Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Si am uitat sa intreb: care stiti/ aveti inregistrari de la concertele Queen sustinute cu Paul Rodgers la voce?

 

Si.... asta a fost un fel de turneu de adio? Oficial s-au retras? Voi ce stiti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cat despre proiectul cu Paul Rodgers , sa refaca formatia ar fi o prostie. Queen a murit pe 24 noiembrie 91' si nimeni nu o poate invia. Freddie a fost unic si asa va ramane.

 

 

 

 

Inainte de 15 Iunie le-am vazut la TV si aveau un solist care canta in locul lui Freddy. NU stiu alte detalii insa sint recunoscuti se de americani, in 2001 au fost indusi in Hall of Fame al Rock and Roll-ului, un fel de muzeu al muzicienilor foarte buni.

 

 

http://www.rockhall.com/hof/allinductees.asp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si am uitat sa intreb: care stiti/ aveti inregistrari de la concertele Queen sustinute cu Paul Rodgers la voce?

 

 

Pai gasesti un dublu album cu Paul Rodgers & Queen , a fost lansat. Mie mi s-a parut un experiment reusit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... asa ca m-am decis sa fac eu unul.

 

Queen a fost (si o parte mai este) o formatie care a adus foarte multe inovatii si lucruri extraordinare in lumea muzicii si nu numai.

 

Sunt fani Queen pe aici?

 

Haideti si pe: http://queen.myforum.ro/index.php

 

Sonia

:wub: ;) :cheer: :D

Queen a fost dupa parerea multora cea mai buna trupa de rocca a tuturor timpurilor.Datorita lui Freedie Mercury trupa a prins aripi aceasta putand aborda orice gen de muzica .La inceput acestia nu dadeau mari sperante dar, in timp lumea sa-a convins de ceea ce sunt in stare si ca dovada si in ziua de azi inca se mai asculta versurile lor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a fost dupa parerea multora cea mai buna trupa de rocca a tuturor timpurilor.
Depinde de unde apuci rockul. Sa fim seriosi, ghitaristii nu exceleaza ca tehnica/virtuozitate/cunostinte, drummerul nici el nu e ceva iesit din comun... Freddie a facut toata diferenta, si trebuie sa recunosti ca a avut o charisma iesita din comun.
La inceput acestia nu dadeau mari sperante dar, in timp lumea sa-a convins de ceea ce sunt in stare si ca dovada si in ziua de azi inca se mai asculta versurile lor.
Da, cateodata stau si eu si ma mir de unde au scos anumite melodii. Lumea mi s-ar parea mai saraca daca nu le-ar avea. Si, da, primele doua albume au fost inregistrate in conditii jalnice, si nici nu le-au adus profit ;) Macar au reusit sa iasa pe piata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Of, draci daca ma mai pot abtine! Brian May? Nu exceleaza?! E unul din primii 10 chitaristi britishi. De fapt el da tot sound-ul trupei. Of good. Oh boy!

 

Adevarul e ca Queen s-au lansat intr-o perioada fasta atat a rock-ului british cat si mondial. Au fost mult timp o formatie(trupa)" B" . De aceea au vrut sa socheze..sa iasa in evidenta. Vocea lui Freddy n-a impresionat pe nimeni pana in anii 80 cand era o cvasi penurie de voci rock. Oueen isi are locul BINE meritat insa in istoria rock. Vocea lui Freddy..sound-ul lui Brian(de fapt cam tot din Queen e a lui) ..sant MAGIC 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Brian May? Nu exceleaza?! E unul din primii 10 chitaristi britishi. De fapt el da tot sound-ul trupei.
Evident, n-ai vrea ca ghitara bas sa dea soundul? Insa, ia muta-l in alta trupa, si apoi asculta trupa aia. Poti sa pinpoint ca "da mai, la ghitara e May". Eu unul ii recunosc pe Malmsteen si pe Vai oriunde ii aud, in orice concert sau combinatie. Si, nenea, zi-mi si mie unde zice ca e printre primii 10 ghitaristi. Pe site la el nu pomeneste de distinctia asta. Si nici pe net n-am gasit.
pana in anii 80 cand era o cvasi penurie de voci rock
Hmm.... dar ei canta ceva glam rock, sau pop rock. Lipsa nu era la vocile aspre, puternice, de la scena metal?
Vocea lui Freddy..sound-ul lui Brian(de fapt cam tot din Queen e a lui) ..sant MAGIC
A special kind of magic, ai uitat sa precizezi 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daemoane eu n-am chef de polemica. Mi-a ajuns cu memphis. Care pana una alta cred ca esti una si aceeasi persoana. Ce sound?! Ce bass?! Brian May e solo chitara, vocea a II -a ., si unu(singurul) dintre cei care care face muzica Queen. Vorbesti prostii..nu te erija in somitate in muzica... Esti tanar. M-am saturat. Asculta totusi si de cei in varsta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm... ce poci sa zic maestre, e vina ta cand o dai cu oistea in gard. Nu crezi?

Vorbesti prostii..nu te erija in somitate in muzica... Esti tanar. M-am saturat. Asculta totusi si de cei in varsta.
Astea se uita intre noi, nu e problema, ma duda. Nu stiu de unde ai scos-o ca as fi memphis, dar spre informarea ta, nu suntem aceeasi persoana. Si, umm, ascult, cand vii cu argumente.

Uite, spre exemplu, la faza cu ghitara bas. Ia o trupa ca Maiden, cu 3 ghitaristi, si spune cine da sunetul dintre ei; nici unul, pentru ca e combinatie. Intr-o trupa cu o electrica si un bas, mi se pare ca usually 'feelingul' trupei e dat fix de electrica; la asta ma refeream. Si te-am mai intrebat daca poti sa-l recunosti, daca ar canta si in alte trupe. Eu spun ca nu. Nu ii contest o anume valoare, dar la Queen tare mi se pare ca vocea I e cea care ii face sa fie speciali, si nu ghitara. La fel cum Ac/Dc n-ar mai fi aceiasi fara Angus! (later edit: mie unuia mi se pare ca melodiile lor sunt pangarite cand le canta altcineva, fie el si Paul Rodgers. Nu mi s-ar parea asta daca ar schimba ghitaristul 8))

 

Sa inteleg ca iti place de May? No problem with me. Lasam polemica. Mai bine lungeste posturile si ilumineaza-ma si pe mine la faza cu penuria de voci si la aia cu topul ghitaristilor, daca evident nu e vorba de un top extrem de neoficial. Sanatate.

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca sunteti unii carora le place Queen, asadar:

 

In data de 18 Noiembrie, la Targu Mures la Casa de Cultura Mihai Eminescu , d ela ora 19, va avea loc concertul

 

REMEMBER FREDDIE MERCURY

 

cu participarea formatiilor:

 

Queen Unplugged Project (hu)

Spleen (ro)

Cover (ro)

 

Bilete se vor gasi la fata locului. Pret: 10RON

 

Detalii: www.transylvaniamusic.com

(aici puteti vedea si cateva poze despre un eveniment similar din luna martie 2006)

0726.215.808

post-62131-1162293019_thumb.jpg

Editat de Varianti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×