Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Vi s-a intamplat vreodata sa fiti nevoite sa alegeti intre doi barbati, si sa nu stiti ce decizie sa luati?

Am 20 de ani.. acum 2 luni am cunoscut un baiat, am iesit intr-un grup de prieteni de vreo 3 ori dupa care a plecat in Anglia, unde e stabilit de 2 ani. Am pastrat legatura dupa ce a plecat, vorbim in fiecare zi. Nu ma intrebati cum... dar din discutie in discutie totul a devenit serios, face planuri de viitor in care ma include si pe mine. Eu in vara am admitere la facultate, i-am spus ca inainte de admitere eu nu o sa am timp de nimic, si mi-a spus ca ma asteapta oricat, ca vine in tara dupa admiterea mea si ca va sta in jur de doua luni. Ma inteleg de minune cu el, e un om atat de bun, dar parca are planuri prea serioase, parca nu e de mine, arata de vreo 24 de ani DAR mai e o problema: nu mi se pare un tip frumos, si din pacate conteaza aspectul fizic pentru mine, si nu stiu daca pot trece peste asta, nu mi s-a mai intamplat.

Culmea culmilor... eu prefer baietii de varsta mea, dar s-a intamplat ca acesta sa aiba 28 de ani. E.. altfel, e foarte amuzant, genul acela cu care te poti simti bine oriunde, oricand.. dar fizicul?

Colac peste pupaza... am intalnit un alt barbat acum o saptamana, frumos, destept, mai matur decat celalalt. Din ziua in care l-am cunoscut, m-a sunat in fiecare zi (cu un anume motiv), incerca sa afle mai multe despre mine si sa imi dea de inteles ca-i plac. N-am putut sa zic "pa" asa ca am lasat lucrurile sa decurga de la sine. Cand i-am aflat varsta.. am crezut ca-s blestemata: 30 de ani, dar arata de vreo 25. A trebuit sa ne intalnim ca sa imi inapoieze ceva, si evident s-a pus pe vorba. M-am simtit foarte bine cu el, imi place foarte mult..

Si acum.... ce fac daca tipul din tara,cel de 30 de ani ma invita in oras? Mi-as dori sa accept dar m-as simti vinovata fata de cel din Anglia. Ar trebui? Stiu ca e vina mea ca i-am dat sperante, dar nu m-am gandit ca voi mai intalni intr-un timp atat de scurt un alt barbat care sa-mi atraga atentia.

Bilant pro:- primul e un baiat foarte sufletist, amuzant, copil cand trebuie, ii cunosc anturajul, e plecat in Anglia deci m-am gandit ca asta e un avantaj... gen nu o sa ma sufoce cu iesiri si intalniri avand in vedere ca nu am prea mult timp liber, el oricum vine in tara destul de des. Contra: nu imi place fizic aproape deloc, a pus dintr-o data prea mult suflet si mi-e efectiv groaza cand vad cate planuri isi face. I-am spus sa nu faca planuri pentru ca niciodata nu se stie, ca poate n-o sa ne intelegem si sa se gandeasca si la asta. Ma sperie faptul ca l-as putea face sa sufere, ca s-ar muta in tara pentru mine si i-as schimba viata,am incercat sa-l fac mai realist sa nu se vada deja insurat cu mine, da' parca n-are efect.

- al doilea e frumos, matur, inteligent, amuzant uneori, si el e un om foarte ocupat dar.. parca e prea matur pentru mine, are un aer parintesc. Contra..: e un pic cam morocanos, e ca o "soacra" in miniatura, perfectionist sau nu stiu cum sa-i spun, si nu ma simt nici prea atasata de el. DAR e frumos.. si ma atrage si parca asta cantareste prea mult pentru mine.

Sunt poate prea tanara pentru ei, eu vreau doar sa ne cunoastem la inceput si sa fiu inteleasa, si daca e sa tin la vreunul din ei cu adevarat.. sunt dispusa sa renunt la burlacie. Altfel nu, nu vreau "combinatii". Dar nu pot renunta la nici unul desi stiu ca nu-s de ei, si nici sa-i cunosc pe amandoi deodata nu pot, NU pot sa renunt la niciunul, amandoi sunt speciali, si pe post de amica nu cred ca ma vrea nici unu'. Da' nici in paralel nu pot merge cu ei. Daca renunt la unul, mi-ar parea rau ca am renuntat la celalalt, si invers.

