Sari la conținut
Forum Roportal
tadayo

Cele mai scarboase mancaruri din lume

Postări Recomandate

"Rakfisk

 

Este o delicatesa norvegiana la care se foloseste pastrava sau alt timp de peste, sunt dati cu sare, apoi lasati la fermentat pentru 2 sau 3 luni, timp in care iese zeama din ei. Se clatesc cu bere sau lichior de cartofi pentru a pastra bacteriile moarte. In Norvegia se consuma anual peste 500 de tone de rakfisk.
Lutefisk
Lutefisk este un fel tradiţional norvegian, care seamănă cu un cod care a fost înecat mai multe zile într-o soluţie de leşie, până când pielea sa este suficient de caustică pentru a strica orice cuţit ar încerca să o taie.
Surstromming

Este o specialitate din nordul Suediei, din Marea Baltica. Surstromming este heringul lasat sa fermenteze luni de zile in recipiente imense, dupa care se baga in conserve si se mai pastreaza la fermentat inca un an. Pestele este bagat la fermentat proaspat, nu este pregatit nicicum inainte ci are doar capul taiat, intestinele se pastreaza. Fermenteaza asa de bine incat atunci cand deschizi conserva ai impresia ca ai desfacut capacul unei bauturi carbogazoase. Sa nu mai vorbim de miros, care poate trezi si mortii din morminte.

Cei mai multi suedezi consuma acest peste in locuri deschise, nu in locuinta, pentru ca mirosul sa se risipeasca mai usor. Si pentru ca este atat de apreciat de suedezi, mancarea puturoasa are chiar si un muzeu dedicat. Pe internet puteti gasi numeroase filmulete cu indivizi care au incercat prima data acest tip de peste. De cele mai multe ori, finalul este comun. Li se face rau.
Kiviak

Este o delicatesa din Groenlanda facuta din zburatoare denumite auk, cu tot cu pene si mate. Ele se prind dupa metoda fluturilor, cu plasa, dupa care le este rupt capul si sunt puse la fermentat in burta unei foci. Foca este mai apoi ingropata in pamant si lasata asa pret de cateva luni, dupa care proprietarul revine si-si ia bunataturile. Nici nu vrem sa ne gandim cum miroase, dar este o delicatesa consumata pe timpul ierii sau de sarbatori.
Oul centenar

 

Banuiti cum este preparatul dupa numele pe care-l poarta. Unele oua au o vechime de sute de ani sau mii de ani, iar gustul este pe masura. Se pun la pastrare oua de pui, rata sau gasca. Se face o pasta din apa, pamant, lime, cenusa si sare cu care se impacheteaza oul minune, se ruleaza apoi prin coaja de orez si se pun la pastrat.

 

Este un preparat popular in sudul Chinei si Asia de sud-est. Pasta de creveti se face din sare amestecata cu creveti fermentati care au fost uscati si ingropati. Miroase de ies toti clientii din restaurant.

 

Branza Epoisses de Bourgogne

 

Acest tip de delicatesa a fost favorita lui Napoleon, si a primit denumirea de "regina branzeturilor" de catre gastronomul Jean Anthelme Brillat-Savarin. Branza miroase atat de puternic incat a fost interzisa in transportul publci din Franta.
Narezushi

Mai este cunoscut si sub denumirea de Funazushi si reprezinta un peste sarat, fermentat, cu orez, pana la 4 ani. Necesita o pregatire aparte, iar rezultatul este spectaculos. Pentru unii.
Hongeo

Este un calcan lasat la fermentat, cu gust de amoniac sau toaleta publica. Iubitorilor de ciudatenii li se topeste in gura, mai ales cand il servesc cu orez, kimchi, burta de porc sarata si legume.
Hakarl

Este o carne de rechin fermentata. O adevarata delicatesa Islandeza cu gust de amoniac. Are un gust asemanator hongeo - calcanul cu miros de toaleta. Atunci cand rechinul sau calcanul mor, ureea se transforma in amoniac si este eliminata prin piele. De aceea preparatele au acest gust deosebit.

