Sari la conținut
Forum Roportal
samsara

Angajatorul nu vrea sa plateasca

Postări Recomandate

Problema este de fapt ca acest angajator este "angajator" si nu a avut binevointa de a-mi face carte de munca. A zis ca face, ca drege, a trecut vremea, acum e criza in firma si de 3 luni nu vrea sa mai plateasca. Azi m-am certat cu "seful" si vreau sa-l dau in gat la ITM. Problema este ca nu stiu ce sa fac. Se dau amenzi si pentru "angajatii" fara carte de munca. Ce poate face ITM-ul? Vreau sa-l jupoaie, ca sunt nervoasa :)) si-mi vreau banii si apoi sa faca bors.

Concret, am nevoie de sfaturi pertinente, ale celor aflati in situatia ca mine, a celor care lucreaza la ITM, la resurse umane, care stiu si s-au lovit de asa ceva. Ce sanse am de castig? Sau ce sanse am sa iau amenda?

O idee, ceva, ce trebuie sa fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai sanse mari sa castigi. Mergi si "da-l in gat" :)))

Tu nu vei fi amendata.

Cat despre retributia ta restanta, nu stiu ce sa zic. Asta in sensul ca, sa iti cam iei gandul de la ea.

 

Sa stii ca sunt amenzi destul de mari pentru angajare fara forme legale. Dar, ai grija sa mentionezi chiar intr-o maniera obsesiva ca...tu ai insistat in nenumarate randuri sa ti se incheie un contract de munca, si ai fost dusa cu vorba!

Ulterior cand ai vazut ca nu se doreste asa ceva, ai sistat colaborarea.

 

Asta ca sa nu le dai motive celor de la ITM, si nici angajatorului sa spuna ca forma actuala a fost convenita de comun acord.

 

Bafta, Guerlain! ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mmm, mda, am tot auzit fel si fel de poveti. Ca ar fi si amenzi mari pt angajat cu ghilimele de rigoare. Unii zic cum demonstrez eu ca am lucrat la firma cutare si ca nu am eu chef sa-i fac rau si de fapt mint?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa iti raspund si eu, in limita priceperii, dar am fost nedumerita de faptul ca pui intre ghilimele angajatul si angajatorul.

Adica, nu inteleg ce relatia ai avut cu angajatorul.. colaborai... prestai.. ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Erau ghilimele pentru ca fiind fara contract de munca atata timp nu pot sa-l numesc angajator si nici eu angajata :)

Oricum, din cate realizez, banii nu-i pot recupera daca el nu vrea sa-i dea, pot doar sa trimit controale peste el, amenzi, din astea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intreb si eu ceva, de curiozitate doar, ce faceti la pensie daca acceptati acum sa lucrati la negru?

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera e mai complicat de atat :) Stii si tu, viata in Romania und enu s erespecta vreo lege sau ceva de genul.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu stiu, dar ce faci la pensie? ca nu primesti pensie daca nu muncesti si nu platesti taxe, cum o sa de descurci la 65 de ani fara venit?

 

pe mine ma infioara gandul

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Erau ghilimele pentru ca fiind fara contract de munca atata timp nu pot sa-l numesc angajator si nici eu angajata smile.png

Oricum, din cate realizez, banii nu-i pot recupera daca el nu vrea sa-i dea, pot doar sa trimit controale peste el, amenzi, din astea.

 

Daca poti face dovada ca ai fost angajata lui - martori, hartii, il poti actiona in judecata.

 

Ampera e mai complicat de atat smile.png Stii si tu, viata in Romania unde nu se respecta vreo lege sau ceva de genul.

 

Nu e chiar asa. Si da-mi voie sa iti spun ca nu angajatorul e vinovat, ci angajatul. Daca toti angajatii ar refuza munca la negru, asta ar forta angajatorul sa faca contract.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In primul rand Codul muncii santioneaza angajatorul care primeste la munca persoane fara a incheia si inregistra in REVISAL contractul de munca.

In al doilea rand, cat priveste drepturile salariale restante, in cazul de fata aveti posibilitatea de a va adresa Tribunalului in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca pentru recuperarea salariilor si altor drepturi la care sunteti indreptatit.

In cadrul acestui dosar trebuie sa aduceti dovezi (orice mijloc de proba) ca v-ati desfasurat activitatea la respectivul angajator si ca nu ati fost retribuit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×