Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Grădinarul iscusit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Care v-ati plantat legume sau ierburi ? Nu conteaza ca-s direct in gradina sau in ghivece pe balcon.

Primavara asta mi-am plantat patrunjel, tarhon, rozmarin, coriandru, menta, oregano, salvie, cimbru, busuioc, rosii din alea care cresc ca ciorchinele (cherry tomatoes) si ardei gras rosu din ala lung.

Cu ierburile merge bine. Sa vedem ce va fi cu legumele.

 

Acum invat cum se recolteaza ierburile ca sa nu moara plantele, sa le dea frunze noi si sa nu dea in floare ca dupa aia nu mai produce frunze. Am recoltat deja ceva busuioc ca sa fac pesto. nyam.gif

 

 

Editat de Naeema
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Bun, acu' spune si cum ai plantat ierburile, ai facut rasaduri sau direct semintele bagate in pamant? Si in ce pamant, ca io ma chinui de ani de zile cu leustean si nu-mi creste niciodata.

 

Nu sunt meseriasa inca, incat sa incep gradinaritul cu seminte. laugh.png

 

Deocamdata le am plantate in ghivece pentru ca in gradina la mine e doar gazon si plante (flori). Nu am spatiu amenajat pentru plantat legume si daca nu sapa al meu sa-mi faca loc, eu una nu pot sa scot iarba si sa-mi amenajez teren de gradinarit.

Deci, ierburile le-am cumparat deja infrunzite in ghivece din alea mici care se vad la sere, pentru replantare. Dupa aia le-am transplantat in ghivece mari.

Ca pamant am folosit un mix special pentru ierburi care se cresc in ghivece, pentru ca vine deja mixat cu ingrasamant si ce le mai trebuie plantelor ca sa creasca bine si sanatos. Se gasesc la sere si centre de gradinarit. Daca intrebi care e pamantul optimal pentru legume si ierburi la ghiveci, o sa-ti recomande aia.

O data la luna presar deasupra pamantului in ghiveci un ingrasamant pe baza de alge marine. Face minuni.

De udat le ud ori dimineata pe racoare, ori seara.

 

Vezi cand plantezi ierburi (nu conteaza unde) sa le grupezi conform cerintelor de apa, pentru ca unora precum la menta spre exemplu, trebuie de multa apa mereu, dar la tarhon si rozmarin nu. Menta e bine sa o tii undeva separat de celelalte plante pentru ca e foarte invaziva si creste ca buruiana. Nu mai scapi de ea si soarbe toata apa celorlalte.

 

Planteaza-le undeva unde stii ca primesc cel putin 5 ore de soare din plin. Majoritatea ierburilor au nevoie de asta, insa nu toate. Deci atentie la cerintele individuale. Pamantul trebuie sa fie tinut mereu putin umed, nu uscat sau ud leoarca.

 

De recoltat vorbim mai incolo. smile.png

 

Si acum instructiuni pentru leustean:

 

- pamant care sa mentina bine umezeala, sa retina apa, nu care se usuca repede.

- in climate mai reci, plantarea se face undeva unde e soare din plin toata ziua.

- in climate unde verile sunt fierbinti si uscate, plantarea se face undeva unde sa aiba umbra partial.

- le trebuie spatiu, deci se planteaza la intervale de minim 60 cm jur imprejur ca cresc tufe mari. Ii trebuie cam 3 ani sa se maturizeze dar cand e matura e enorma. Ii trebuie cel putin 90 cm de spatiu jur imprejur la fiecare tufa. Ajunge la inaltime de cam 150 cm.

- recolteaza mereu ca sa nu ajunga planta sa dea in floare. Daca totusi apar flori, rupe-le, altfel nu-ti mai da frunze planta.

- cerintele de apa sunt normale. Nici prea mult nici prea putin, atat incat pamantul sa fie umed.

 

Bafta !

 

PS: Nu te complica cu seminte. Cumpara arbusti sau tufe mici deja crescute si replanteraza-le.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De-acum ai nevoie si de-un tractor. Si cum orice tractorist are maieu in dotare...Si cum in tractor e cald si trebuie sa torni apa pe maieu, sa te racoresti...sa pui poze. Cu legume.

Rosiile cherry stii sa le copilesti? Stii diferenta dintre hibrizi si soi? F0, F1?

 

Eu am cultivat pui de gaina anul trecut, dar n-a iesit nimic.

Oare nu trebuia sa ii bag cu capul in pamant?

Ai pus oua, sau direct puii? Ca daca ai pus direct puii trebuia sa nu-i ingropi foarte adanc, fiindca ei rasar repede si raman fara apa la suprafata, cand da soarele.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Rosiile cherry stii sa le copilesti? Stii diferenta dintre hibrizi si soi? F0, F1?

 

Nu stiu io de astea. laugh.png Serios. Dar as vrea sa invat. Daca ai sfaturi si intelepciune gradinareasca de impartasit, baga-te pe felie aici. Sunt ochi si urechi.

 

 

De-acum ai nevoie si de-un tractor. Si cum orice tractorist are maieu in dotare...Si cum in tractor e cald si trebuie sa torni apa pe maieu, sa te racoresti...sa pui poze. Cu legume.

 

 

Da, da cu legume...ce vrajeala ai... rotflmao.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hibrizii nu se inmultesc, ca nu sunt productivi. Adica nu pastrezi samanta, ci o cumperi de la cei care hibridizeaza. Soiurile se perpetueaza, dar nu-s la fel de productive.

F0= crestere determinata. Adica creste cat ii sta in fire.

F1=crestere nedeterminata. Aici trebuie sa faci copilire. Tai toti copilii (nu copiii) si lasi doar ramurile principale.Adica acele ramuri care dau direct din tulpina, nu cele care se ramifica de la imbinare.

Poate am vreme maine sa-ti pun niste poze.

Pe plicul cu seminte ar trebui mentionat ce specie de rosii ai. Cherry, in general sunt F1, adica trebuie copilite. Si carnite : ). Da, asta-i alta operatiune.

M-a pasionat candva gradinaritul, dar sunt prea "nervos" sa am rabdare.

Succes.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu ma gandeam sa plantez niste foci sau ursi polari, altceva nu prinde. tot e import.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×