Nebunaticul Andrew Zimmern spune ca are un gust mai bun decat mirosul, Anthony Boudrain a declarat despre hakral ca este cel mai dizgratios preparat pe care l-a gustat vreodata, iar Gordon Ramsay nici nu a putut sa se apropie de el.
Natto

Reprezinta boabe de soia fermentate. De regula se consuma la micul dejun sau cu orez, in sushi sau cu noodles (taitei). Se adauga putin sos de soia si mustar chinezesc inainte ca boabele sa fie amestecate cu betisoarele. Desi sunt putrede si se aseamana la miros cu kimchi, pasionatii o consuma cu placere.
Branza Vieux-Boulogne

Este o delicatesa din nordul Frantei si a fost denumita drept cea mai mirositoare branza din lume de catre experti. Unul dintre motivele pentru care are mirosul puternic este faptul ca branza din lapte nefiert este tinuta in bere in timpul productiei, ceea ce provoaca rectiile cu enzimele branzei pe masura ce fermenteaza.
Branza tofu urat mirositoare
Spre deosebire de tofu simplu, care poate fi consumat de oricine fara probleme, cel urat mirositor este gustat de cei care sunt atrasi de mancaruri unice si bizare. El este comercializat pe pietele din China, Taiwan, sud-estul Asiei. Acest tofu este facut din lapte fermentat, carne, legume si uneori, fructe de mare, toate puse la saramura. Se poate intampla ca saramura sa ajunga sa miroasa urat si sa se infesteze cu viermi. Cei care au gustat au mentionat ca avea gust de gunoi sau fecale.

Mirosul si gustul poate varia de la un bucatar la altul. Marele degustator Andrew Zimmern, cel care mananca toate nebuniile culinare, nu a reusit sa inghita bucatica de tofu putrezita.
Kimchi

Kimchi etse un preparat coreean care a devenit cunoscut in intreaga lume. Se face din legume fermentate, iar de obicei se consuma la fiecare masa. Miroase de-ti desfunda nasul, insa cei pasionati sunt incantati ca pot consuma un asa preparat deosebit.

Vin din şoricei
Ce poate fi mai savuros decât un vin roşu în care ai înecat şoricei? Nimic, spun coreenii.

Vinul din şoricei este o băutură tradiţională „tonică” în China şi în Coreea şi are gust de gazolină. Şoricei mici, abia născuţi, sunt luaţi de lângă mama şoricioaică şi sunt aruncaţi, încă de vii, în vin şi lăsaţi să fermenteze, în timp ce părinţii lor zgârie disperaţi cu lăbuţele pereţii sticlei...

Balut
Vă plac ouăle de raţă? Şi filipinezilor, dar ei au găsit cea mai bună metodă de a le prepara. Filipinezii preferă oul de raţă incubat, până când puiul mai are un pic şi iese din ou, cu puful lui galben. Atunci îl iau şi îl fierb, iar fetusul este foarte crocant şi are un gust senzaţional, spun localnicii."

Intrebarile mele: de ce continua sa manance oamenii asa ceva? De ce risca sa faca botulism si sa moara, doar de dragul unor putori care-ti muta nasul in buletin?
E clar ca multe feluri de mancare oribile vin din trecut, cand oamenii nu-si permiteau sa conserveze mancarea, si o lasau la putrezit. Asa se explica mancarurile dizgratioase din Norvegia, Groenlanda sau Suedia. Dar de ce sa continui azi, in epoca frigiderelor si a curateniei, sa tii traditii stupide?
Cunoasteti si voi feluri de mancare care v-au produs repulsie? Eu imi amintesc de o pasta mucilaginoasa verde pe care mi-au pregatit-o niste amici si amice din Togo si Benin. Mi-a venit sa vomit dupa o singura inghititura.
Editat de tadayosimasahiromidorikawa
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Asa se explica mancarurile dizgratioase din Norvegia, Groenlanda sau Suedia. Dar de ce sa continui azi, in epoca frigiderelor si a curateniei, sa tii traditii stupide?

 

multi vesttici considera mancatul de intestine, creier sau ciorba de burta dizgratioase.

 

 

tu cand zici ca sunt dezgustatoare, te gandesti la cum sunt descrise sau ai gustat? am mancat peste jumatate din chestiile descrise de tine si nu mi s-au parut dezgustatoare, nimic nu s-a servit ca atare. totul este prelucrat, servit langa alte ingrediente, cu bautura aferenta, etc. conserva suedeza nu am putut sa o gust, nu m-am putut apropia de ea din cauza mirosului, true...aia mi-a pus capac.

 

de ce continua? e traditie. de ce continua romanul sa manance burta sau cap de miel? de saracie, de traditie sau de folosit totul de la animal?

 

francezii platesc bani grei sa manance melci, imi plac de mor. ce rost are sa ii mancam? doar avem KFC, right?

 

Cunoasteti si voi feluri de mancare care v-au produs repulsie?

 

 

durian, un fruct asiatic, era sa lesin si nu alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Durian.

 

Este o fructa foarte populara in Asia. Pute de-ti cade nasul jos. Unii zic ca are o aroma dulceaga, ademenitoare, altii ca mirosul seamana cu cel de ceapa putrezita, vomitat sau canalizare. Gustul insa se pare ca este bun, conform mancatorilor de durian.

