Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Pe agenda zilei. Evenimente externe

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Da, sunt foarte multe cazuri. in China se pare ca s-a stabilizat situatia, in restul lumii sunt in crestere cazurile.

Acum sa iti spun, Vriies, de ce mi se pare exagerat totul.

Compara gravitatea cu cea a gripei sezoniere. Daca iei gripa sezoniera, poti sa fii tu cel mai sanatos om de pe pamant, ca tot te pune jos cu simptomele si o saptamana nu esti in stare de nimic. Nu am auzit de gripa sezoniera asimptomatica. Nu exista sa nu-ti dai seama ca ai avut gripa sezoniera. Pe cand coronavirusul il poti duce pe picioare, poti nici sa nu stii ca il ai, sa nu ai deloc simptome sau sa fie foarte usoare. Categoriile de risc la ambele virusuri sunt cam aceleasi, batranii, imunocompromisii, cei cu alte afectiuni.

 Raman in continuare la parerea ca gripa e si mai periculoasa si mult mai extinsa, doar ca coronavirusul beneficiaza de o publicitate mai buna.

Editat de Enki
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu ma astept ca in China sa explodeze din nou. Sper sa ma insel. Oricum nu am incredere in cifrele date de guvernul lor.

Problema e cu cei cu boli cronice si batranii. Ei sunt victimele cele mai probabile ale acestui virus care cu siguranta deja a suferit mutatii. Ca asa fac virusii, sa supravietuiasca.

Insa se transmite mult mai repede de la om la om, fata de gripa. Si problema e ca la un numar mare de bolnavi ajungi sa bagi la ventilare doar pe cei care au sansa de reusita. Nu ati vazut ce dramatica e situatia in spitalele din Italia? Oamenii sunt selectati, in unele cazuri, ca pe timp de razboi.

Singura mea speranta e ca noi incepem devreme sa luam solutii mai dure (inchiderea scolilor, teatrelor, mitingurilor mari) - si ca, poate, temperaturile mari il vor anihila.

Editat de Stu'

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
23 minutes ago, Enki said:

Da, sunt foarte multe cazuri. in China se pare ca s-a stabilizat situatia, in restul lumii sunt in crestere cazurile.

Acum sa iti spun, Vriies, de ce mi se pare exagerat totul.

Compara gravitatea cu cea a gripei sezoniere. Daca iei gripa sezoniera, poti sa fii tu cel mai sanatos om de pe pamant, ca tot te pune jos cu simptomele si o saptamana nu esti in stare de nimic. Nu am auzit de gripa sezoniera asimptomatica. Nu exista sa nu-ti dai seama ca ai avut gripa sezoniera. Pe cand coronavirusul il poti duce pe picioare, poti nici sa nu stii ca il ai, sa nu ai deloc simptome sau sa fie foarte usoare. Categoriile de risc la ambele virusuri sunt cam aceleasi, batranii, imunocompromisii, cei cu alte afectiuni.

 Raman in continuare la parerea ca gripa e si mai periculoasa si mult mai extinsa, doar ca coronavirusul beneficiaza de o publicitate mai buna.

În linii mari de acord cu tine.

O singură observație. Aici nu mai e vorba de publicitate, ci de monitorizare, luptă și teamă. 

4 minutes ago, Stu' said:

Eu ma astept ca in China sa explodeze din nou. Oricum nu am inceredre de cifrele date de guvernul lor.

Nu știu dacă va exploda din nou, sper să nu. Însă în proporție de 99% aș zice că datele pe care ei le-au dat sunt mult sub realitate. 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce se poate. am impresia ca nu prea mai poate sa faca cover up guvernul, cred ca mai pe la inceput a facut asta, dar acum nu prea mai au cum, e toata lumea cu ochii pe ei si nici chinezii nu mai tac.

La noi daca nu se inchide metroul si celelalte mijloace de transport, e degeaba. Degeaba tin acasa copiii doua saptamani, daca raman mall=urile deschise. Acolo unde permite contextul, sa se faca work from home. Institutiile inchise toate-toate, nu doar scolile.

 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine ma enerveaza ca lumea confunda automat preventia cu isteria.

Nu inseamna ca nu exista si isterie. Exista. Dar nici nu ne putem preface ca ploua. Aceste masuri de preventie sunt mai mult decat necesare.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 minute ago, Enki said:

Tot ce se poate. am impresia ca nu prea mai poate sa faca cover up guvernul, cred ca mai pe la inceput a facut asta, dar acum nu prea mai au cum, e toata lumea cu ochii pe ei si nici chinezii nu mai tac.

La noi daca nu se inchide metroul si celelalte mijloace de transport, e degeaba. Degeaba tin acasa copiii doua saptamani, daca raman mall=urile deschise. Acolo unde permite contextul, sa se faca work from home. Institutiile inchise toate-toate, nu doar scolile.

 

Molurile au fost lăsate deschise și în China. Poi, ce dreak să facem? Să murim de foame? Io nu mi-am luat nika, n-am nicio provizie de alimente acasă, decât strictul necesar pentru două zile acolo.  Dar am colegi care s-au blindat, și-au umplut balconul și cămările cu conserve, bidoane cu apă, cartofi și alte alea! :laugh:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In fine. Ceea ce se intampla acum ar trebui sa ramana bine intiparit in memorie, ca exemplu pentru ce se intampla cand izbucneste o epidemie pentru care nu ai fost vaccinat. Sa retina toata lumea ce se intampla cand ai un numar mare de cazuri dintr-o boala, si sistemul medical intra in colaps. Pentru ca se poate intampla cu orice alta epidemie, si oricare din prietenii nostri din trecut, variola, poliomielita, pot reveni in forta la rata cu care a scazut vaccinarea.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 minut, Vriies a spus:

Molurile au fost lăsate deschise și în China. Poi, ce dreak să facem? Să murim de foame? Io nu mi-am luat nika, n-am nicio provizie de alimente acasă, decât strictul necesar pentru două zile acolo.  Dar am colegi care s-au blindat, și-au umplut balconul și cămările cu conserve, bidoane cu apă, cartofi și alte alea! :laugh:

eu as opri aerul conditionat in supermarket si mall.

ala dauneaza f mult avand in vedere ca filtrele lor nu sunt curatate niciodata cum trebuie.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
6 minutes ago, Stu' said:

Pe mine ma enerveaza ca lumea confunda automat preventia cu isteria.

Nu inseamna ca nu exista si isterie. Exista. Dar nici nu ne putem preface ca ploua. Aceste masuri de preventie sunt mai mult decat necesare.

 

Sunt necesare, e-adevărat. Dacă nu vor fi luate și se va ajunge la situația din Italia (sper să nu!), toată lumea va da vina pe autorități că n-au luat nicio măsură preventivă. Adică, exact ce se întâmplă acum în Italia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar acum, Vriies a spus:

Sunt necesare, e-adevărat. Dacă nu vor fi luate și se va ajunge la situația din Italia (sper să nu!), toată lumea va da vina pe autorități că n-au luat nicio măsură preventivă. Adică, exact ce se întâmplă acum în Italia.

Dar tu nu vezi cum e lumea? Intai sa agita ca de ce nu se iau masuri, dupa care cand se iau incepe sa comenteze si nu le respecta. Nu avem o discplina in astfel de situatii.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×