Sari la conținut
Forum Roportal
tadayo

Cele mai scarboase mancaruri din lume

Postări Recomandate

am incercat.... din cele subtiri, din cutiile de vopsea, ca alea de menaj sunt prea groase si ma enerveaza.... dar trece prin ele de multe ori si la sfarsit e ca si cum nu le-ai fi avut

Editat de *tania*
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo au si arabii o specialitate din cap de miel, ca prin Romania, un fel de supa scarboasa. Numai cand o vedeam mi se facea rau. Se cheama pacha.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu folosesc capul doar in borsul de miel, alaturi de alte bucati cu oase, preparat altfel n-am avut ocazia sa vad

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfff, da' ce-au urzicile? sunt asa de buneeee.... si mai ales, sanatoase

acu, vreo 2 saptamani am mancat si eu... imi burdusesc congelatorul cu ele cand apar, sa am si mai tarziu, in timpul anului

 

eu as fi adus zilnic ostentativ cate o bucata la birou, numai asa, sa le iasa pe nas biggrin2.gif

Daaaa, eu le ador. Si gustul si mirosul sunt bestiale, dupa umila mea parere (eu mi-as baga nasul in ele laugh.png) Nu stiu daca e valabila chestia aia ca esti atras de mancarurile care iti ofera ce tie iti lipseste din organism, dar eu as manca urzici non-stop. Primavara, cand sunt crude, chiar daca ma pisca un picut la limba, eu fac din ele salata cu putin ulei si usturoi. Langa orice mancare mie mi se pare ca o asemenea salata e delicioasa.

Placinta la care am facur referire continea si ea usturoi. Si se prepara din urzici neoparite, pur si simplu tocate, amestecate cu ulei si usturoi, iar asta le pastreaza mirosul, chiar daca apoi sunt copate in cuptor in aluat, miros ce unii zic ca e oarecum asemanator cu cel de peste. Iar in asociatie cu usturoiul... cica rezulta o puturosenie.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu cat e mai imputita branza, cu atat imi Place mai mult. deja balesc cu gandul la branza, nam nam.

 

urzici rulz! gasesc oriunde pe camp la tara :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura branza puturoasa care imi place e Assiago dar si aia o folosesc doar la gatit. Piept de pui la cuptor umplut cu Assiago spre exemplu, sau pe pizza.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cu cat e mai imputita branza, cu atat imi Place mai mult. deja balesc cu gandul la branza, nam nam.

 

Gasesti in Franta pe alese, care mai de care mai puturoase si mai mucegaite :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×