Sari la conținut
Forum Roportal
Stu'

Include ura fata de o persoana si frica fata de aceasta?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii mai slabi simt dezgust, oamenii mai puternici simt ura, dar e acelasi lucru de fapt: respingere.

E semn ca trebuie sa fie mai tare. Intareste-te in ura, si pastreaza-ti iubirea pentru putini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Si eu as arunca cu rosii in Victor Ponta, nu suport sa il vad mai mult de cinci minute, dar cred ca asta e un dezgust profund, nu ura. Nu cumva la fel e si cu Bush in cazul tau?

Din cate stiu eu Victor Ponta nu e criminal de razboi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu i s-a ivit ocazia fanului Che Guevara.

Dar inteleg mai bine, Naeema, care-i treaba cu Bush.


 

Intareste-te in ura, si pastreaza-ti iubirea pentru putini

 

Multumesc de sfat. Mai bine ma sinucid.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Mi-e teama biggrin2.gif ca multi oameni se pacalesc crezand ca s-au vindecat sau ca s-au detasat. Odata ce reapare stimulul (in aceeasi forma sau in alta), dispare detasarea sau incepe minciuna de sine.

Asta se intampla pentru ca oamenii au impresia ca pot controla ce nu pot controla. Si afla atunci cand e testul in toi, cand dau chixul si nici macar nu stiu de unde i-a lovit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi-e frică atunci când la 23 mai am o ţigară în pachet, de exemplu, e adevărat că e la un alt nivel, dar tot frică este.

Nu, dar fără să îţi dai seama, putea să îţi fie frică de ce ar putea face.

De ce s-ar putea intampla dacă ar avea influenţa şi acolo unde traiesti, and so on.

Frică nu înseamnă mereu că tremuri în faţa cuiva.

Just. Frica, teama prinde in minte infatisari diverse.

Multi cred ca urasc din cu totul alte motive fata de cele pentru care o fac.

exemplu: urasc religia, ideea de dumnezeu, de un atotputernic, sef peste toti si toate, insa ma curenteaza uneori gandul ca daca nu incep sa ma rog, sa citesc biblia, daca nu incep sa cred o sa mi se intample ceva rau,

Multi sustin ca au inceput sa citeasca Biblia pentru a fi salvati, fara a intelege de ce.

Tu in primul rand ar trebui sa intelegi ca nu ai nevoie de salvare, ci de iubire. Nu ai de ce sa fii salvata, ai nevoie sa te poti iubi si aprecia mai mult.

Abia apoi, sfatul meu, incepe sa citesti Biblia..

Vorbind strict dintr-o experienta personala, ura nu implica frica, ci imi amplifica agresivitatea la un nivel greu de controlat, negru in fata ochilor de furie.

Un om caruia nu ii e frica si nu se simte strans cu usa sub o forma sau alta...cum ar putea sa se controleze atat de greu?

De fapt, angoasa pe care o simti in fata persoanei respective poate trezi in tine teama ca inca te poate afecta ce ai patit in trecut. Ca nu te-ai vindecat sau, ca inca ai fi vulnerabila.

E posibil, nu spun ca e musai asa. Caut..

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii mai slabi simt dezgust, oamenii mai puternici simt ura, dar e acelasi lucru de fapt: respingere.

E semn ca trebuie sa fie mai tare. Intareste-te in ura, si pastreaza-ti iubirea pentru putini

Oamenii puternici depasesc ura ,muschiulica..

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu sunt inseparabile. Spre exemplu eu il urasc cu patima pe George Bush JR. dar nu mi-e frica de el, crapai'ar plamanii si ficatii si fierea in el. laugh.png

Posibil ca tu sa urasti cu patima pe toti cei care se comporta sau s-au comportat ca Bush, dintre care pe majoritatea nu ii cunosti sub nicio forma.

Sau mai bine zis, sa te temi de ce pot face acesti oameni altor oameni, societatii.

Teama nu reprezinta doar frica aia de care stim noi, dupa cum zicea si Pharell mai sus. Teama poate fi ascunsa dupa o angoasa mai veche, dupa o constientizare a unei slabiciuni pe care o ai, dupa o banuiala mai mult sau mai putin justificata, dupa un complex...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ura te macina si te face slab. Ura e otrava pentru suflet. As putea sa scriu nenumarate exemple, insa aleg sa nu o fac, am lasat in urma, m-am eliberat. Pentru ca da, atunci cand nu mai urasti, te simti exact ca si cum ai fi eliberat dintr-o gaura neagra.

Ura te modifica de ajungi sa nu te mai recunosti nici tu.Nu te face slab,te face urat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii mai slabi simt dezgust, oamenii mai puternici simt ura, dar e acelasi lucru de fapt: respingere.

E semn ca trebuie sa fie mai tare. Intareste-te in ura, si pastreaza-ti iubirea pentru putini

Tu ai fost totodata si om slab si om puternic ca sa poti face atat de exclusivist diferenta?

Nu uita ca din postura unui om slab/puternic nu poti percepe obiectiv postura din partea opusa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×