Sari la conținut
Forum Roportal
The Bitch

Lasatul de fumat cu tigara electronica

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Azi e ziua 3 de cand nu am mai aprins o tigara. Nu e asa de dramatic pe cat credeam ca o sa fie, dar asta poate pentru ca nu m-am lasat fara sa am planul B adica tigara electronica din care pufai doar nicotina lichida.

Nu se compara cu tigara reala, nici la gust nici la nimic, are o aroma dulceaga ce ma enerveaza dar ma gandesc ca o sa ma obisnuiesc cu timpul.

Cel mai dificil este dimineata la cefea si dupa ce mananc. Atunci simt cel mai mult nevoia sa aprind o tigara. Deocamdata ma amagesc cu asta electronica. Eventual vreau sa ma las si de ea, dar Roma nu s-a construit intr-o zi.

Am incercat acum vreo 4 ani sa ma las cu ajutorul unor pastile comercializate aici pentru astia care vor sa se lase de fumat (se cheama Champix). Cica 1 din 3 persoane reuseste sa se lase cu ajutorul lor. O prietena a reusit. Nu mai fumeaza de 3 ani.

Restul de 3 persoane au reactii adverse in sens de efecte secundare de natura psihologica.

Dupa vreo 2 saptamani de luat pastilele, intradevar nu mai simteam absolut deloc nevoia sa fumez dar...m-am transformat in Jack Nicholson in filmul ala The Shining. :rot:

 

 

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Singura metoda de a te lasa de fumat este sa nu mai fumezi. Fumez de 15 ani. Pana acum am avut doar o pauza de 2 saptamani, plus pauze de 2-3 zile, fara niciun inlocuitor. Gumele de mestecat nu au functionat, tigarile electronice nu au functionat. Ca sa te lasi de fumat e suficient sa te simti suficient de bine incat sa nu te apuce dracii si sa vrei sa fumezi. Adica sa nu prea ai stres. Si, evident, sa vrei sa te lasi, adica sa nu fumezi de plictiseala.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Merge daca vrei. Eu nu vreau. Are legatura cu situatia in care ma aflu de cativa ani incoace. Tu de ce nu vrei ? Nu-mi spune mie, afla tu pentru tine.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa-ti zic ca de cand m-am lasat de fumat, s-a imbunatatit starea generala de sanatate ? Conteaza pt tine ? rolleyes.gif

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sanatatea e irelevanta. Conteaza starea emotionala, nu sanatatea. E neinteresant ca o stare de sanatate mai buna poate da o stare emotionala mai buna, ca intai te simti bine, dup-aia esti preocupat de sanatate, nu invers.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, asa e, starea de sanatate NU este un argument pt a te lasa de fumat. :D

 

Naeema, motivul pt care am renuntat la tigari a fost fii-mea care plangea la usa inchisa a bucatariei, unde fumam, ca s-o las sa intre si ea. Tu unde fumezi ? Baietelul tau a inceput sa se plimbe prin casa ?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fumez in casa cam de vreo 8 ani. Afara in curte. Eu am decis sa ma las tot cu gandul la sanatate. In primul rand capacitatea pulmonara cred ca mi-e varza. Cand ma trezesc dimineata nu pot respira adanc ca mi se taie respiratia la nivelul gatului si ma doare in piept. Repir cate putin si des pana mi se destind plamanii. Al doilea motiv e asta mic al meu. Ma uit la el si ma gandesc ca nu vreau sa dau coltul intr-o buna zi si sa nu fiu alaturi de el cand creste sau la maturitate.

Chestia e am trecut prin enorm de mult stres in ultimii 10 ani si tigarile mi-au fost ca un fel de "prietene" sa zic asa. De fiecare data cand eram stresata, suparata, trista, plictisita, aprindeam o tigara. La mine e obisnuinta mai mult decat dependenta ca fumam si cand eram dezgustata de tigari.

Dupa aia ar fi costul tigarilor. Nu ca nu-mi permit sa le cumpar dar s-a facut vreo 10 $ pachetul si ma gandesc ca intr-un an de zile la un pachet chiar si la doua zile, se aduna ceva bani. Mai bine ii pun deoparte si fac ceva folositor cu ei.


Merge daca vrei. Eu nu vreau. Are legatura cu situatia in care ma aflu de cativa ani incoace. Tu de ce nu vrei ? Nu-mi spune mie, afla tu pentru tine.

 

Pai asta a fost mereu problema mea, vointa. Nu contest absolut deloc chestia. Mereu am spus ca cei care nu au vointa si disciplina interioara nu reusesc sa se lase de fumat, in special fara ajutoare precum e-cig, guma, whatever...

