Sari la conținut
Forum Roportal
SaveOurSouls

Vindecarea bolilor psihice

Postări Recomandate

O sa dau mai jos ce m-a salvat pe mine personal, cum am reusit sa lupt impotriva depresiei, anxietatii si maniei, dar cea mai rea a fost tulburarea obsesiv compulsiva timp de 12 ani care a culminat acum 2 ani cu psihoza.

 

Psihoza a fost cel mai greu moment din viata mea cand stiam ca exact in fata mortii ajunsesem, medicina clasica nu putea sa ma mai ajute cu nimic si atunci in disperare m-am intors la Dumnezeu desi nu prea credeam in el, lipseam cu anii de la biserica, nu credeam in rai, iad, nu citisem Noul Testament. Pe Dumnezeu il simtisem tot timpul ca ma cheama si in acel ultim moment al vietii mele mi-am spus toate pacatele din toata viata pentru prima data la 33 de ani. Asa am inceput sa lupt impotriva acestei asa-zise boli care este in primul rand o boala spirituala, o imbolnavire a sufletului prin pacatele celorlati asupra noastra si in final si noi ajungem sa pacatuim si asa ajungem la bolile psihice pentru ca ne-am ratacit de Dumnezeu. A trebuit sa ajung la psihoza, la pierderea memoriei, la contractii musculare involuntare, la dureri mari de cap si mai ales imi pare rau ca am ajuns la simtirea unor fiinte din alta lume care imi vroiau raul, am auzit voce, am ajuns la aruncarea hainelor mele la gunoi sau la spalarea lor de mai multe ori in aceeasi zi ca sa ma decontaminez de rau, am ajuns sa ma lovesc peste fata, am ajuns la simtirea raului, a trebuit sa trec prin iad ca sa inteleg ca numai Dumnezeu poate sa ma salveze. Si m-am dus la biserica desi il injuram ore intregi pe Dumnezeu in gand in timpul tuturor slujbelor, Dumnezeu m-a linistit ca nu era de la mine si am mers la zeci de slujbe de Maslu pentru vindecarea bolilor sufletesti si trupesti, pentru alungarea raului se tin in fiecare vineri. Asa am iesit din psihoza cu spovedirea greselilor mari din toata viata mea si cu slujbele de Maslu.

 

Timp de 12 ani asta faceam zilnic ritualul de spalare zilnica minute in sir pe maini, ritual care apare la obsesiv compulsivi ca mod de linistire ca gandurile lor involuntare nu fac rau nimanui. Dumnezeu m-a eliberat de toate ritualurile, le-am spovedit, aveam nevoia de siguranta ca n-o sa se intample nimic rau daca nu mai fac ritualurile si aceasta siguranta doar Dumnezeu putea sa mi-o ofere, doar protectia lui Dumnezeu care este atotputernic, doar garantia lui Dumnezeu m-a linistit ca nu se va intampla nimic rau daca nu mai faceam ritualurile de purificare si alungare a raului. De exemplu inainte de spovedire nu puteam sa intru a doua oara la un magazin nou unde imi venisera gandurile urate pentru ca m-as fi recontaminat de rau, sau daca ma injura cineva pe o strada nu mai mergeam pe acolo niciodata, dupa spovedire asemenea gratii ale inchisorii mintii au disparut, ma eliberam dupa fiecare spovedire a compulsiilor. Primele ritualuri si marile pacate le-am spovedit la un preot pentru ca aveam nevoie de ajutor apoi am facut pe cont propriu, ma rugam si nu mai faceam ritualul niciodata, asa am scapat de ritualuri . Cand incerca sa se formeze in creierul meu alt ritual il opream din start pentru ca acum stiam unde ma dusese in final o astfel de gandire toxica. Asa am scapat de frica de boli, frica de oameni si mai ales frica de moarte pentru ca exact in fata mortii am ajuns si am vazut ca nu cu moartea se incheie viata noastra, asa am trait eu ce a spus Iisus: "Eu sunt Lumina lumii; cel ce Imi urmeaza Mie nu va umbla in intuneric, ci va avea lumina vietii"! Noul Testament Ioan 8:12

 

Toate aceste trairi intense din cauza repetarii lor ne-au slabit in ani intregi activitatea creierului care trebuie readusa la normal prin tratament naturist ) fara efecte secundare spre deosebire de cel alopat), sport, alimentatie. Am iesit din psihoza si am scapat de ritualurile obsesiv compulsive prin spovediri si slujbe de Maslu, dar mai aveam sechele, dureri in spatele capului, senzatia de apa in cap, slaba capacitate de concentrare si memorie, cateodata contractii involuntare musculare care plecau din creier, vedeam seara la culcare lumini cand inchideam ochii, aveam senzatia de ceata in cap si atunci Dumnezeu m-a indrumat dupa 1 an catre medicina naturista.