 

PS: Termenul dezgustator este unul relativ. Nu cred ca exista mancare universal dezgustatoare, ci doar mancaruri care li se par unora dezgustatoare. Spre exemplu noua romanilor ne place mult piftia, ca e facuta din curcan, porc, rata, nu conteaza, dar ne place. Multi altii sunt insa extrem de dezgustati de compozitia asta gelatinoasa, cu carne si usturoi cat cuprinde. laugh.png

 

Alte chestii care pentru unii intra la alimente dezgustatoare: melcii, stridiile crude, picioare de broasca, paianjeni fripti, creier, testicule, ochi, caracatita vie, carnat din sange.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mie si carnea la borcan, aia bagata in untura mi se pare ca nu mai isi are rostul daca ma iau dupa topicul tau. doar avem frigidere, right?


Durian.

 

Este o fructa foarte populara in Asia. Pute de-ti cade nasul jos. Unii zic ca are o aroma dulceaga, ademenitoare, altii ca mirosul seamana cu cel de ceapa putrezita, vomitat sau canalizare. Gustul insa se pare ca este bun, conform mancatorilor de durian.

:rot:

 

miroase atat de misto ca e interzis sa-l desfaci in multe locuri.


mie viermii, gandacii, sobolanii, liliecii, serpii...chestii d'astea imi par absolut un mare NO NO

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii n-ar manca melci nici sa-i pici cu ceara. Si eu am ezitat mult pana mi-am facut curaj si am depasit blocajul mental si odata ce am gustat nu m-am putut opri. Facuti la cuptor cu unt si usturoi deasupra....nyam.gif

Am cumparat odata cu al meu, 1 kil de melci si am mancat pana ni s-a facut greata de la atata unt. laugh.png


 

miroase atat de misto ca e interzis sa-l desfaci in multe locuri.


mie viermii, gandacii, sobolanii, liliecii, serpii...chestii d'astea imi par absolut un mare NO NO

 

Da, am auzit si eu ca e interzis in multe locuri. N-am mirosit pana acum si sper sa nici nu am ocazia.

 

Din astea n-as manca nici eu. Trag o linie la ce sunt dispusa sa incerc.

Am fost odata cu niste prieteni la un restaurant ecuadorian si unul si-a comandat o supa. Era facuta cu niste carnati plutitori ca niste rahati intr-un lichid aproape negru. Cand am intrebat de ce e colorat asa, mi-a zis ca ca e facut cu sange. Bleah.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pfff, aveam impresia (toatal eronata, constat) ca am stomacul tare.... dupa ce-am citit topicul, nu-mi mai trebuie mancare doua zile, pe putin

 

n-am gustat nimic din chestiile descrise, dar zau ca nu-mi vine sa incerc... mananc fara probleme lucrurile de pe la noi, gen capete cu ochi cu tot, limba, creier - care imi place mult, organe de toate felurile, mai putin intestine .... din cele de la miel inteleg ca se face o supa sau ceva de genul asta, dar eu le arunc imediat ce cumpar animala .... bine, cu exceptia celor care-s umplute deja cu carnea de carnati :lol:

nu stramb din nas nici la branza roquefort si celelalte de genul asta, dar chiar asa puturoase n-am intalnit

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu mananc nimic in sange, nu mananc insecte, reptile sau moluste si mi-e sila sa le incerc; doar ca le vad nu imi provoaca scarba, dar cred ca daca as gusta sau mirosi, as vomita.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

”Am încercat cea mai scumpă cafea din lume, cea din excremente de pisică indoneziană! Poate că preferaţi să nu ştiţi toate aceste detalii, înainte de a o savura, dar tocmai pentru că boabele care au trecut prin sistemul digestiv al mamiferului sunt supuse unui proces de spălare şi dezinfectare riguros face din această cafea una exclusivistă.

Produsul exotic a intrat de curând pe piaţa din România. Dacă vreţi să faceţi o încercare şi să beţi o ceaşcă din această cafea trebuie să aveţi pregătiţi 190 de lei.” Link

 

:doh:

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu am gustat niciodata vreo mancare exotica considerata scarboasa, nici n-as face-o, eu detest si carnea de oaie, de miel sau de capra (ied), nici sa mor de foame n-as manca asa ceva, insa am mancat fazan fezandat, caracatita si scoici si mi s-au parut delicioase.

 

Ar mai fi ceva ce multora cred ca le-ar intoarce stomacul pe dos si eu am mancat cu placere in copilarie, o mancare specifica satului de unde se trage maica-mea - pe care oamenii cred ca o consumau ca sa nu arunce resturile ce le ramaneau de la mese si pt. a-si umple, totodata, burta, pt. ca e satioasa: apa fiarta in care pui branza de oaie, paine si untura. Numele ei e arzuriu. Acum nu as mai putea manca asa ceva.

Editat de Fiero
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×