Sari la conținut
Forum Roportal
Redondo

Elev rom

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E al 4-lea incepand din stanga http://www.philosophy-olympiad.org/ Dati click pe text ca sa cititi lucrarile lor.

au avut de comentat citatele:

Knowledge is true belief based on argument -- Plato

Is justified true belief knowledge ? Edmund Gettier

 

 

stirea pe yahoo https://ro.stiri.yahoo.com/e-posibil-%C3%AEn-rom%C3%A2nia-medialiat-cu-aur-interna%C5%A3ional-182335469.html mi se pare incredibil cat de bine gandeste pt varsta lui.

 

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am intrebat ce crede el despre constiinta. Si raspunsul lui a fost... hmmm... inca incerc sa inteleg ce anume a raspuns.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am intrebat ce crede el despre constiinta. Si raspunsul lui a fost... hmmm... inca incerc sa inteleg ce anume a raspuns.

Eh, poi dacă nu ştim noi care, vorba aia, suntm căutători de prima mână biggrin.png, el de unde să ştie la o vârstă fragedă? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un rezultat excelent, şi având în vedere şi menţiunile luate în ultimii trei ani, aşteptat. Se observă, la aproape toate tezele din cei trei ani, o orientare puternică spre filosofia analitică, la unele - lituanianul din 2014 spre pragmatism.

L-am intrebat ce crede el despre constiinta. Si raspunsul lui a fost... hmmm... inca incerc sa inteleg ce anume a raspuns.

Este de înţeles că un elev de liceu nu poate stăpâni toate ramurile filosofiei. Din câte am înţeles, participanţii au avut de ales textul de comentat din diferite domenii. Românul şi finlandeza au ales epistemologia. De aici vor putea, în viitor, să îşi extindă cunoştinţele.

Pentru tine, mai mult interes ar putea să prezinte tezele medaliate cu aur din 2012, mai ales cea a lituanianului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera, deschide linkul pus in primul post


Românul şi finlandeza au ales epistemologia.

mi se pare mult mai bun eseul lui decat al finlandezei. a structurat, argumentat mult mai bine, a avut mai multe exemple

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mi se pare mult mai bun eseul lui decat al finlandezei. a structurat, argumentat mult mai bine, a avut mai multe exemple

La concursuri nu contează doar să fii bun, ci şi să te încadrezi în cerinţele baremului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera, ce parere ai despre subiectul dezbatut mai sus: "Cunoasterea este parerea adevarata bazata pe argumente"?

Tu cum vezi lucrurile? Cum ajungi la convingeri evaluand argumentele tale si ale celorlalti?

 

Eu cred ca ar fi nuantat sa vorbim mai degraba despre "parere rationala", caci notiunea de "adevar" poate fi interpretata subiectiv de fiecare, in functie de cadrul sau de referinta si formare.

Editat de Tlahuizcalpantecuhtliyaotl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×