 

Somnul este unul din cei mai importanti factori pentru activitatea normala a creierului pentru ca oricat am lua medicamente naturale sau alopate sunt aproape degeaba daca nu avem un somn corect sub 12 noaptea, linistit si fara treziri. Si sunt multe plante care ajuta la imbunatatirea somnului: sunatoare, valeriana, passiflora, lavanda, hamei, gentiana, roinita, tei. Si nu doar la imbunatatirea calitatii somnului dar si la linistirea si eliminarea atacurilor de panica, de frica inexplicabila si impotriva depresiei. Si aceste plante nu trebuie luate separat sau ceaiuri pentru ca nu au un efect foarte eficient ci trebuie luate produse care sa contina combinatii de mai multe plante, un complex de plante nu doar o planta. Mai jos o sa dau ce medicamente naturale m-au ajutat pentru atacuri de panica, somn linistit, antidepresiv:

 

1. produsul natural “5-HTP” de la firma Nature’s Way, se gaseste la farmacii, am luat cate o tableta pe zi. 5-HTP (l-5-Hidroxitriptofan) este un aminoacid precursor al neurotransmitatorului serotonina - numita si `hormonul fericirii`. Produsul are 5-HTP natural, extras din semintele plantei africane Griffonia simplicifolia.

Atentie!!! NU se administreaza copiilor sub 12 ani, persoanelor care folosesc antidepresive (IMAO, SSRI), fenfluramina, care sufera de ulcer, boala Crohn, colon iritabil, colita ulcerativa, intoleranta la gluten

 

2. produsul natural “Mental stark” de la firma Doppelherz. Contine: sunatoare, roinita, lavanda, L-triptofan(precursor al serotoninei).

 

3. Ashwagandha. Ashwagandha este o planta indiana foarte buna pentru linistire fara sa adoarma, foarte buna antistres, cu efect imediat.

 

M-au ajutat mai ales : un complex de vitamine, minerale, aminoacizi Alive! de la Nature`s Way, apoi SystemWell tot de la Natures`s way care este un complex de suplimente naturale de intarire a imunitatii si un complex de vitamine B de la Jarrow Formula, le gasiti pe toate la farmacii sau plafare. Intarirea imunitatii este inceputul oricarui tratament pentru ca asa apar bolile inclusiv cele psihice pe un organism cu imunitate scazuta.

 

Sunt multe astfel de produse naturale la farmacii si plafare.

 

Si hrana trebuie sa fie sanatoasa si ajutata de suplimente naturale( pentru ca a scazut calitatea mancarii in urma tehnologizarii agriculturii) si sport macar de 2 ori pe saptamana.

 

Si rugaciunea catre Dumnezeu, rugaciunea Tatal nostru sau alte rugaciuni, personale sau scrise de altii, dar mai ales discutia directa si din suflet cu Dumnezeu mai ales in momentele in care fiecare se simte rau, inclusiv atacuri de panica si depresie ne ajuta sa ne linistim stiind ca Dumnezeu este langa noi si ne apara de toate gandurile si sentimentele urate pentru ca Dumnezeu este mai puternic decat orice rau din lumea asta.

 

Cel mai important a fost ca m-am reintors la Dumnezeu si mi-am vazut toate greselile din viata si mi le-am indreptat. Doar cu sinceritatea, curajul si rabdarea putem sa incepem sa ne schimbam cu adevarat. Si acum stiu ca schimbarea in bine este nu doar a vietii aici pe pamant ci se continua si mai departe, dupa moarte, intr-o viata vesnica intr-o lume buna! Dumnezeu sa ne ajute pe toti!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×