Sari la conținut
Forum Roportal
mihaiandrei91

Cumparare propietate pe care se afla un imobil fara autorizatie de constructie

Postări Recomandate

Buna ziua.Am cumparat in urma unei executari silite o proprietate formata din teren de 1500m pe care se afla o constructie:
-Cladire de tip P+M.

De asemenea pe aceasta propietate se mai afla o Cladire de tip P=>insa nu dispune de autorizatie de constructie si nu este intabulata...,nu este inscrisa in cartea funciara.,Aceasta cladire a fost construita de vechiul propietar in 2003 si nu a fost declarata deloc.

IN momentul de fata acest imobil se afla pe propietatea mea.
Intrebare:Cum pot intra in legalitate cu cea de-a 2 cladire?Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a obtine autorizatia de constructie si a inscrie-o la Taxe si Impozite la primarie pentru a intra in legalitate!
Multumesc!

Proprietatea se afla in Cluj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Platesti amenzile impuse de lege, platesti impozitele retroactiv pe anii in care nu a fost declarata constructia, iti declari la Fisc disponibilitatea totala pentru a plati impozite de acum inainte, faci cerere la Cartea Funciara si dai mita la Primarie.

Editat de tadayosimasahiromidorikawa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deasemenea Propietatea pe care am cumparat-o prin executare silita figureaza cu datorii de peste 500 milioane la primarie(impozit cladiri) cu care a ramas restant vechiul proprietar.Sunt obligat sa sa le platesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, plus penalitatile adiacente.


O scrisoare cu scuze adresata Fiscului insa ar imblanzi "cea mai rece fiara", statul dupa expresia lui Nietzsche, si ai putea obtine o reesalonare a datoriei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Datoriile unui bun imobil se transfera noului proprietar, nu sunt exonerate prin actul de vanzare-cumparare. Ca nou proprietar ai preluat toate datoriile terenului si constructiilor aferente. Fostul proprietar a dorit sa scape de probleme, iar ele nu pot fi degrevate de catre noul proprietar. Conform Codului Fiscal cu normele metodologice de aplicare, proprietarul este cel raspunzator in fata legii pentru toate indatoririle fiscale atribuite proprietatilor sale. Singura solutie este plata la zi, care poate da o reducere de 10% in anumite situatii. Daca tu erai chinez si te-ai fi trezit in aceasta situatie in China, riscai executia publica pe un stadion, pentru ca sa se dea un semnal de alarma clar potentialilor datornici la Fiscul Chinez. Asa se intampla cand nu cercetezi toate clauzele unui contract de vanzare-cumparare in fata notarului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Conform contractului de vanzare pe care l-am semnat:"Imobilul este dobandit de cumparator liber de orice sarcini ori masuri asiguratorii,in baza art.53 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei,solicitand radierea din oficiu a oricaror sarcini,interdictii sau notatii existente in CF"

Deci toate datoriile pe care le-a avut fostul propietar o sa le plateasca el conform Excutarii silite.Eu nu sunt obligat sa platesc restantele pe care le are la Primarie...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

oricine cumpara un imobil stie ca notarul trebuie sa solicite niste acte inaintea intocmirii actului de vanzare cumparare .

aceste acte sunt cetificatul fiscal de la circa financiara in care se vede clar daca proprietarul care vinde imobilul are datorii sau nu , in cazul in care are datorii nu este nici o problema dar este obligat sa le achite , sau altfel in cazul in care va intelegeti sa preluati datoriile , acestea sunt achitate de noul proprietar ( se poate si asta).

al doilea act este extresul de carte funciara ( certificatul de sarcini) in care se specificva daca proprietatea are sau nu probleme juridice , adica daca a mai fost vandut odata , daca este amanetat la banca .

aceste doua acte dovedesc starea juridica si financiara a oricarei proprietati .( toata lumea stie asta, )

 

in legatura cu constructia care nu are autorizatie se poate face o adresa serviciului autorizatii din cadrul primariei si expusa situatia , se poate sa va emita ei aceasta autorizatie si posibil sa va puna la plata retroactiv .

 

cu alte cuvinte cred ca esti bun/buna de plata , dar cel mai bine consulta un avocat inainte sa te duci la promarie sa faci demersurile .

 

fostul proprietar nu are vina pentru ca ai semnat actul de vanzare cumparare si reiese ca ai fost de acord cu anumite aspecte , sau depinde ce scrie in acel act .


ps.

nu sunt avizat in astfel de probleme dar ar fi fost normal sa pui niste intrebari inainte .

insa nu sunt probleme de nerezolvat .

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Am cumparat in urma unei executari silite o proprietate formata din teren de 1500m pe care se afla o constructie:

-Cladire de tip P+M.

De asemenea pe aceasta propietate se mai afla o Cladire de tip P=>insa nu dispune de autorizatie de constructie si nu este intabulata...,nu este inscrisa in cartea funciara.,Aceasta cladire a fost construita de vechiul propietar in 2003 si nu a fost declarata deloc.

IN momentul de fata acest imobil se afla pe propietatea mea.

Intrebare:Cum pot intra in legalitate cu cea de-a 2 cladire?Care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a obtine autorizatia de constructie si a inscrie-o la Taxe si Impozite la primarie pentru a intra in legalitate!

Multumesc!

Proprietatea se afla in Cluj.

Nu poti. Daca se putea, facea asta fostul proprietar, pt ca ridica valoarea proprietatii.

 

Deasemenea Propietatea pe care am cumparat-o prin executare silita figureaza cu datorii de peste 500 milioane la primarie(impozit cladiri) cu care a ramas restant vechiul proprietar.Sunt obligat sa sa le platesc?

Ai dobandit`o prin adjudecare. Daca executarea silita nu s-a instituit si pt acea suma, datoria a ramas si trebuie platita.

 

Conform contractului de vanzare pe care l-am semnat:"Imobilul este dobandit de cumparator liber de orice sarcini ori masuri asiguratorii,in baza art.53 din Legea 85/2006 privind procedura insolventei,solicitand radierea din oficiu a oricaror sarcini,interdictii sau notatii existente in CF"

Deci toate datoriile pe care le-a avut fostul propietar o sa le plateasca el conform Excutarii silite.Eu nu sunt obligat sa platesc restantele pe care le are la Primarie...

Adjudecare, nu vanzare-cumparare.

 

Stiu ca asta este tendinta, dar incearca sa nu mai interpretezi in favoarea ta. Ca in lege spune clar:

Se vorbeste de masuri asiguratorii, nu de impozite si taxe, curent electric sau abonament tv. :)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deasemenea Propietatea pe care am cumparat-o prin executare silita figureaza cu datorii de peste 500 milioane la primarie(impozit cladiri) cu care a ramas restant vechiul proprietar.Sunt obligat sa sa le platesc?

Vezi ca la impozitare terenul este separat de cladire. Daca restanta fostului proprietar este "impozit cladiri", atunci nu ai nicio obligatie, impozitul provine de la alte imobile pe care le are fostul proprietar. Tu ai cumparat teren.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×