Sari la conținut
Forum Roportal
Lorena21

M-am despartit de prietenul meu. Dar sufera enorm dupa mine. Ce pot face? Imi este foarte mila de el. E un baiat bun

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu si prietenul meu am fost impreuna aproape un an jumate. De la un timp am simtit ca nu mai merge relatia, si ca nu mai simt multe pentru el.

 

Din acest motiv vrei sa te desparti de el, nu pt ca tu vei pleca departe.

Daca esti onesta,trebuie sa ii spui ca nu mai ai sentimente pt el, dar si de ce. Chiar daca motivul este un alt baiat.

Restul... e bla bla.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dar de ce inainte sa inchizi relatia trebuie sa stai rece 2-3 luni?

Pentru a=l lasa sa constientizeze si el ca nu merge. Nu putea sa fie totul bine si frumos, cand dintr-o data : PA !

bine ,

acum cat s-o lungim cu intepaturile astea !!!

pai ce sa facem cand ai o minte de 19 ani !!!

pe bune acum , ia sa va aud eu pe voi cum erati la 19 ani !?

 

cred ca am facut cam toti ceva asemanator , asa e la acea varsta , oricum greseala este la amandoi :

ea e mai libertina si mai bine echilibrata psihologic , iar el ce sa-i facam saracu ?( asta din ce spune ea cam asa reiese) e si el un pusti care o fi vazut femeie prea tarziu si crede ca s-a indragostit .

chestiile astea sunt mai periculoase la baieti decat la fete la acea varsta , dar eu zic ca pana se va insura va trece .

 

acum un sfat pentru el Lorena si te-as ruga sa-i transmiti : ( bine , e utopie ce-ti cer eu acum , ca nu o sa-i zici , sau cine stie)

niciodata un barbat nu trebuie sa alerge dupa femei ca oricum ele vin singure , nu trebuie sa fi decat tu insuti .

Da, e "pusti", si e si mai mic cu un an ca mine... Inca un motiv pentru care cred ca ne potrivim, nu neaparat varsta e un impediment, ci modul foarte diferit de gandire, si gradul lui scazut de maturitate in foarte multe cazuri. Uneori ma simt ca o mama :))

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi amintesc de mine, cand m-am despartit de fostul as fi facut totul sa fiu in preajma lui. Nu voiam o relatie, ci m-as fi multumit sa-mi ramana doar prieten, chiar daca despartirea a fost urata si mi-a dat papucii exact cand imi era mai rau. Voiam sa ma ia in brate si atat. Ar fi fost mult mai rau pentru mine sa fi continuat cu o prietenie. E groaznic sa fii dependent de prezenta unui om si sa-ti gasesti refugiul in clipele petrecute cu el. Asa este si acest baiat cu care ai fost tu. Spune-i pur si simplu, explica-i ca e mai rau pentru el sa continuati.

  • Like 1
  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu si prietenul meu am fost impreuna aproape un an jumate. De la un timp am simtit ca nu mai merge relatia, si ca nu mai simt multe pentru el. Am inceput sa fiu mai rece, sa se obisnuiasca cu ideea. Oricum practic, drumurile noastre in viata se cam despart (eu o sa plec la facultate de la toamna, destul de departe, iar el nu).

Cand m-am despartit de el a inceput sa planga, a plans si a doua zi si m-a rugat macar in vara aceasta sa mai stau cu el (pana voi pleca). Eu ce pot face? Sa ma mai intalnesc cu el? O sa-i faca rau sau bine? Sa ma mai culc cu el?

Mie nu imi pare rau dupa relatie, practic noi 2 nu avem multe in comun, si nu prea il mai iubesc, dar as vrea sa-l fac sa nu mai sufere pentru ca e baiat bun si merita tot respectul. Ce pot face? Cum sa procedez sa fie mai bine pentru el? A spus ca nu poate trai fara mine.

Cred ca jocul de-a "recele" e mult mai crud decat a te desparti pur si simplu , tu i-ai irosit saracului baiat 2-3 luni din viata si o sa continui sa i le irosesti daca mai continui sa-l "chinui". El daca sufere o sa sufere si acum , o sa sufere si dupa , si daca mai faci si sex de mila , o sa-ti auzi mai tarziu " ah curva aia....".. Parerea mea e explica-i frumos motivul , pentru ca fara motiv e urat sa te desparti ( ADEVARATUL motiv ) si incheie relatia. Mai mult rau ii face legatura dintre voi , decat bine. Bafta.

Editat de DoarCineva
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce pot face? Cum sa procedez sa fie mai bine pentru el? A spus ca nu poate trai fara mine.

 

 

E normal sa o spuna, pentru ca sufera. De trait va trai foarte bine si fara tine. Si peste un timp isi va da seama ca e mai bine asa, decat sa fi avut o relatie care s-ar fi transformat intr-o minciuna. 

Spune-i ca nu il meriti, ca e prea bun pentru tine. 

 

 

Chestia asta mi se pare cea mai mare tampenie care poate fi spusa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×