Sari la conținut
Forum Roportal
Ampera

Propria inmormantare

Postări Recomandate

Eu una nu vreau deloc, dar absolut deloc, sa am 'parte' de circul pe care l-am vazut acum cateva saptamani la o inmormantare in Romania. Preoti cu mana intinsa la cersit de mita de la persoane amarate financiar, biserica/cimitir ce voiau sa mulga cat mai mult pt ca mortul nu avea groapa si 'a murit neasteptat', ''obligatii crestine'' gen colive, pomeni, imparteli, coroane de flori, chestii care nu ajuta cu nimic mortul, dar care fac si mai rau dpdv financiar pt familia decedatului.

 

Eu am stabilit deja ca vreau sa fiu incinerata si unde anume sa fie imprastiata cenusa mea. Nu vreau nimic din ce are legatura cu biserica, popi, cantari din cartea sfanta. Vreau sa imi organizez singura inmormantarea, vreau sa nu fie o povara pe umerii nimanui, vreau sa fie cum imi doresc eu. Vreau muzica ce am asociat-o mereu cu petreceri si dans (merg pe pop anii 80-90, dar instrumentala acolo unde versurile nu se potrivesc - gen Color me bad- I wanna sex u up-), vreau (daca e posibil sa mor cand e cald afara) ca sa fac un grill party/inmormantare, un cort mare unde se servesc bauturi (vin cu pepsi e un MUST) si tigari, cine vine la 'fericitul eveniment' sa fie imbracat cat se poate de comod si sa fie o petrecere de pomina.La sfarsit sa se imparta vitamina C si antinevralgic. Si mai stiu ca as vrea sa platesc inainte tot aranjamentul asta, nu are nimeni nici o obligatie sa traga financiar ca m-am dus eu la dreaq.

 

la voi cum ar arata propria inmormantare?

  • Upvote 5

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ales BBQ, bere, Queen si incinerare. Jeans, bascheti si geaca de piele. Fara biserica si fara preot. Si fara maica-mea, daca se poate. biggrin2.gif

 

hm, eu zic sa economisim niste bani si sa facem petrecerea impreuna, nu de alta, dar tot vrem acelasi lucru. poate au aia oferta: mor 2, platesti 1.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi ca trebuie sa specifici clar in testament la notar felul in care vrei sa fii inmormantata, altfel risti sa fii inmormantata dupa traditiile locale, pentru ca familia face cum o taie capul.

Si sa pui deoparte bani pentru aceasta inmormantare, altfel risti sa ramana la categoria "reverii adolescentine".

 

Eu as vrea 5 dansatoare unduindu-se languros pe Great gig in the sky de Floyd, How can I go on de Freddy, Messages de Vangelis, si altele. Da, o atmosfera agreabila e mai placuta decat bocetele isterizate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

problema e ca, desi sunt total de acord ca fiecare ar trebui sa-si ia la revedere de la cele lumesti fix in ce stil vrea muschiu' lui, toate ritualurile astea post-mortem nu-s de fapt pentru mort ci pentru linistirea constiintei celor vii.... cu toate neajunsurile financiare si cu tot tambalaul aferent, oamenii au impresia ca asa isi fac datoria fata de mort, chit ca in timpul vietii n-au dat o ceapa degerata pe el, macar acum, in ultimul ceas zici ca incearca sa-si spele toate pacatele .... probabil spera ca asa castiga un tichet dus cu destinatia rai, ca alta explicatie pentru tot circul asta traditional nu gasesc...

 

si ca tot ati adus incinerarea in discutie, nu vreti sa stiti ce-or sa le auda urechile celor ramasi in urma daca va duc la indeplinire dorinta... daca mai sunt si slabi de inger, nu mai ies din casa cu lunile de gura lumii

Editat de *tania*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

chit ca in timpul vietii n-au dat o ceapa degerata pe el, macar acum, in ultimul ceas zici ca incearca sa-si spele toate pacatele .... probabil spera ca asa castiga un tichet dus cu destinatia rai, ca alta explicatie pentru tot circul asta traditional nu gasesc...