Voi cum ati proceda? Are sens sa ma bag in chestia asta? Sa incerc, fie ce o fi? Chiar daca nu cred ca mai mult de o luna-2-3 nu o sa dureze relatia cu nici unul din ei, SAU din contra, poate sa iasa ceva frumos contrar asteptarilor mele Se poate sa trec peste partea cu aspectul fizic, sa nu mai conteze atat de mult? Mi-as dori din suflet, stiu ca nu aspectul conteaza, ca e temporar, o "fitza", dar degeaba, sa comand sentimentelor nu pot, e un defect de-al meu si asta e. Ar fi mult mai multe de spus, dar ma rezum la atat. Poate ati fost in situatia mea si imi impartasiti ideile voastre. Am incercat sa pun in balanta, sa compar, dar degeaba, tot la egalitate sunt.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie îmi place că tu ti-ai dat seama care dintre ei e mai matur, pehehe!

Nu pot să dau sfaturi în topicul ăsta, însă aştept urmstorul topic deschis de tine, în care te plângi de unul din barbatii ăştia, al dracu' porc.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alege-i pe amandoi, alta cale de iesire din dilema lui Buridan nu exista.

 

Numai asa te vei putea bucura de avantajele unuia si de oportunitatile celuilalt.

 

Studiu stiintific: o mare parte din nefericirea oamenilor provine din prea multele posibilitati de alegere oferite de societatea moderna, comparativ cu societatile trecute sau cu cele actuale, dar din zone mai izolate.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

nu mi se pare un tip frumos, si din pacate conteaza aspectul fizic pentru mine, si nu stiu daca pot trece peste asta

e un baiat foarte sufletist, amuzant, copil cand trebuie

nu imi place fizic aproape deloc

 

Se poate sa trec peste partea cu aspectul fizic, sa nu mai conteze atat de mult? Mi-as dori din suflet, stiu ca nu aspectul conteaza, ca e temporar, o "fitza", dar degeaba, sa comand sentimentelor nu pot

 

In privinta baiatului din Anglia ti-ai dat raspunsul singura chiar daca nu realizezi.

O persoana pentru care aspectul fizic conteaza foarte mult, nu va putea niciodata trece peste acest lucru. Sau ca sa nu zic niciodata, o sa zic ca sansele de a depasi chestia sunt extrem de slabe.

Cu riscul de a fi pragmatica o sa-ti spun ca daca te aventurezi intr-o relatie cu baiatul de 28 de ani, mai devreme sau mai tarziu il vei lasa. Daca el e deja asa implicat sentimental precum spui, il vei rani asa ca lasa-l in pace nu fi egoista.

 

Sfat: Distreaza-te cu ala de 30 de ani cand ai timp intre studii si basta. Cand se termina se termina, caci se va termina si cu ala, dar macar ala nu va suferi. Si el tot distractie vrea. Esti tanara, proaspata, ii place de tine, il simpatizezi si tu. Planetele s-au aliniat pentru o combinatie.

 

Mai esista insa posibilitatea ca tu sa fii cea care sufera la urma daca cumva ti se pune pata pe ala de 30. grin.gif

 

Culmea culmilor... eu prefer baietii de varsta mea

 

 

Nu asta este culmea culmilor ci faptul ca in ciuda faptului ca-i preferi pe cei de varsta ta (cel putin teoretic vorbind), practic insa iti plac doi mult mai in varsta. Asta e culmea culmilor. :lol:

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa faci sex total cu fiecare de vreo 5-6 ori si pe urma sa te decizi care a fost mai bun si sa ramai cu el. cu aspectul fizic te obisnuiesti, nu e problema, daca ti-o trage de vorbesti limbi straine...

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lucast, mi-a iesit cafeaua pe nas. :rot:


cu aspectul fizic te obisnuiesti, daca ti-o trage de vorbesti limbi straine...

 

Exista si solutii... :rot:

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×