitul lui iulie si alt contabil i-a cerut dublu decat ceream eu pentru o luna, ca eu i-am cerut banii ca la un vecin, nu ca la altul strain, plus ca o sa-i ceara banii si din urma, ca i-am dat doar actele, nu si ce am lucrat eu, adica jurnalele de inregistrari, balantele si ce mai e.

 

Daca aveai contract, de ce nu i-ai dat omului actele? Daca nu`ti onoreaza contractul, il poti actiona in instanta. De ce sa ii opresti actele? Sper sa fie destept si sa iti tranteasca o plangere!

 

Ai facut si tu una romaneasca, ca tot merge pe la noi...

Eu mai pe la ora 22 azi aflai de un nene de vrea sa se angajeze la un patron de-al meu, ca are 44 de ani de munca si a iesit la pensie cu 670 de lei.

 

 

Si daca nu avea anii aia de munca, ce lua? Sa-ti spun in privat ce lua? 

La asta se referea Ampera, la anii adunati pe cartea de munca, nu la cat de mare e pensia.

 

Eu am avut pe cineva care nu mi-a dat banii pe 15 luni de munca si trecusera 17 luni de cand mi-a dat ultimii bani, si imi datoreaza 3 000 de lei carora le-am pus cruce pentru ca a dat faliment si s-a mutat din Bucuresti dupa ce si-a vandut apartamentul.

 

 

Faci asta cand treaba e la mica intelegere, si cand nu platesti taxe pe ce incasezi. Altfel,nu ai niciun motiv sa astepti atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca aveai contract, de ce nu i-ai dat omului actele? Daca nu`ti onoreaza contractul, il poti actiona in instanta. De ce sa ii opresti actele? Sper sa fie destept si sa iti tranteasca o plangere!

 

Ai facut si tu una romaneasca, ca tot merge pe la noi...

 

Si daca nu avea anii aia de munca, ce lua? Sa-ti spun in privat ce lua? 

La asta se referea Ampera, la anii adunati pe cartea de munca, nu la cat de mare e pensia.

 

 

Faci asta cand treaba e la mica intelegere, si cand nu platesti taxe pe ce incasezi. Altfel,nu ai niciun motiv sa astepti atat.

Pai i-am dat actele lui (absolut toate actele, n-am oprit nimic pentru ca nu fac chestii de genul asta), dar nu i-am dat datele bagate de mine in calculator, jurnalele de vanzari, cumparari, balantele, bilantul, declaratiile fiscale si ce i-am mai muncit eu, pentru ca daca i le dadeam era ca si cand i-as fi dat 350 sau 500 de lei cadou. Il actionam degeaba in instanta, pentru ca jigodia e tot jigodie si nu recuperam nimica, imi faceam doar o reputatie proasta.

 

Pai ideea era ca a muncit omul 44 de ani degeaba si a platit taxe de s-a spetit ca sa aiba o pensie de mizerie, asa ca de aia prefera oamenii mica intelegere, ca altfel nu s-ar descurca.

 

Asta care nu mi-a dat banii pe 15 luni a intrat in insolventa si si-a vandut apartamentul, iar eu aveam contract si cu toate astea nimic nu as mai fi recuperat. :(

 

Este posibil ca angajatorul sa nu vrea sa plateasca si pentru ca la randul lui nu si-a primit banii, dar si pentru ca e tepar de meserie si poti sa ai o mie de contracte ca le ai degeaba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In Ro o sa se schimbe ceva cand lumea o sa inteleaga de ce exista taxe si de ce se platesc ele, daca un contabil la 8 firme nu intelege asta, ce pretentii sa am de la sturlubeata?

Chestia cu munca la negru si platitul taxelor este ceva relativ. Situatia nu este atat de simpla, sunt cazuri si cazuri.

 

Lumea intelege pentru ce se platesc taxe, insa cand vad atata nedreptate sociala, oamenii se revolta si asta este modul lor de a se opune.

Ca, ulterior, la batranete, vor fi saraci sau fara pensie, asta conteaza mai putin.Toti cred ca nu o mai apuca vremea aia.

 

Apoi, sunt si alte persoane care sunt pacalite de catre angajatori. Muncesc, si nu stiu ca acel contract de munca trebuie semnat imediat, si sunt dusi cu vorba. Apoi se trezesc ca sunt dati afara.

 

Sau, mai rau, au si contract de munca, deci presteaza legal, sunt platiti, dar angajatorul nu plateste taxele la stat.

Si uite asa se trezesc ei la batranete ca, nu au platite sumele ce reprezinta contributia sociala, si ciu-ciu pensie.

 

Dovezi peste dovezi. Ce sa dovedesc cand eu nu am avut contract, nu a fost un loc de munca public gen vanzatoare sa ma vada toata lumea, nu am semnat hartii, nimic de genul smile.png

Nu trebuie neaparat contractul. Este de ajuns orice dovada care poate arata ca ai avut o relatie de munca cu acel angajator.

Pentru ca in dreptul muncii, este in sarcina angajatorului sa dovedeasca contrariul, nu al tau.

Nu tu trebuie sa dovedesti ca nu ai fost platita, ci el trebuie sa dovedeasca ca ai fost retribuita.

Asta care nu mi-a dat banii pe 15 luni a intrat in insolventa si si-a vandut apartamentul, iar eu aveam contract si cu toate astea nimic nu as mai fi recuperat. sad.png

 

Este posibil ca angajatorul sa nu vrea sa plateasca si pentru ca la randul lui nu si-a primit banii, dar si pentru ca e tepar de meserie si poti sa ai o mie de contracte ca le ai degeaba.

Si ce legatura au taxele la stat cu faptul ca angajatorul nu si-a primit nu stiu ce bani de la alti ? Niciuna!

Iar tu, ca ai stat 15 luni fara sa ceri banii, nu e vina lui. Ti-a placut sa faci munca voluntara! :D

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×