 

 

asta e o tampenie! daca nu esti in stare sa apreciezi un om atata vreme cat acesta este in viata, de ce sa te deranjezi cand acesta e decedat? deci circul asta se face pentru altii? nu pentru mort, ci pt gura lumii? nasol, nasol de tot!

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai pe decedat nu-l mai incalzeste cu nimic.... dar pe cei vii ii auzi spunand ca "isi fac datoria fata de mort"

asa ca, asta e concluzia la care am ajuns.... pana si pe maica-mea am auzit-o spunand asta, cand pregatea pomenile pentru rudele decedate.... si era ferm convinsa de ceea ce spunea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si ca tot ati adus incinerarea in discutie, nu vreti sa stiti ce-or sa le auda urechile celor ramasi in urma daca va duc la indeplinire dorinta... daca mai sunt si slabi de inger, nu mai ies din casa cu lunile de gura lumii

 

mda, asta nu am inteles niciodata si refuz sa incerc sa inteleg.

 

am primit acum ceva saptamani un tlf ' trebuie sa vii in Ro, s-a intamplat ceva!'. nu ma suna din Ro decat daca au nevoie de bani sau daca s-a intamplat ceva, dar ca sa ma sune sa vin stiam clar ca e extrem, m-au chemat sa ingrop pe cineva. eram singura care putea sustine financiar aranjamentul asta, asa ca mi-am facut 'datoria'. am cheltuit bani pentru gura lumii, preferam sa cheltuiesc banii aia direct pe cei mai afectati de pe langa mort. coroane de flori, cor ce a cantat la groapa, 3 preoti, mi-a crapat mintea. am zis din start 'nu ma implicati, spuneti-mi ce si cat costa'. fiindca era vb de familie, am zis ca nu e cazut sa ne zgarcim, dar nici sa nu se creada gresit ca daca sunt plecata din tara de atata vreme pot sustine financiar 'orice'. mi s-a facut scarba de cati bani fara chitanta am dat in stanga si in dreapta, deci mita.

 

...si toate pt gura lumii, ca daca era dupa capul meu plateam datoriile care le avea mortul la intretinere cu banii aia si mai stiu eu ce alte probleme economice rezolvam. dar mortu-i dus, pomana s-a mancat, cu datorii a ramas. dar gura lumii a fost si e multumita.

pai pe decedat nu-l mai incalzeste cu nimic.... dar pe cei vii ii auzi spunand ca "isi fac datoria fata de mort"

asa ca, asta e concluzia la care am ajuns.... pana si pe maica-mea am auzit-o spunand asta, cand pregatea pomenile pentru rudele decedate.... si era ferm convinsa de ceea ce spunea

 

datoria mortului e sa aibe bani pusi la saltea ca sa isi plateasca singur petrecerea de final.

 

asa cum oamenii strang de vacante, ar trebui sa stranga si de groapa si inmormantare. in provincie se face asa, am vazut ca asa cum se strange zestrea se trange si de 'drumul final'. la oras nu prea se face asa.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai pe decedat nu-l mai incalzeste cu nimic.... dar pe cei vii ii auzi spunand ca "isi fac datoria fata de mort"

asa ca, asta e concluzia la care am ajuns.... pana si pe maica-mea am auzit-o spunand asta, cand pregatea pomenile pentru rudele decedate.... si era ferm convinsa de ceea ce spunea

Si ti se pare o chestie sanatoasa sa se perpetueze la infinit un obicei prostesc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa stii ca si bunica-mea stransese saraca bani de inmormantare.... avea niste cecuri la vremea respectiva si mama a rezolvat totul cu economiile alea

cine are capul pe umeri, isi aduna banii de dric din timpul vietii smile.png

 

in rest, iti dau dreptate.... pe principiul "paine si circ" sa fie burta multumita si gura lumii astupata... de sufletu' mortului, deh!

Editat de *tania*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×