Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Include ura fata de o persoana si frica fata de aceasta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Ura te macina si te face slab.

Iti slabeste echilbrul interior, asta cred si eu.

Inca nu am inteles insa toate mecanismele care duc pana acolo.

 

Probabil un joc important il are constiinta.

Eu cred ca frica poate genera ura,dar ura nu are ca baza frica.

Dar ce are ura la baza?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ura ,stupid,cred ca are la baza orgoliu, ingamfarea, neputinta si lista e lunga...dar in principiu are la baza o rana sufleteasca adanca,un suflet ce nu cunoaste nici iertarea ,nici smerenia...sigur va genera ura...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Tu ai fost totodata si om slab si om puternic ca sa poti face atat de exclusivist diferenta?//

 

Am fost slab, cand eram bebelus si mergeam de-a busilea

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

//Tu ai fost totodata si om slab si om puternic ca sa poti face atat de exclusivist diferenta?//

 

Am fost slab, cand eram bebelus si mergeam de-a busilea

Observi ca atunci cand se apropie de zona sensibila, schimbi placa si te comporti ca si un adolescent in devenire?

Da, observi.

E alegerea ta sa te simti puternic atunci cand nu esti. Doar ca fata de tine nu poti sa te ascunzi, stii vorba aia.

In plus, oamenii puternici te simt.

Ura ,stupid,cred ca are la baza orgoliu, ingamfarea, neputinta si lista e lunga...dar in principiu are la baza o rana sufleteasca adanca,un suflet ce nu cunoaste nici iertarea ,nici smerenia...sigur va genera ura...

Durere...angoasa...nu implica si teama de alte dureri, angoase?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Observi ca atunci cand se apropie de zona sensibila, schimbi placa si te comporti ca si un adolescent in devenire?

Da, observi.

E alegerea ta sa te simti puternic atunci cand nu esti. Doar ca fata de tine nu poti sa te ascunzi, stii vorba aia.

In plus, oamenii puternici te simt.

Durere...angoasa...nu implica si teama de alte dureri, angoase?

Durerile ,angoasele sunt multe,dar cele care te fac sa urasti...sunt unice:)Acu' stupid tu faci cu noi sedinte psiho?:))

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Durerile ,angoasele sunt multe,dar cele care te fac sa urasti...sunt unice:)Acu' stupid tu faci cu noi sedinte psiho?smile.png)

Unice..pana cand?

Nu cred ca un adult mai poate sa sufere ca i se fura o bomboana, ca si un copil.

Cred ca si nivelul de durere se schimba odata cu inaintarea in evolutie. Adica, nu asa ar trebui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unice..pana cand?

Nu cred ca un adult mai poate sa sufere ca i se fura o bomboana, ca si un copil.

Cred ca si nivelul de durere se schimba odata cu inaintarea in evolutie. Adica, nu asa ar trebui?

Tocmai de aceea-s unice ca au evoluat de la bomboana...la ...acadea:)))

 

Nu cred ca ura are la baza orgoliul si ingamfarea. Neputinta, teama, ranile adanci, astea da.

Ca sa scape de ura, un suflet va trebui intai de toate sa invete cum sa traiasca cu el insusi (cu bune si rele), cum sa se impace cu trecutul, cum sa se ierte si cum sa ierte pe ceilalti. Abia atunci va scapa de ura.

Pe undeva ai dreptate daca ura e o consecinta a unei mari iubiri,dar daca ura e generata altceva decat iubirea,atunci are la baza orgoliul,ingamfarea...prejudecata...zic si eu..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tocmai de aceea-s unice ca au evoluat de la bomboana...la ...acadea:)))

smile.png)))

Deci nu mai sunt atat de unice pe cat ne incapatanam noi sa le tinem.

Zicea un psiholog ca si de suferinta si angoasa ne atasam ca si de un prieten. E vorba de un fel de dependenta...care implica si o translatare spre un alt tip de zona de confort.

Cum sa depasesti momentul, daca ii oferi din start rangul unicitatii?

 

 

Ca sa scape de ura, un suflet va trebui intai de toate sa invete cum sa traiasca cu el insusi (cu bune si rele), cum sa se impace cu trecutul, cum sa se ierte si cum sa ierte pe ceilalti. Abia atunci va scapa de ura.

Dar cand, gratie memoriei atavice, sufletul sufera pentru o clipa in fata cicatricilor...ce inseamna? Ca de fapt nu s-a vindecat sau..?

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, unica e doar iubirea,ura...e doar o extensie a unui suflet bolnav,sflet ce se va vindeca tot cu iubire.Gata! Noapte buna!

smile.png)))

Deci nu mai sunt atat de unice pe cat ne incapatanam noi sa le tinem.

Zicea un psiholog ca si de suferinta si angoasa ne atasam ca si de un prieten. E vorba de un fel de dependenta...care implica si o translatare spre un alt tip de zona de confort.

Cum sa depasesti momentul, daca ii oferi din start rangul unicit

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×