Sari la conținut
Forum Roportal
Abbie M.

Pisica vagaboanda cu un picior rupt

Postări Recomandate

pisicile au nevoie de minim 2 saptamani sa fie tinute in casa inainte sa le dai afara. trebuie sa invete ca acolo e casa lor, sa marcheze cu mustatile, cu botul, cu fundul. apoi le scoti afara si stai dupa ele ca sa iti auda glasul cand le strigi, abia apoi se invata ca sa vina inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai il luasem de tot; toate pe care le-am avut pana acum isi faceau nevoile afara si veneau dupa 2 minute inapoi la usa.

Am presupus ca si asta era la fel.

Trebuie ladita cu nisip. Adica granule de la pet shop.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pisicile au nevoie de minim 2 saptamani sa fie tinute in casa inainte sa le dai afara. trebuie sa invete ca acolo e casa lor, sa marcheze cu mustatile, cu botul, cu fundul. apoi le scoti afara si stai dupa ele ca sa iti auda glasul cand le strigi, abia apoi se invata ca sa vina inapoi.

 

Pe bune ca n-am mai avut problema asta. Nu stiu cum e cu pisicile tinute mereu (sau aproape mereu) in casa, noi in provincie suntem mai tarani, le lasam sa iasa in gradina. Am mai luat pisici ajunse la maturitate (doua chiar cereau afara) si s-au intors la usa fara probleme. Credeam ca e o regula generala ca atunci cand un animal vagabond care e si sociabil (ca unele nu-s, sunt imposibil de domesticit) gaseste o sursa de hrana se intoarce mereu acolo. Pana acum asa a fost.

O sa casc ochii in zona, poate il gasesc.

Trebuie ladita cu nisip. Adica granule de la pet shop.

 

Urma sa ii luam azi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am dat afara ca incepuse sa scurme covorul; am crezut ca isi rezolva treaba si vine inapoi.

 

 

foarte rau ai facut,

ori îl iei ori nu-l mai iei. astea nu-s jucarii.

 

 

Ampera zica bine mai sus cu tinutul in casa o perioada, cu mentiunea ca 2 saptamâni e prea putin uneori,

înainte de-a le da drumul pe-afara, trebuie tinute mai mult înauntru.

 

eu de exemplu m-am mutat de peste o luna de zile si înca nu le-am dat drumul afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ori îl iei ori nu-l mai iei. astea nu-s jucarii.

 

 

Poate are cineva rabdare sa inteleaga ca ma asteptam sa se intoarca dupa doua minute, intrucat toate pisicile pe care le-am avut erau invatate sa mearga in gradina la ''chemarea naturii'' si sa se intoarca in casa. Indiferent cat statusera in acea casa. Cereau afara, mergeau si se intorceau. Nu e complicat. Aici nu traim in zgarie-nori, animalele circula mult mai liber decat in alte parti. Vorbiti de parca simpla iesire (la 3 metri) din casa e deja abandon.

 

E a doua oara cand cineva presupune ca l-am dat afara definitiv, dintr-o toana sau altcumva, stiind ca nu (sau fara sa imi pese daca) se va intoarce. Whatever.

 

E evident acum ca nu am procedat cum trebuie, dar n-am facut-o din rautate sau nesimtire. Multumesc pentru sfaturi oricum.

 

Puteti inchide topicul.

Editat de Rory*
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deh. Trebuie sa suspectam din prima rele intentii sau nepasare. Alta varianta nu exista. Nici macar prostia. Trebuie sa fie ceva care sa te faca pasibil de a fi aratat cu degetul. Ajungi in defensiva fara sa fie cazul.

 

Joculetul sublim al interactiunii umane. :)

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deh. Trebuie sa suspectam din prima rele intentii sau nepasare.

 

 

când ai un pisic bolnav, cu picior rupt,

nu-l scoti afara ca sa nu-ti mai murdareasca covorul,

e cel putin ciudat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×