Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Grădinarul iscusit

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

deci, cu topicul asta poate incep sa ma motivez si eu :d

 

acum vreo luna-doua ma cuprinsese un avant temerar sa desfiintez plantele din bucatarie si in locul lor sa pun ceva productiv si util.... si anume ierburi aromate

asa ca m-am dotat cu seminte, dar am ramas la stadiul de proiect, inca nu m-am apucat de ele.... asta pentru ca ma entuziasmez usor, da'mi trece repede

sper sa iau exemplu pozitiv de la voi si de la pozele Naemeei si sa purced voiniceste la treaba rolleyes.gif

Editat de *tania*
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca si in casa tot iti creste ceva daca pui. Nu pui din aia de-a plantat Aseneth...laugh.png

la mine nici florile de plastic nu rezista, deci mai bine cumpar ierburi de la magazin. nu am 'degete verzi' cum zic astia p'aici, insa bafta voua!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Daca semintele sunt mai vechi de 1 an, e mai greu sa germineze planta sau imposibil uneori.

2. Depinde de temperaturile de afara. Ziua ii trebuie minim 22-23 de grade si soare din plin.

3. Pamantul in care se planteaza trebuie sa fie bogat in nutriente.

4. Plantarea se incepe in ghivece in casa la caldura. Musai sa aiba caldura.

5. Pamantul se tine mereu umed.

6. Germinarea dureaza de la 5 la 14 zile.

7. Cand a dat planta din seminte, se replanteaza afara in gradina. Sau se poate mentine in ghivece mai mari, dar afara la caldura si soare.

Editat de Naeema
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand creste rasadul de capsuni sunt curioasa cum arata. 

Arata ca o gradina pentru papusi.

Deci haios.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Timp de gradinarit nu prea am. Teren este, cam 1500mp. In urma cu doi ani am pus ridichii, ceapa, morcovi si patrunjel. Doar ca am doi caini care colinda prin toata curtea, si mi-au calcat toata munca in picioare. Anul trecut am reusit sa separ o bucata de teren imprejurul casei (adica sa o feresc de intratul  cainilor) si am pus rasaduri de rosii. Am facut o recolta bunicica, fiind plantate tarziu am pus si gogonele la murat. Anul asta nu am apucat decat sa mut vreo 5 pomi, ca ii plantase socru-meu din 2 in 2 metri, in ideea ca poate nu se prind toti. Si s-au prins.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Langa casa nu pot sa plantez nimic ca pisicii umbla peste tot, nu fac mizerie doar se culca peste plante si nu pot sa ma cert cu eica nu m-ar intelege. Inainte aveam rosii de toate soiurile, ardei iute si gras, castraveti, nu inghetau nici in lunile de iarna,

cresteau mereu mai mari. Aveam si verdeturi, cartofi, ceapa verde, floarea soarelui, fasole verde, spanac.

Acum doar flori care sint aici de multi ani ca sint foarte maturi deja si cativa pomi fructiferi ca s-au mai distrus cu timpul si

din ei, erau foarte batrini grapefruitii, peste 100 de ani. Termitele le-a gaurit trunchiul mai rau decat cascavalul Emmental.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×