In ceea ce ma priveste recunosc ca nu am vointa sa ma las de fumat asa fara nimic, dar in acelasi timp acum multi ani am avut vointa sa ma las de medicamentele de care devenisem dependenta. In 3 luni m-am lasat, cu toate ca doctorii mi-au recomandat 1 an de zile sa ma las incet. Am suferit ca aia care incearca sa se lase de heroina sau alcool, dar am reusit. Ei cu tigarile nu a mers frate. Parca sunt blestemate.

E un mister pe care nu-l inteleg. De ce m-am lasat de pastile si de tigari nu ? De la alea am avut sevraj groaznic, de la tigari cel mult sunt in toane rele.

Editat de Naeema
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiindca stii ca dependenta de medicamente este periculoasa, dar in ceea ce privesc tigarile, stii ca-i boala lunga si ca unii se imbolnavesc din cauza lor, altii nu.

Dar cei mai multi se imbolnavesc; este f mic procentajul celor care reusesc sa supravietuiasca sanatosi, fumatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu mai fumez in casa cam de vreo 8 ani. Afara in curte. Eu am decis sa ma las tot cu gandul la sanatate. In primul rand capacitatea pulmonara cred ca mi-e varza. Cand ma trezesc dimineata nu pot respira adanc ca mi se taie respiratia la nivelul gatului si ma doare in piept. Repir cate putin si des pana mi se destind plamanii. Al doilea motiv e asta mic al meu. Ma uit la el si ma gandesc ca nu vreau sa dau coltul intr-o buna zi si sa nu fiu alaturi de el cand creste sau la maturitate.

Chestia e am trecut prin enorm de mult stres in ultimii 10 ani si tigarile mi-au fost ca un fel de "prietene" sa zic asa. De fiecare data cand eram stresata, suparata, trista, plictisita, aprindeam o tigara. La mine e obisnuinta mai mult decat dependenta ca fumam si cand eram dezgustata de tigari.

Dupa aia ar fi costul tigarilor. Nu ca nu-mi permit sa le cumpar dar s-a facut vreo 10 $ pachetul si ma gandesc ca intr-un an de zile la un pachet chiar si la doua zile, se aduna ceva bani. Mai bine ii pun deoparte si fac ceva folositor cu ei.

 

Pai asta a fost mereu problema mea, vointa. Nu contest absolut deloc chestia. Mereu am spus ca cei care nu au vointa si disciplina interioara nu reusesc sa se lase de fumat, in special fara ajutoare precum e-cig, guma, whatever...

In ceea ce ma priveste recunosc ca nu am vointa sa ma las de fumat asa fara nimic, dar in acelasi timp acum multi ani am avut vointa sa ma las de medicamentele de care devenisem dependenta. In 3 luni m-am lasat, cu toate ca doctorii mi-au recomandat 1 an de zile sa ma las incet. Am suferit ca aia care incearca sa se lase de heroina sau alcool, dar am reusit. Ei cu tigarile nu a mers frate. Parca sunt blestemate.

E un mister pe care nu-l inteleg. De ce m-am lasat de pastile si de tigari nu ? De la alea am avut sevraj groaznic, de la tigari cel mult sunt in toane rele.

 

Pastilele nu le luai de stres, le luai din alt motiv. D-aia ai putut sa te lasi de ele.

Dar tigarile... eu fumez de placere, chiar daca e o placere auto-creata. Fumatul e bun la stres, e bun la plictiseala, fara fumat nu bei cafea, fara fumat nu bei alcool... Deci cam putine chestii fara fumat, e o componenta a vietii.

Cand m-am lasat de fumat, fara sa imi propun, era intr-o perioada mai ciudata a vietii mele in care cafea nu beam aproape deloc, de iesit prin oras nu am avut chef, de baut cu prietenii iar nu. Culmea e ca m-am reapucat de fumat pentru ca am vrut, nu ca simteam nevoia, cam cand am reintrat in circuitul social, ca mi se terminase vacanta sau permisia sau ce-oi fi avut eu atunci si urma sa nu mai stau in casa. Deci te lasi de fumat cam atunci cand nu iti mai trebuie. Si n-ai cum sa vrei sa nu iti mai trebuie, dar poti face in asa fel incat sa dispara necesitatea. Asta faci ajungand la un nivel de relaxare sau indiferenta in care nu ai chef de tigari. Deci nu ca nu vrei, dar n-ai chef, nu simti nevoia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×